reklama

Růžička o Hertlovi: Máme hráče, kterého bude NHL uznávat

Tomáš Hertl oslnil San Jose. Trenér Vladimír Růžička si myslí, že český hokej po letech našel v NHL mladého hokejistu, kterého budou ve světě uznávat. Tomáš Hertl oslnil San Jose. Trenér Vladimír Růžička si myslí, že český hokej po letech našel v NHL mladého hokejistu, kterého budou ve světě uznávat. autor: ČTK
Český hokej má konečně hokejistu, kterého bude NHL uznávat. O Tomáši Hertlovi to říká respektovaný trenér Vladimír Růžička.

Praha - Tvrdí, že na noční zápasy NHL nemá čas, že je nesleduje. Jenže tohle mu prostě uniknout nemohlo: Tomáš Hertl, jeho odchovanec, vlétl do NHL jako uragán a hned na začátku sezony se stal hvězdou San Jose.

"Nepřekvapuje mě to, všichni ví, že je Tomáš výborný hokejista," říká Aktuálně.cz Vladimír Růžička, trenér Slavie a kouč, který nastartoval Hertlovu kariéru, když mu dal ve Slavii už před dvěma lety jako sedmnáctiletému junkovi první velkou šanci.

Tu teď Hertl nesplácí Slavii, ale celému českému hokeji. Ve svých prvních dvou zápasech NHL v kariéře byl klíčovým mužem San Jose.

"Tomáš hráč je a hráčem taky bude"

V premiéře proti Vancouveru založil gólovou akci, která zlomila zápas, proti Phoenixu pak sám dvěma rychlými góly utkání rozhodl.

"Tomáš prostě hráč je a hráčem taky bude. Teď ale bude hodně záležet na tom, jaké bude mít štěstí. Hlavně, aby ho nepotkalo nějaké smolné zranění," říká Růžička.

Kouč Slavie pak jedním dechem dodává, že mu to nedá a na výsledky do zámoří stejně občas koukne. Hlavně na San Jose, kde má Hertla, a taky na St. Louis, kde hraje další jeho "dítě" Vladimír Sobotka.

"No a teď taky koukám, jak hraje New Jersey, když tam máme tolik Čechů a Jardu Jágra," říká s úsměvem.

Český hokej má hráče, kterého bude NHL uznávat

Výkony Tomáše Hertla ho teď ale těší stejně nejvíc. I když český supertalent v létě porušil platnou smlouvu ve Slavii a utekl do NHL za hodně citlivých okolností, Růžička mu úspěch mezi nejlepšími na světě přeje.

"Celý český hokej má totiž po dlouhé době mladého hokejistu, kterého budou uznávat nejen v klubu, ale v celé NHL," říká Růžička, který tomu, že se Hertl v NHL skutečně prosadí, opravdu věří. Vždyť ho dobře zná.

I když je Hertlovi teprve devatenáct a vše se v San Jose začíná točit kolem něj, Růžička nevěří tomu, že by v Californii chodil s nosem nahoře. Takový prý Hertl není.

Tomáš zůstane pořád stejný. NHL ho nesemele

"On bude pokorný. Jak já ho znám za ta léta ve Slavii, ho tohle jen tak nerozhodí. Je vychovaný jako skromný kluk a velký pohodář, v tomhle obavy žádné nemám."

To ostatně jen potvrzují i slova Tomáše Hertla. Ten sám v rozhovoru (čtěte ZDE) po utkání s Phoenixem přiznal, že si na začátku nové sezony připadá spíš jako v pohádce.

"Po těch dvou gólech si někteří spoluhráči už dělali legraci, že by to chtělo hned hattrick. To bych chtěl ale asi moc. A snad je lepší, že to dopadlo takhle. Kdo ví, jak bych se připravoval na další zápasy, z hattricku bych asi týden nespal," řekl Hertl.

Dnes v noci může jeho hvězda zazářit i na jednom z nejslavnějších ledů v NHL - v Medison Square Garden v New Yorku. San Jose tam hraje proti domácím Rangers.

reklama