15. 3. 2009 21:12
HC Moeller Pardubice - HC Lasselsberger Plzeň 3:4pp
Hokejisté Plzně mohou slavit postup do semifinále
Hokejisté Plzně mohou slavit postup do semifinále | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Hokejisté Plzně mohou po neděli slavit postup mezi nejlepší čtyři týmy extraligy. Západočeši uspěli v rozhodujícím sedmém vzájemném utkání na ledě Pardubic a po výhře 4:3 v prodloužení zvítězili stejným rozdílem i ve čtvrtfinálové sérii.

O rozhodující trefu se postaral v sedmaosmdesáté minutě Martin Adamský.

Klíčový zápas si nenechalo v ČEZ Aréně ujít celkem 10 194 diváků, jež se podíleli od samotného začátku na velice bouřlivé atmosféře.

Pardubičtí hráči udělali svým příznivcům radost už po sedmapadesáti vteřinách hry, kdy se puk po Lojkově pokusu odrazil k Liboru Pivkovi, a ten našel ještě v lepší pozici najíždějícího Jana Koláře, který následně rozjásal zaplněné tribuny poprvé.

Západočeši se ovšem dokázali z rychlého inkasování brzy oklepat a za dalších pár minut bylo srovnáno. Postaral se o to Martin Straka, jenž dorazil za Lašákova záda Smrekovu ránu.

Pro domácí bylo navíc hůř ve třinácté minutě, kdy v oslabení ujel Straka s Vostřákem a druhý jmenovaný pohotovou střelou otočil vývoj utkání ve prospěch Plzně.

Ani ta se však z vedení dlouho netěšila. Při další početní výhodě o chvíli později našel Divíšek rozjetého Libora Pivka, a ten našel skulinu mezi Cháberovými betony.

Druhá třetina se nesla zejména ve znamení opatrnosti, v níž měli o něco více ze hry domácí hráči, jenže svou mírnou převahu nedokázali gólově potvrdit.

To závěrečná část ale začala naprosto odlišně. Už po čtrnácti sekundách napřáhl při hře v oslabení ze středního pásma opět Pavel Vostřák a jeho rána skončila k překvapení všech až v síti. Plzeň vedla 3:2.

Cháberova chyba dostala zápas do prodloužení

Pardubice se proto ihned vrhly za rychlým vyrovnáním a prakticky vzápětí se jim podařilo dostat kotouč do sítě. Radost z třetí trefy jim ovšem zkazil sudí Hradil, který po konzultaci s videorozhodčím gól neuznal.

Hlavním důvodem byl zákrok Dvořáka, jenž stihl v inkriminovaný okamžik posunout brankovou konstrukci o něco dříve, než puk překročil brankovou čáru.

Domácí měli sice vzápětí výhodu dvojnásobné přesilové hry, ale tu už neproměnili. Šanci na reparát nevyužili ani v pětačtyřicáté minutě, kdy byl po drtivém náporu vyloučen i Vlasák s Benákem.

Více také: Štefanka fanouškům Vítkovic: Děkuji, že jste odešli

Východočeši tuto dvojnásobnou početní výhodu zahráli špatně a zdálo se, že si Plzeň už dojde bez komplikací pro postup.

S přibývajícím časem se navíc na hokejky pardubických hráčů začala vkrádat čím dál větší nervozita. V důležité chvíli jim ale paradoxně pomohl hostující brankář Chábera.

Ten si vybral, stejně jako jeho kolega Lašák, slabší chvilku, když čtyři minuty před koncem vyrazil lehké Kolářovo nahození jen před sebe a dojíždějící Pivko jeho zaváhání nemilosrdně potrestal.

Velké drama tak dospělo až do prodloužení. V něm byli zpočátku aktivnější pardubičtí, ovšem postupem času začal jejich soupeř hru vyrovnávat. Rozhodnout mohl například po chybě Starého útočník Martin Straka, ale brankář Lašák svůj tým podržel.

Ikona plzeňského hokeje si však spravila chuť v čase 86.07, kdy našla v útočném pásmu rozjetého Martina Adamského, a ten přesnou ranou švihem strhl konečné vítězství a postup na stranu hostů.