reklama

Nepiju, nevymetám večírky, říká "Jágrův dvojník". Většina jeho výměnu stále nechápe

Na posledním Utkání hvězd NHL si P. K. Subban zahrál na Jaromíra Jágra. "Nevěděl jsem, že mám bráchu," smála se slavná osmašedesátka. Na posledním Utkání hvězd NHL si P. K. Subban zahrál na Jaromíra Jágra. "Nevěděl jsem, že mám bráchu," smála se slavná osmašedesátka. autor: Reuters
Hvězdný bek Shea Weber stojí před pekelně těžkým úkolem. Po nečekané výměně musí náročným fanouškům Montrealu nahradit P. K. Subbana. Muže, který v kanadské metropoli dokázal poutat obrovskou pozornost i nehokejovými aktivitami.

Praha – Těžko si představit hokejovou událost, která by ve zbytku léta přebila červnovou supervýměnu v NHL. Montreal poslal do Nashvillu P. K. Subbana, aby získal Sheu Webera. Každý z beků v příštím ročníku vydělá zhruba stejně jako celá česká obrana pro Světový pohár.

Ovšem ačkoliv mění působiště dva hráči světového formátu, dosavadním vítězem trejdu je podle většiny jednoznačně Nashville. Snad i proto, že Subban uchvátil okolí nejen jako hokejista.

Na ledě svede divy, to nikdo nepopře, ale zároveň se dopouští přehmatů. Někdy nafilmuje pád, jindy předvede naprosto zbytečnou kličku, kterou pošle soupeře do šance. Jednou se na tréninku dokonce málem popral s parťákem Tomášem Plekancem.

Když však kanadská stanice Sportsnet na svém webu otázala čtenáře, kdo na odchodu Subbana vydělal, hned 83 procent ukázalo na Nashville. Podobné ankety dopadly vesměs stejně, ať už se ptal kdokoliv.

Generální manažer Montrealu Marc Bergevin tak čelil přívalu kritiky, kterou na oficiálních stránkách NHL odrážel: "Třeba já se rád dívám na fotbal. Nejsem ale expert a nevím, co se děje v zákulisí. Když tým vymění hráče, říkám si, že k tomu musí mít důvod, který ale já neznám. Teprve pokud bych ho znal, mohl bych si udělat názor."

Příliš extravagantní oslava

P. K. Subban byl zvyklý, že vítězství slavil s brankářem Careym Pricem jinak než ostatní (video ZDE). To se nelíbilo trenérovi Michelu Therrienovi, který jim jejich oslavu, pro mnohé nepochopitelně, zakázal.

Geoff Molson, majitel Canadiens, svého podřízeného podržel: "Respektuji Marca, že měl kuráž udělat něco nepopulárního. Šlo mu o to, aby vylepšil tým."

Jiný zaměstnanec klubu, přesněji specialista na pokročilé statistiky Matt Pfeffer, však nad výměnou kroutil hlavou. Zaníceně argumentoval pro Subbanovo setrvání. Teď už v Montrealu nepracuje. Padáka sice nedostal, ale šéfové mu jednoduše neprodloužili smlouvu. Detaily megatrejdu každopádně neprozradil, byť je možné, že o nich sám nic neví.

Nebyl Subban pro tradiční klub příliš temperamentní? Nestrhával na sebe až nepatřičnou pozornost? Chyběla mu tvrdost? To neví ani sám hráč: "Pokud by mi někdo řekl důvody výměny do očí, mohl bych je komentovat, ale vedení mi nikdy nedalo nic najevo."

S Weberem jde do Montrealu i jeho astronomická smlouva

Veřejnost tudíž může pouze spekulovat, pro kritiku manažera Bergevina má však po ruce neúprosná data. Zatímco Weber nedávno oslavil 31. narozeniny a má smlouvu na dalších deset (!) let, Subbanovi je 27 a z kontraktu mu zbývá ukrojit šest roků.

Shea Weber má sice lepší postavení v kanadské reprezentaci a je nespornou vůdčí osobností, ale většina fanoušků Canadiens jeho příchod nekvituje, ne za takovou cenu.

PK Subban nově v dresu Nashvillu V Nashvillu doufají, že tenhle dres bude P. K. Subban oblékat minimálně dalších šest let. Foto: ČTK

"Nejsem perfektní," charakterizoval se Subban v rozhovoru pro Sportsnet. "Ale nepiju alkohol, neužívám drogy a nevymetám večírky. Nikdo nemůže říct, že bych se (v Montrealu) nesnažil odvádět to nejlepší."

Torontský rodák zářil na ledě, kde nasbíranými body naháněl nejlepší útočníky týmu, ale snad ještě víc mimo něj. Doslova šokoval, když před rokem věnoval montrealské dětské nemocnici deset milionů dolarů. Navíc ji pravidelně navštěvuje a nehodlá na tom nic měnit. "Mám sice novou adresu, ale to neznamená, že se můj závazek k vám a nemocnici nějak změní," napsal dětem v dopise.

Subban jako Don Cherry nebo Jaromír Jágr

A když Subban zrovna nepumpuje miliony do zdravotnictví, rád nastavuje komediální tvář. Na startu minulé sezony například napodoboval Dona Cherryho, výstředního a kontroverzního komentátora, který zaujal nespočtem hlášek. Prohlásil třeba, že Jaromír Jágr neumí hrát hokej.

Takhle P. K. Subban napodobil známého kanadského komentátora Dona Cherryho. YouTube.com

Na posledním Utkání hvězd NHL napodoboval temperamentní zadák i Jágra. Nedávno – už po výměně do Nashvillu – zase moderoval závěrečný večer montrealského komediálního festivalu Just For Laughs. Show vydělala 130 tisíc dolarů. Peníze šly, jak jinak, na místní nemocnici.

"Lidé říkají, že smích je tím nejlepším lékem. Ale víte, co je lepší? Medicína," vtipkoval Subban.

Zaplněný sál rozesmíval i jinak. Hned na začátku večera se snažil snížit očekávání diváků, když pronesl: "Sportovci a humor, to je něco jako Kardashianovi (rodina známá i díky reality show Držte krok s Kardashians) a knížky."

Vystoupení zakončil slovy: "Nebudu se zlobit, když si na můj příští zápas v Montrealu vezmete dres Nashvillu s mým jménem."

Očekávané utkání vypukne 3. března. Jak moc bude v montrealské aréně Centre Bell žluto, závisí i na výkonech Shey Webera.

reklama