reklama

Začíná MS juniorů! Oslabení Češi musí překvapit už ve skupině

Takhle Češi slavili gól proti Rusům na loňském mistrovství světa. Fanoušci si nyní přejí hodně podobných obrázků. Takhle Češi slavili gól proti Rusům na loňském mistrovství světa. Fanoušci si nyní přejí hodně podobných obrázků. autor: ČTK
Česká juniorská reprezentace začíná tažení hokejovým šampionátem. Dnes ve 13:00 se utká s Ruskem, proti kterému v přípravě dvakrát uspěla. Češi budou na turnaji oslabení, a proto bude boj o medaili nesmírně obtížný.

Praha – Žádné rozehrání proti "trpaslíkovi". Čeští hokejisté dnes do mistrovství světa juniorů ve Finsku vstoupí bitvou s Ruskem. A pokud chtějí utnout dekádu marných snah o semifinále, musí myslet na výhru.

Zkrátka proto, že druhá skupina s Kanadou, Spojenými státy a Švédskem je papírově silnější. Aby český tým potkal ve čtvrtfinále slabšího protivníka, pravděpodobně Švýcarsko, musí vyhrát svoji skupinu s relativně slabšími či oblíbenými soupeři.

Kteří to jsou? V první řadě Bělorusové, největší outsideři turnaje, a Slováci, na které mladí Češi nestačí jen výjimečně. Proti Finům si zase drží takřka vyrovnanou bilanci. S Rusy už zdaleka tak úspěšní nejsou, ale umí se blýsknout. Jako třeba na loňském šampionátu, kde zvítězili 4:1. V letošní přípravě pak sbornou pokořili dvakrát ze čtyř pokusů.

Hrůzná bilance s favority z druhé skupiny

"Myslím si, že bychom to mohli uhrát," řekl o tažení za první příčkou bek Jakub Zbořil. Jakkoliv to zní troufale, myšlenky na čtvrtfinálový úspěch proti Kanadě, USA či Švédsku jsou možná ještě odvážnější.

Od juniorů zmiňované trojky schytávají Češi pravidelné facky. Američany porazili na světovém šampionátu jen jednou za posledních deset let, proti Švédům se naposledy radovali před 14 lety, přičemž to není tak dávno, co schytali ostudný debakl 1:10. Nad Kanaďany nevyhráli nikdy.

Se Švédskem a Kanadou se svěřenci kouče Jakuba Petra utkali i v přípravě. Výsledek? Žádné vítězství, pět proher a skóre 6:24.

Experti však nevěří, že by české mužstvo mohlo vyhrát skupinu a zvýšit šance na další postup. O titul má bojovat "velká pětka".

Češi v medailových prognózách chybí, přestože loni vybojovali historické stříbro na šampionátu osmnáctek. Do Helsinek přivezli ze dvou třetin stejný tým, v němž ale po zásahu osudu chybí největší esa.

České ambice kosí zranění

Šikovný Václav Karabáček se poranil v přípravě, střelec Jakub Vrána už na farmě ve Washingtonu. Hvězdný David Pastrňák sice doléčil poraněnou nohu včas, ale pořád není jisté, zda ho Boston uvolní. Vyhlídky nadějné party mohla ještě víc zatemnit absence kapitána Dominika Mašína, ale ten se ze zdravotních potíží po přípravném klání s Dánskem nakonec dostal.

I tak můžou Češi žehrat na nekompletní mančaft. Ano, opory chybí i Kanadě, za níž nemůžou hrát McDavid, Ekblad nebo Bennett, vycházející hvězdy NHL. Spojené státy se zase musí obejít bez Larkina, Eichela či Hanifina. Ovšem evropští favorité poskládali mužstvo takřka bez omezení.

Citelně oslabená česká reprezentace musí ještě víc spoléhat na týmového ducha, což by ale neměl být problém. Hráči úspěšné generace mají podle všeho dobrý vztah mezi sebou i s trenérem Petrem. V průběhu přípravy překvapili zpěvem ve vánočně laděném klipu:

Česká reprezentace do 20 let stráví svátky tradičně na světovém šampionátu, který se tentokrát koná ve finských Helsinká...

Posted by Česká hokejová reprezentace on Thursday, December 24, 2015

"S kluky i trenéry jsme už taková rodina. Je tam propojení mezi všemi, což jsem v jiném týmu ještě nezažil," tvrdí Pavel Zacha, jenž by měl táhnout českou ofenzivu.

Nejen jeho prověří na startu mistrovství Ilja Samsonov, podle některých hlasů nejlepší brankář turnaje. Důležitý duel s Ruskem startuje už dnes ve 13:00.

Juniorské mistrovství světa v ledním hokeji 2016

Tabulky, výsledky, program juniorského MS v hokeji 2016

reklama