reklama

Ruský tisk: Skončil Říha kvůli Kovalčukovi?

Miloš Říha na lavičce Petrohradu. Miloš Říha na lavičce Petrohradu. autor: CPA - Eduard Erben
Podle ruského tisku stojí za odvoláním kouče Petrohradu Miloše Říhy hvězda z NHL Ilja Kovalčuk.

Moskva - Pozdvižení v ruském tisku vyvolalo nečekané odvolání českého trenéra Miloše Říhy od hokejistů SKA Petrohrad, a to právě v okamžiku, kdy tým vyhrál zápas s Čechovem a vyhoupl se do čela KHL. Komentátoři se dohadují, zda Říhův pád souvisí ještě s loňským vyřazením v semifinále, nevyrovnanými letošními výkony anebo v pozadí je konflikt s hvězdným útočníkem a kapitánem Iljou Kovalčukem.

"Říhovo odvolání lze považovat za nejpodivnější událost v této sezoně KHL. Vždyť SKA nevykazuje žádné zjevné příznaky herní krize," poznamenal dnes list Kommersant. Odvolání by prý vypadalo daleko logičtěji po loňské sezoně, kdy favorizovaný tým skončil po drtivé porážce od Dynama Moskva (0:4) v semifinále. Tehdy ale trenér dostal šanci pokračovat. Avšak podle bývalého reprezentačního trenéra Vladimira Pljuščeva i nyní SKA hraje příliš nevyrovnaně, střídá velkolepá utkání s bezbarvými, ačkoliv tým je plný superhvězd.

"Říha odešel krásně - trenéra propustili po vítězství, které tým posunulo na první místo," napsal Sovětskij sport a podotýká, že "něco takového se v KHL ještě nestalo". Přesné příčiny trenérova odvolání neprozradil ani hlavní manažer klubu Alexej Kasatonov, i když prý rozhodnutí "dlouho zrálo", a tak se list domýšlí, že Říhovi nebylo odpuštěno loňské fiasko v semifinále.

Říha sice čelil kritice kvůli nespolehlivé obraně, ale přesto Petrohrad vede ligu. "Co by si ještě přáli?" diví se komentátor, podle kterého mužstvo předvádí "vyzrálou hru" a domovský stadion plní až po střechu. A tak se fanoušci sotva smíří s pádem "pana Miloše", potvrzujícího do poslední chvíle pověst "trenéra-dynamitu".

I Sport-Express považuje za ironii osudu, že trenérovi ukázali dveře po vítězství a posunu do čela celé ligy. "Za co či kvůli komu se ukřivdilo extravagantnímu Čechovi?" ptá se deník a sám si odpovídá, že bossové klubu nebrali zřetel na postavení v tabulce, ale nelíbila se jim hra týmu, který má před sebou dosud nedostižný cíl vyhrát Gagarinův pohár. Ale Petrohrad, na rozdíl od Dynama či Avangardu Omsk, dosud nevykazuje stabilní výkony. I v zápasu s Čechovem opět nehrál jako tým a prohrával už 0:2, než se mu povedl návrat do hry. I vítězné utkání ukázalo, že tým trápí stejné problémy jako loni a na začátku sezony.

"Proč chybí spolehlivá hra v obraně? Proč Říha neustále mění útoky a ničí to, co sotva začíná nést ovoce? Proč trenér nedává šanci mladým talentům? Proč tým nemá spolehlivou jedničku? A konečně proč v posledních utkáních tolik chybuje Kovalčuk?" ptá se Sport-Express a všímá si hněvivé reakce útočníka New Jersey na trenérovo rozhodnutí jej vystřídat během přesilovky. A když se k tomu připočtou předchozí špatné momenty, hned je jasné, proč Říha byl propuštěn "ze samého vrcholu" tabulky základní části soutěže - dílčí úspěchy petrohradskému klubu nestačí.

reklama