reklama

Trable s holí podtrhly ponížení Rusů. Tohle nikdy nedělejte, nechápal exbrankář NHL

Jaroslav Askarov měl v semifinále proti Kanadě problémy s hokejkou. Jaroslav Askarov měl v semifinále proti Kanadě problémy s hokejkou. autor: ČTK
Předčasný vrchol mistrovství světa dvacítek v Edmontonu se zvrtl v jednoznačnou partii. Rusové, myslící na první zlato po deseti letech, schytali od Kanady semifinálový debakl 0:5. Velká očekávání nenaplnila ani brankářská hvězda Jaroslav Askarov, jehož počínání vzbudilo tázavé pohledy.

Askarov sice vychytal trestné střílení a zastavil 31 z 35 střel, ale také několikrát ztratil hokejku. Soupeři kvůli tomu dvakrát dopomohl ke gólu.

Poprvé se tak stalo v půlce první třetiny, kdy při kanadském náporu chytal s holí od centra Marata Chusnutdinova. Právě přes něj následně šla přihrávka Connoru McMichaelovi, který střelou do odkryté brány zvýšil na 2:0.

Obdobný moment přišel ve druhém dějství, kdy Askarov zůstal úplně odzbrojený a nemohl adekvátně reagovat na přesnou ránu Bradena Schneidera, jenž posunul skóre už na 4:0 a nasměroval střet velmocí k nečekanému výprasku.

Sborná sice později snížila, ale gól po trenérské výzvě Kanady neplatil kvůli předchozímu ofsajdu. Jakkoliv kouč Igor Larionov nesouhlasil.

Konečný výsledek 0:5 neslo Rusko těžce. Už podruhé na šampionátu zůstalo na nule (poprvé proti Česku), což se mu nikdy předtím nestalo. Čeká ho tak "jen" boj o bronz proti Finsku.

Hráčem, na kterého po neúspěšném útoku na zlato prší asi nejvíc kritiky (a také vtípků), je Askarov, jenž v semifinále inkasoval už po necelé minutě. Nebyl neprostupnou zdí jako na listopadovém Karjala Cupu, kde juniorům pomohl k nečekanému prvenství úspěšností zákroků přes 96 procent.

Larionova nicméně nenapadlo, že by hvězdičku Petrohradu po čtvrtém gólu střídal. "Vůbec jsem o tom nepřemýšlel, je to naše jednička," prohlásil.

Top pětka nám odskakuje. Žijeme v klamu, i Rakušané pracují víc, soudí Bukač mladší Top pětka nám odskakuje. Žijeme v klamu, i Rakušané pracují víc, soudí Bukač mladší Čtěte zde

"Odvedl standardní výkon," přidal šéf ruského hokeje Vladislav Treťjak. A že několikrát ztratil hokejku? "To se stává," usoudila legenda.

V zámoří Askarov vzbudil pozornost zejména při druhém inkasovaném gólu, kdy se snažil chytat s holí od útočníka, což mnozí v případě nutnosti považují za běžný postup.

"Když ztratíte svoji brankářskou hokejku, nikdy, prostě nikdy si neberte tu od spoluhráče," napsal na sociální síti Martin Biron, který v NHL odchytal přes 500 zápasů a nyní pracuje jako televizní analytik. "Je důležitější mít všechny hráče na ledě plně vyzbrojené, aby mohli hrát s pukem a bránit. Brankáři si bez hokejky chvíli poradí."

Askarov chyboval už v utkání proti Česku, kdy po špatné rozehrávce musel čelit samostatnému úniku. Proti Spojeným státům zase ztratil hokejku.

Po semifinále má úspěšnost zákroků 91 procent. Od jedenáctky posledního draftu, která má dřív nebo později převzít brankoviště Nashvillu, se čekalo víc.

"Je to schopný gólman, ale musí se zaměřit na věci, jako je právě práce s holí," řekl serveru Sport24.ru bývalý trenérský asistent sborné Jurij Novikov. "Chápu, že to nemá lehké. Prošel draftem, hodně se o něm mluví, dává rozhovory… Poradil bych mu, aby s nikým nemluvil. Treťjak nikoho ani nezdravil, když měl jít chytat. Pak se omlouval a dotyčným říkal, že je neviděl."

reklama