reklama

USA: Strašák nynější české generace. Přijde zlom ve čtvrtfinále MS?

Takhle se Češi radovali v utkání proti Finsku z jednoho ze čtyř gólů. Bude co slavit i ve čtvrtfinále proti USA? Takhle se Češi radovali v utkání proti Finsku z jednoho ze čtyř gólů. Bude co slavit i ve čtvrtfinále proti USA? autor: Reuters
Čeští hokejisté dnes v 19:00 vyjedou do čtvrtfinále finského mistrovství světa juniorů proti Spojeným státům. Chtějí zlomit dlouhých deset let bez semifinále, ale favorité rozhodně nejsou.

PrahaSpojené státy. Soupeř, který na hokejovém mistrovství světa dospělých málokdy budí hrůzu, je v mládežnických kategoriích postrachem. Hlavně pro Česko, jemuž teď většina věští 11. rok v řadě bez semifinále na šampionátu juniorů.

Svěřenci Jakuba Petra mohli v úvodu vyřazovacích bojů narazit na Kanadu, která oproti loňsku nepůsobí tak suverénně. V generálce s Finskem ale dvakrát neudrželi vedení, a tak vyzvou Američany. Ti dokázali rozstřílet Švýcarsko 10:1 a ve skupině padli jen se Švédskem (0:1), byť měli víc ze hry.

"Bude důležité, abychom udrželi jejich tlak na začátku. Musíme to zavřít a hrát dobře z obrany," říká ke klání hvězdný David Pastrňák.

Zatímco proti Finům, dalšímu favoritovi turnaje, mohli Češi kalkulovat se slabší defenzivou protivníka, ve hře USA se na nic podobného zaměřit nemůžou. "Slabin lze najít velmi málo, jejich charakteristika je jasná. Hrají hodně moderní hokej, mají skvělé individuality, jsou silní v koncovce a před brankou," popisuje kouč Petr.

Američanům chybí hvězdy NHL

Ví, o čem mluví. Proti Spojeným státům třikrát vedl tým na šampionátech osmnáctiletých a musel přijímat jen porážky (jednu finálovou). Že nešlo o náhodu, potvrzují statistiky, zejména skóre (4:15) a střely na bránu (55:119).

Drtivá většina současné dvacítky pamatuje alespoň jednu prohru, ovšem Petr si drží optimistický náhled: "Jsem přesvědčený o tom, že rozdíl už není takový jako v osmnáctkách. Naši kluci už mají něco za sebou. Hrají v juniorkách, mají extraligové starty. Musíme to potvrdit na ledě."

Pravdou je, že ačkoliv mají Američané nejvíc titulů z mistrovství juniorů za posledních šest let, nejsou tak dominantní jako v předchozí mládežnické kategorii. Proč? Už nehrají celý rok spolu a leckdy musí oželet služby vycházejících hvězd NHL. Letos to jsou Jack Eichel z Buffala, Dylan Larkin z Detroitu a Noah Hanifin z Caroliny.

Další výjimeční jednotlivci však dorazit mohli. "Když se zeptáte mého malého, tak vám řekne, co všechno umí Sonny Milano," usmívá se Jakub Petr. "Takhle bych mohl mluvit o každém hráči."

Třeba o Austonu Matthewsovi, opoře švýcarského Curychu, jenž se po čtyřech zápasech turnaje chlubí bilancí 4+4. V létě se stane jedničkou draftu NHL.

Zranění? "Nastoupí všichni, co mají ruce a nohy"

I když Češi mají proti americkým juniorům silně zápornou bilanci, právě proti nim slavili poslední velký úspěch. David Krejčí, Michael Frolík a další v roce 2005 ukořistili bronz díky zvládnutému prodloužení. Po něm klopili hlavu třeba Phil Kessel nebo Ryan Callahan, současné hvězdy NHL.

Od té doby ale přichází hlavně zmar. Nyní se ho pokusí utnout družina, která v mladší kategorii zvládla velké zápasy. Do čtvrtfinálového boje vkročí s Pastrňákem i hokejisty, kteří mají drobné zdravotní potíže. "Zítra tam půjdou všichni, co mají ruce a nohy. Musí to vydržet, protože to je zápas kariéry. Budeme v nejsilnějším možném složení," říká Petr.

Duel v Helsinki Ice Hall, kde je menší led než v Hartwall Areně, dosavadní hale Čechů, začíná dnes v 19:00. Můžete ho sledovat na ČT sport i v naší on-line reportáži.

Juniorské mistrovství světa v ledním hokeji 2016

Tabulky, výsledky, program juniorského MS v hokeji 2016

reklama