12. 4. 2009 19:41
Karlovy Vary - Slavia 4:3
Hokejisté Karlových Varů se mohou radovat
Hokejisté Karlových Varů se mohou radovat | Foto: Ondřej Besperát

Karlovy Vary - Hokejový klub z Karlových Varů slaví svůj první titul v historii. Hráči západočeské Energie zvládli finálové drama, když v nedělním šestém zápase porazili Slavii 4:3 a v sérii tak vyhráli 4:2.

Svěřenci trenéra Josefa Palečka vrátili pražskému výběru loňskou porážku.

Utkání přineslo famózní obrat, když Karlovy Vary dokázaly obrátit skóre z 0:3 na konečných 4:3. V samotném konci duelu je podržel brankář Lukáš Mensator a po závěrečném hvizdu mohl spolu s celým týmem slavit.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Šlo o poslední představení Karlových Varů ve staré "Plechovce". Byla tady možnost, že stařičká hala na závěr svého fungování zažije oslavy. I když tomu zprvu nic nenasvědčovalo, nakonec se před stěhováním do nové arény hráči i diváci dočkali.

Karlovy Vary začaly podle očekávání aktivně, k první šanci se nachomýtly ale až po pěti minutách. V době, kdy hrály přesilovku, zkoušel štěstí Němec, jenže neúspěšně.

Čtěte dále: Slavia odvrátila první mečbol. Finále snížila na 2:3

O chvíli později se nechal vyloučit Skuhravý, nejtrestanější hráč Energie, a následovala krátká početní výhoda Pražanů.

Během chvíle Slavia vedla 3:0

Tady už se měnilo skóre. Slavia se na konci sedmé minuty rychle natlačila do útočného pásma a hned její první možnost skončila v síti. Mensator vyrazil Kolaříkův pokus jen před sebe, načež se k dorážce dostal Hruška a jeho střelu už gólman nedokázal zlikvidovat.

Pro domácí bylo ještě hůře. O necelé dvě minuty později, znovu při oslabení, inkasoval jejich brankář podruhé. Marně se obránce Prošek natahoval proti najíždějícímu Červenkovi, který poslal puk pod horní tyč.

Trenér Slavie Vladimír Růžička byl zklamaný
Trenér Slavie Vladimír Růžička byl zklamaný | Foto: Ondřej Besperát

Když o pár vteřin později za hákování musel na trestnou lavici i Řezníček, naštvali se jak hráči, tak i většina diváků. Na led a na rozhodčího začali padat nejrůznější předměty.

Příznivci západočeského týmu věděli, proč mají pískat.

V polovině úvodní třetiny totiž po výborně provedené přesilovce skončil kotouč na hokejce Beránka, který uzemnil Vary. Něco takového asi nečekal ani v euforii slavící hostující kotel.

S přibývajícím časem se Energie zklidnila a vrátila se ke své taktice. Před koncem první třetiny také její hráči vyslali několik nebezpečných střel na slávistického brankáře Furcha, ovšem ten byl pozorný.

Vary se vzchopily ve druhé třetině

Do kabin se tak odcházelo za stavu 0:3 pro svěřence Vladimíra Růžičky. S Karlovými Vary to nevypadalo vůbec dobře, i když šance na zvrat ožila hned na začátku prostředního dějství.

Slávistický útočník Doležal byl vyloučen a také přesilovková formace Karlových Varů dokázala skórovat. Skladaný přenechal v 25. minutě puk Procházkovi, jenž jej posunul na Melenovského a zkušený forvard z téměř bezvýchodné pozice prostřelil Furcha.

Tlak hráčů v zelených dresech pokračoval, gólových možností si ale příliš nevytvořili.

Když se zdálo, že slávisté nabírají druhý dech, srazila je vlastní chyba. Při jejich početní výhodě ujela v 34. minutě do brejku dvojice Pech - Skladaný a druhý jmenovaný blafákem přelstil Furcha.

Kdyby poté Skuhravý nebo Sailer před brankou přidali na důrazu, mohly Vary dokonce srovnat. I tak ale mohli být fanoušci spokojenější než po první části. Třetí třetina slibovala za stavu 2:3 pořádné drama.

Pech vystřelil Energii historický titul

A drama také přišlo.

Už v 47. minutě totiž vyrovnal Ondřej Němec, který při přesilové hře překonal zdálky Furcha. Mladý gólman toho moc neviděl, clonili mu totiž jak obránci, tak i protihráči. A najednou hokejisté v červenobílých dresech ještě víc znervózněli.

Psychická výhoda byla najednou na straně Karlových Varů - jejich akce vypadaly čím dál nebezpečněji.

Nakonec z toho padl i sedmý gól duelu, jenž zaznamenal v 53. minutě osamocený Lukáš Pech. U levé tyče zužitkoval přihrávku od Deje a rozradostnil všechny fanoušky v zelenobílých barvách.

Euforie trvala až do konce, i v době, kdy Mensator zlikvidoval dvě velké šance Slavie. V závěru neudrželi hostující hráči emoce. Pech zdržoval a hosté jej kopli bruslí. Rozhodčí nevylučovali a jen uklidňovali oba výběry.

Ani hra bez brankáře obhájce titulu nezachránila. Krátce před osmou hodinou večer tak domácí kapitán Skuhravý mohl zvednout trofej určenou pro vítěze extraligy 2008/2009. A "Plechovkou" burácel pokřik "Mistři, mistři".

Výsledek:
Energie Karlovy Vary - Slavia Praha 4:3 (0:3, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
25. Melenovský (Milan Procházka, Skladaný), 34. Skladaný (Pech), 47. Němec (Kumstát, Sailer), 53. Pech (Dej) - 7. D. Hruška (Beránek, Kolařík), 9. Červenka (V. Růžička ml., Kadlec), 11. Beránek (Bednář). Rozhodčí: Homola, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:3. V oslabení: 1:0.
Diváci: 4450 (vyprodáno).
Konečný stav série: 4:2
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Řezníček, Mudroch, Prošek, Duben, Čutta, Bombic - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Milan Procházka, Melenovský, Skladaný - Dej, Kristek, Sailer - Zaťovič, Pech, Hluchý. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.
Slavia: Furch - Kadlec, Drtina, Kolařík, Žižka, Sloboda, Vašíček - D. Hruška, Beránek, Tomica - Bednář, Červenka, Sklenář - Micka, Endál, Vondrka - P. Jelínek, V. Růžička ml., Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.