reklama

První výhled na příští draft: Tři Slováci v prvním kole, z Čechů jen indián Jiříček

David Jiříček. David Jiříček. autor: Photomotion / Suomen Jääkiekkoliitto
Renomovaný expert serveru The Athletic Scott Wheeler zveřejnil predikci příštího draftu NHL. Jedničkou se podle něj stane Kanaďan Shane Wright, hned trojnásobné zastoupení by mohli mít v prvním kole Slováci. Z Čechů má šanci na první kolo jen David Jiříček.

Jiříček je jedním z osmi obránců, kteří by se podle Wheelera měli dostat mezi nejtalentovanějších 32 hokejistů, kteří budou vybráni v prvním kole. 

"Jiříček je velký, silný a dynamický obránce, který nemá žádnou zjevnou slabinu a naopak má v podstatě všechno, co má bek mít," tvrdí expert o sedmnáctiletém odchovanci Plzně, který už od minulé sezony pravidelně nastupuje za áčko indiánů. 

"Je skvělý v přenášení hry do soupeřovy třetiny a v soupeřově pásmu distribuuje hru. Také má dobrou střelu. Ne že by byl ve všech těchto oblastech dokonalý, ale určitě je schopen útočit a užívá si to. Bude z něj dobrý hráč pro všechna tři pásma," dodává Wheeler, který Jiříčka ve svém žebříčku zařadil na 18. pozici. 

Pokud by si některý z klubů skutečně Jiříčka vybral, bude to první volba v draftu pro Česko po čtyřech letech. Naposledy se této pocty dostalo Filipu Zadinovi (6.) a Martinovi Kautovi (16.) v roce 2018. 

Slováci mají tři želízka v ohni

Velký průlom by v tomto ohledu měli zaznamenat Slováci, jejichž působení v NHL je dlouhé roky spíše na ústupu, což potvrzuje i draft: první kolo naposledy okusil současný hráč Třince Marko Daňo před dlouhými osmi lety. 

V Rusovi viděli Pastrňáka, z NHL ale sklouzl do Bystrice. Konec kariéry, píší o něm V Rusovi viděli Pastrňáka, z NHL ale sklouzl do Bystrice. Konec kariéry, píší o něm Čtěte zde

Podle Wheelera se ale tentokrát dočkají hned trojnásobné radosti: Šimon Nemec a Juraj Slafkovský by podle experta měli dokonce přijít na řadu hned v top 10. 

"Nemec udělal obrovský pokrok. V 16 letech zaznamenal ve slovenské lize 19 bodů v 37 zápasech. Na MS juniorů byl jedním ze tří nejlepších hráčů týmu a jako kapitán dovedl Slováky ke stříbru na nedávném Hlinka Gretzky Cupu," vypočítává expert Athleticu. "Slovenská liga je sice slabá, takže je těžké odhadnout, jak se mu bude dařit, ale určitě ukázal, že se mezi dospělými neztratí, a sázka na něj je sázka na jistotu," říká Wheeler, který obránce Nitry  zapsal jako nejlepšího obránce v tomto draftu a přisoudil mu čtvrtou příčku.

Na osmé místo pak umístil sedmnáctiletého forvarda finského TPS Turku Juraje Slafkovského. "Bude fascinující sledovat, jak si povede, protože naše zdroje 'slintají' nad tím, jak velký a současně šikovný je," říká o 192 centimetrů vysokém křídelníkovi Wheeler.

Třetí slovenskou vlajku by pak v prvním kole mohl pozvednout Filip Mešár, byť jeho pozice je údajně spíše na přelomu prvního a druhého kola. Mešár, který už druhou sezonu hraje za áčko Popradu, se podobně jako ostatní Slováci předvedl zejména na letošním Hlinka Gretzky Cupu, kde v pěti zápasech nasbíral osm bodů. 

Jedničkou draftu, který uspořádá příští rok v červnu Montreal, by se měl podle Wheelera téměř určitě stát kanadský centr Shane Wright. A to nejen kvůli svému nespornému talentu, ale také pozici, neboť po dobrých centrech je v NHL neutuchající poptávka. "Svojí kvalitou hlavu převyšuje všechny ostatní," uzavírá Wheeler. 

reklama