reklama

Postup do extraligy = miliony navíc. Slavia jde do baráže s polovičním rozpočtem

Kdy budou moct fanoušci Slavie zase fandit i při extraligovém derby se Spartou? Kdy budou moct fanoušci Slavie zase fandit i při extraligovém derby se Spartou? autor: Milan Kammermayer
Zatímco hokejisté prožívají hlavně boj o extraligový titul, funkcionáři víc trnou v baráži, která může určit další směřování klubu. Ve hře je vyšší zájem sponzorů i tok milionů od marketingové agentury BPA. Velkou pozornost bude v baráži nepochybně strhávat pražská Slavia.

Praha – Zatímco hokejisté prožívají hlavně boj o extraligový titul, funkcionáři víc trnou v baráži, která může určit další směřování klubu. Ve hře je vyšší zájem sponzorů i tok milionů od marketingové agentury BPA.

Letos chtějí mezi elitu povýšit Slavia a Jihlava. Jisté je, že jim budou bránit Karlovy Vary, které doplní buď Litvínov, nebo Pardubice. V lepší pozici jsou Východočeši, těm k záchraně stačí dva body právě proti Varům.

Dvanáctikolová baráž odstartuje už 29. března a velkou pozornost v ní bezpochyby strhne pražská Slavia. Ta loni po odchodu dlouholetého kouče Vladimíra Růžičky zažila bolestivý pád. Na úkor prvoligových Pirátů putovala do nižší soutěže, přestože disponovala zhruba stomilionovým rozpočtem.

Postup s polovičním rozpočtem?

O návrat teď bude usilovat ve skromnějších podmínkách. "Jsme někde mezi 50 a 60 miliony, v první lize je těžší shánět sponzory," prozrazuje Vladimír Pitter, majitel Slavie. Ačkoliv klub už nemusí draze platit za nájemné v O2 areně, papírově silnější kádr nemá, neboť škrty pocítili hlavně hráči a realizační tým.

Pražané však můžou spoléhat na to, že tentokrát nejsou zdeptaní hromadou porážek. Naopak. Byť jim v semifinále pomohla zdrcující marodka Českých Budějovic, vyhráli už dvanáctkrát v řadě. Bude to na extraligové odpadlíky stačit? "Sice hráli na vyšší úrovni, ale když celkem vyhrajete jedenáct zápasů, na psychice vám to moc nepřidá," podotýká pro klubový web trenér sešívaných Milan Razým.

I on věří, že Slavia po roce znovu vyskočí zpět mezi elitu. Pokud se tak stane, jeden z nejúspěšnějších klubů v historii extraligy (dvakrát titul, třikrát finále) nebude chtít paběrkovat. Kolik peněz si vyžádá důstojná role v nejvyšší soutěži?

"Je hrozně těžké obecně určit, jestli jde o 70 nebo 100 milionů, protože někdo platí provoz stadionu a někdo ne," podotýká Vladimír Pitter. "Položka za stadion může čítat 10 nebo 15 milionů, u někoho třeba jen symbolický milion s tím, že zbytek hradí město."

Červenobílí musejí financovat stadion v Edenu ze svého, do loňska navíc platili i vysoké nájemné v obří O2 areně, což jim z dlouhodobého hlediska nepomohlo. Nyní v libeňské hale sídlí Sparta, která má zájem o dlouhodobou spolupráci. Pokud se Slavia v případě postupu nebude chtít dělit s největším rivalem, musí požádat o výjimku na Eden. Stařičká aréna z období normalizace nemá pro extraligu dostatečnou kapacitu.

Hraje se i o miliony od BPA

Povýšení mezi elitu by však sešívaným – či jakémukoliv jinému prvoligovému klubu – přineslo více příjemných starostí v podobě snadnějšího lákání sponzorů či podpisu smlouvy s BPA.

Agentura, jejíž většinu nedávno koupila sázková kancelář Tipsport, je výhradním marketingovým partnerem extraligy. Klubům za to posílá pořádný balík peněz. "Nechci tu částku úplně konkretizovat, ale jedná se jednotky milionů. V první lize se taková částka těžko nahrazuje," zjistil majitel Slavie Pitter.

Tok financí je však podmíněný tím, že kluby nemůžou navázat libovolnou spolupráci. Například musí zvolit "správný" pivovar či sázkovou kancelář, pokud si neusmlouvají výjimku. "Když od někoho dostanete miliony, dají se takové podmínky očekávat," ví Pitter.

Postoupí jeho tým už letos, nebo setrvá mezi chudšími? Jisté je, že Pražané znenadání nedosáhnou na vysoké ambice bohatého Třince či Sparty. Chtějí sázet spíš na mládež, na níž dohlíží sportovní manažer Luděk Bukač mladší. Ten v klubu zaujal dřívější Růžičkovu roli, ovšem zatím má smlouvu jen do konce sezony. "Jsme ale dohodnutí, že chceme spolupracovat dlouhodobě. Z naší strany zájem je," doplňuje majitel Slavie.

reklama