reklama

Výkon čtvrtstoletí, nejlepší od Jágra. Tohle už připomíná Gretzkého, žasne NHL

McDavid slaví spolu s parťákem Draisaitlem stý bod v letošní sezoně NHL. McDavid slaví spolu s parťákem Draisaitlem stý bod v letošní sezoně NHL. autor: Reuters
Tohle hokejová NHL dlouho nezažila. Miláček Kanady Connor McDavid nasbíral ve výrazně osekané sezoně přes sto bodů a připomněl výkony velikánů Maria Lemieuxe a Jaromíra Jágra.

Základní část zámořské soutěže letos kvůli koronavirovým komplikacím čítá jen 56 zápasů místo obvyklých 82.

Za takových okolností nemohl nikdo na zdolání magické stovky pomýšlet. Až na McDavida, který ji zkompletoval už v 53. klání. Rychleji to za posledních 30 let zvládli jen Lemieux, Jágr a Wayne Gretzky.

"Je to jeden z nejlepších hokejistů historie," chválil svůj poklad trenér Edmontonu Dave Tippett.

"A to mluvíme o hráči, kterému jdou soupeři do těla víc než komukoliv jinému v lize," pokračoval. "Garantuju vám, že kterýkoliv tým, co k nám přijede, mluví o tom, jak nedat Connorovi prostor. A on stejně dělá to, co dělá."

McDavid se po víkendovém pokoření stovky prosadil také v 54. duelu a momentálně je na 102 bodech. V čele produktivity drží 21bodový náskok před hvězdným parťákem Leonem Draisaitlem. Třetí v pořadí Brad Marchand má "jen" 69 bodů, stejně jako McDavid asistencí.

A aby pozoruhodnost Kanaďanova výkonu vynikla ještě víc, nejproduktivnější Čech v letošní NHL David Pastrňák dal dohromady 48 bodů. Zhruba dvakrát méně!

Přestože McDavid řádí celou sezonu, v posledních deseti startech překvapil i na své poměry, když zaznamenal 28 bodů (9+19). Jen tahle několikatýdenní jízda by ho v bodování Čechů pohodlně katapultovala do elitní desítky.

Akce, při níž McDavid dosáhl na stý bod v rozjetém ročníku:

Nejlepší od Jágra a Lemieuxe

Je jasné, že Hart Trophy pro nejlepšího hokejistu roku McDavida nemine. I kdyby v posledních dvou startech vyšel naprázdno, dosáhl by na bodový průměr 1,8, který v NHL naposledy pokořili Lemieux (2,3) a Jágr (1,8) před 25 lety.

Česká osmašedesátka tehdy sehrála životní sezonu. Protože nevynechala jediný zápas, blyštilo se jí ve statistikách 149 bodů.

Od té doby nikdo nebyl lepší. Ani v bodovém průměru, ani v celkovém součtu gólů a asistencí.

Nejvíc se přiblížili Nikita Kučerov a Lemieux. Ruský křídelník před dvěma roky zakončil základní část se 128 body a "Super Mario" zkraje tisíciletí uchvátil bodovým průměrem 1,77, když nečekaně obul brusle po tříleté pauze.

Čtvrt století od Vídně: Triumf přineslo zlaté plácnutí a zpečetila schovaná hokejka Čtvrt století od Vídně: Triumf přineslo zlaté plácnutí a zpečetila schovaná hokejka Čtěte zde

McDavid je momentálně na čísle 1,89. Kdyby takové tempo udržel ve standardní sezoně, měl by 155 bodů.

"Tohle už tak trochu připomíná Gretzkého," řekl webu The Athletic hokejový historik Eric Zweig.

"McDavid bude považovaný za jednoho z nejlepších hráčů historie, až s tím sekne," rozpovídal se. "Sice nikdy nedosáhne na 200 bodů, pokud nepřijde nějaká změna v pravidlech nebo herním stylu, ale když šestkrát nebo osmkrát vyhraje bodování, půjde říct, že to byl nejlepší hráč jedné generace."

Ačkoliv McDavid budí všeobecné nadšení, najdou se kritici, kteří centrovi vyčítají, že bodové hody letos pořádal proti šesti stejným soupeřům. NHL musela kvůli covidovým omezením rozčlenit kluby podle regionů a všechny kanadské kluby dala k sobě. Hrály tak jen mezi sebou.

"Těžko říct, jak by se McDavidovi dařilo, kdyby nastupoval proti všem," prohlásil Zweig. "Když ale hraje pořád dokola proti těm samým týmům, napadne vás, že už musely přijít na to, jak ho zastavit. Ale nestalo se."

McDavid v lize dominuje už od svého příchodu. A neustále přidává plyn, jak je patrné z bodových průměrů během let: 1,07, 1,22, 1,32, 1,49, 1,52 a momentálně 1,89.

"Nevím, proč by se měl spokojovat se stovkou bodů ve zkrácené sezoně," řekl brankář Edmontonu Mike Smith. "Může dosáhnout na ještě vyšší mety."

reklama