reklama

Vyhrál Montreal šokující výměnu? Subban musel pryč, hráčům se nelíbilo jeho chování, míní legenda

Shea Weber pomohl vytáhnout Montreal ke špičce NHL. Shea Weber pomohl vytáhnout Montreal ke špičce NHL. autor: ČTK
Když Montreal v létě poslal P. K. Subbana do Nashvillu, aby získal Sheu Webera, fanoušci kanadského klubu zrovna nejásali. Zatím ale mohou být víc než spokojení. Zatímco Subban odstartoval trochu rozpačitě, Weber září jako nikdy předtím. "Jsem si jistý, že v šatně Montrealu je teď mnohem lepší týmový duch. Minulý rok mi přišlo, že hráčům se nelíbí, co P. K. dělá,“ řekl legendární Guy Lafleur.

Praha – Letní megavýměna hvězdných obránců zažehla plamenné diskuse. Většina nechápala, proč P. K. Subban zamířil z věhlasného Montrealu do Nashvillu, tak trochu hokejového zapadákova, za o čtyři roky staršího Sheu Webera.

Před sezonou dokonce vznikla speciální stránka, která výkony obou beků sleduje. Po necelé čtvrtině základní části lze dělat první, možná překvapivé závěry. Nashville, jenž dle soudu veřejnosti na výměně vydělal, má blíž ke dnu NHL, zatímco Montreal hrdě ční na jejím čele. Nutno dodat, že Weber na tom má velký podíl.

Dohráno. Podívejte se, kdo postoupil do bojů o Stanley Cup a komu končí sezona Dohráno. Podívejte se, kdo postoupil do bojů o Stanley Cup a komu končí sezona Prohlédněte zde

Kanadský tvrďák tráví na ledě obří porci minut (průměrně kolem 25 za zápas), jasně nejvíc z týmu, a v 31 letech prožívá nejvydařenější vstup do ročníku. Po 19 duelech má na kontě 15 bodů (7+8).

Co je hlavní, Canadiens už neklopí hlavu po většině zápasů, místo toho vládnou ligové tabulce. Děkovat mohou nejen fenomenálnímu brankáři Priceovi a umravněnému střelci Radulovovi, ale rovněž klidnému vůdci Weberovi.

Legenda Montrealu: Hráčům se nelíbilo, co P. K. dělá

"Jsem si jistý, že v šatně Montrealu je teď mnohem lepší týmový duch. Minulý rok mi přišlo, že hráčům se nelíbí, co P. K. dělá," řekl před měsícem bez servítek legendární Guy Lafleur, jenž s Canadiens získal pět Stanley Cupů.

Tomáš Plekanec a P. K. Subban slaví branku do sítě Ottawy P. K. Subban a Tomáš Plekanec slaví gól, jednou se ale při tréninku málem poprali. Českému útočníkovi se prý nelíbil Subbanův vlažný přístup. Foto: Reuters

O tom, že Subbanova povaha leckomu nesedí, se šuškalo dlouho, generální manažer klubu Marc Bergevin však nic podobného nepotvrdil a opakoval, že chtěl akorát vylepšit tým.

Výčitky z úst vedení neslyšel ani samotný zadák, a tak nechtěl nic komentovat. S odstupem času se však vysmýkl korektnosti a prohlásil: "Slyšel jsem, že v trejdu hrál roli pouze hokej, ale myslím, že pravda je úplně někde jinde. Řekl bych, že šlo o to, jaký jsem člověk."

Subban na rozdíl od Webera nepůsobí jako rozvážný lídr, ale excentrický bavič, o němž fanoušci slyší takřka permanentně. Kanadský filantrop někdy napodobuje známého moderátora Dona Cherryho, jindy Jaromíra Jágra. Když mužstvo strádá, zůstává pozitivní, ne-li přímo vysmátý.

"Jenže hokej není one man show, proto P. K. musel pryč," míní Lafleur.

Podívejte se, jak Subban při setkání největších hvězd NHL napodobil Jaromíra Jágra. nhl.com

Podle beka Hala Gilla, který v Montrealu dřív působil, potřebuje Subban někoho, kdo ho bude držet zkrátka. "Brian Gionta byl skvělý. Docela tichý kluk, který každého usměrňoval. Všichni věděli, že velí on. Věděl to i P. K."

Po Giontovi, jenž momentálně šéfuje Buffalu, převzal kapitánské céčko Max Pacioretty, který podle Hilla nezvládl Subbanovu povahu tak mistrně. Nyní by měl mít hlavní slovo v kabině Montrealu tahoun Weber. "Nemá céčko, ale myslím, že všichni vědí, kdo je šéf. Přesně někoho takového tým potřeboval," tvrdí bývalý obránce Hill.

Kapitán Predators: Subban je dobrý člověk

"Vyhoštěný" Subban vtrhl do Nashvillu přesně tak, jak mu velel temperament. S mikrofonem v ruce vytáhl na fanoušky repertoár Johnnyho Cashe, později navštívil zápas fotbalových Titans, kde ze sebe ve středu hřiště strhl dres, aby ochozy patřičně nažhavil.

Helloween 2016: P. K. Subban Helloween, pro Subbana ideální příležitost, jak pobavit okolí. Foto: Twitter

Avšak na ledě podobnou show nerozpoutal. Do sezony vkročil těžkopádně a poskytl prostor kritikům. S přibývajícími zápasy však roste (stejně jako mužstvo). "Přijít do nového týmu a zvykat si na jiný systém… Dokážu si přestavit, že to nějaký čas zabere," brání parťáka zadák Mattias Ekholm.

Subban by mohl vylepšit osobní čísla (statistiku 5+8 kalí osm záporných bodů v hodnocení +/-), ale zdá se, že do týmu zapadl. "V Nashvillu takového hráče potřebují, showman jako P. K. je pro ně ten pravý," míní slavný Lafleur.

"Ať už je důvod jakýkoliv, některé lidi můžete chápat různě," myslí si Mike Fisher, respektovaný kapitán Predators. "Mě zajímalo jen to, abych ho (Subbana) poznal jako spoluhráče. Je to dobrý člověk, na tom jediném záleží."

Byť z letní supervýměny zatím lépe vychází montrealský tvrďák, na konečný soud je brzy. Pořád platí, že Subban je o čtyři roky mladší a Weber má završit lukrativní smlouvu až ve 40 letech, což může klubu přidělat dost starostí.

reklama