reklama

Vegas chce Stanley Cup do šesti let, předtím musí někomu vyfouknout nového Hejduka

Takhle vypadal oficiální vstup Vegas do NHL. Takhle vypadal oficiální vstup Vegas do NHL. autor: ČTK
Nedávná historie praví, že nové kluby to mají v NHL těžké. Vegas Golden Knights chtějí být úspěšní hned, ale půjde to ztuha. Kádr totiž budou skládat hlavně při rozšiřujícím draftu, kde nejspíš nenajdou moc hvězdných útočníků. Proto nesmí udělat stejnou chybu jako Atlanta, která opomenula Milana Hejduka.

Praha – Vegas Golden Knights. 31. klub hokejové NHL konečně odhalil jméno i logo a vyráží vstříc překvapivě smělým cílům. "Chceme vyhrát Stanley Cup do šesti let," prohlásil úspěšný finančník a většinový vlastník klubu Bill Foley.

Vyhrál Montreal šokující výměnu? Subban musel pryč, hráčům se nelíbilo jeho chování, míní legenda Vyhrál Montreal šokující výměnu? Subban musel pryč, hráčům se nelíbilo jeho chování, míní legenda Čtěte zde

Čtyři týmy, které mezi zámořskou elitu vystoupily při předchozím rozšiřování v letech 1998 až 2000, na nejcennější trofej ještě nedosáhly. Nashville, Atlanta (dnes Winnipeg), Columbus i Minnesota navíc v nováčkovské sezoně paběrkovaly, nikdo se nevyšplhal výš než na 23. místo.

Klub z města hříchu už má za sebou představovací show, která nepostrádala velkolepost ani humorné momenty. Když publikum v jedné chvíli bučelo na ligového bosse Garyho Bettmana, jak bývá v zámoří zvykem, protřelý funkcionář žertovně opáčil: "Jen bučte. Dokazujete tím, že už patříte do NHL."

Nyní však přichází na řadu dřina. Starosti kolem skládání úplně nového mužstva padnou na vlastníka Foleyho a především generálního manažera George McPheeho.

Majitel: Nechci partu šestatřicátníků

Muž, jenž přivedl do Washingtonu Jaromíra Jágra, má hned několik možností, jak získat hráče. Tou nejsamozřejmější je volný trh, který ale v létě nabídne hlavně přestárlé hvězdy. Hotového hokejistu může Vegas ukořistit rovněž na draftu, zvlášť pokud bude táhnout z první pozice. Není to vyloučené, neboť do sledované loterie vstoupí se stejnými šancemi jako třetí nejhorší tým základní části.

David Krejčí, Boston - Columbus, NHL 2015/16 David Krejčí, jediný Čech v NHL, kterého chrání klauzule o nevyměnitelnosti. Foto: Reuters

O síle Golden Knights však bude rozhodovat hlavně takzvaný rozšiřovací draft (expansion draft), při němž ligový nováček získá 30 hráčů, jednoho od každého klubu, přičemž musí naplnit platový strop alespoň z 60 procent.

Strategie je jasná – získat co nejlepší a nejperspektivnější sportovce. "Nechci partu šestatřicátníků, která má před sebou jen pár let," řekl Bill Foley. "Určitě získáme nějaké veterány, ale jen proto, aby pomohli mladším klukům, na které budeme cílit."

Ostatní týmy si budou pochopitelně hlídat největší klenoty.

Přesun určitě nečeká ty, kteří mají ve smlouvě klauzuli o nevyměnitelnosti. Z Čechů je to pouze bostonský David Krejčí. Cestovat nebudou ani draftovaní mladíci bez smlouvy a hokejisté, kteří hrají profesionálně prvním či druhým rokem.

Zlatý rytíř z Las Vegas jako velký válečník. Ale víte, podle čeho se jmenují ostatní kluby NHL? Zlatý rytíř z Las Vegas jako velký válečník. Ale víte, podle čeho se jmenují ostatní kluby NHL? Prohlédněte zde

Bude k dispozici nový Hejduk?

Další hráče si kluby ochrání tím, že je zapíšou na seznam. Buď vyberou osm bruslařů a jednoho brankáře, nebo sedm útočníků, tři obránce a jednoho brankáře. Na této listině už je 66 mužů (více ZDE), které hřeje zmiňovaná klauzule o nevyměnitelnosti.

Seznam vyvolených musí týmy dokončit nejpozději 17. června. Poté bude mít Vegas tři dny na to, aby z dostupných hokejistů složilo mančaft, což nepůjde snadno. Manažer McPhee jistě získá dobrého gólmana a obstojné beky, avšak útok bude lepit s velkými obtížemi. Kluby si můžou chránit hned sedm forvardů, což jsou de facto první dvě lajny, kde je rozeseto nejvíc talentu.

Možná sestava Vegas Golden Knights podle kanadské stanice TSN:

O to pečlivěji musí McPhee vybírat, přičemž ho může inspirovat rok 1999. Když Colorado rozhodovalo o tom, které hráče nováčkovi z Atlanty nenabídne, opomenulo 23letého Milana Hejduka. Jenže Atlanta místo něj ukázala na Tomiho Kallia. Zatímco Fin brzy odešel zpátky do Evropy, Hejduk se stal nejlepším střelcem NHL.

"Nikdy jsem v ničem neselhal," rozhání majitel Foley obavy, zda Vegas složí kvalitní kádr. "Budeme hodně úspěšný tým."

reklama