Slavia smutní. První finálovou výhru si vystřílely Vary

rou
4. 4. 2008 20:16
Slavia - Karlovy Vary 4:5 (1:1, 1:2, 2:2)
Karlovy Vary byly vždy o gól napřed. Kumstát překonává brankáře Svobodu.
Karlovy Vary byly vždy o gól napřed. Kumstát překonává brankáře Svobodu. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hokejisté Karlových Varů dokonale zaskočili favorizovanou Slavii a po výhře 5:4 v gólové přestřelce v prvním zápase se ujali vedení ve finálové sérii.

Pražané znovu nastoupili bez doléčujícího se kapitána Beránka a v úvodu finále byli překvapivě pasivnější. Ale tlak Západočechů žádnou příležitost nepřinesl a první větší šanci si nakonec vytvořili domácí. Nikým nekrytý Micka ovšem branku minul.

A tak se přeci radovali Karlovarští. Jaroslav Kristek dostal v 5. minutě od Melenovského přihrávku do jízdy a švihem se od mantinelu trefil přesně do levého horního rohu Svobodovy branky.

Slávisté se ale nedali zaskočit a už po pěti minutách srovnali krok. Ve vlastním oslabení prostřelil Mensatora mezi betony Igor Rataj - 1:1.

O chvilku později mohli domácí vývoj skóre otočit, ale Mensator předvedl dva skvělé zákroky. Nejdříve zlikvidoval dělovku Drtiny a poté se dokázal přemístit při střele Bednáře.

Karlovarský gólman měl i nadále více práce, ale se střelami Hrušky, Micky i Kadlece si dokázal poradit.

Po první přestávce pak přidali Západočeši na důrazu a znovu vstoupili do třetiny lépe. Dobroň poslal Kumstáta přesnou přihrávku mezi dva obránce do samostatného úniku a karlovarský střelec zasunul v blafáku pod Svobodovy betony - 1:2.

Slavia nedokázala jít do vedení

Už po minutě mohl znovu vyrovnat Rataj, jenže Mensator zlikvidoval jeho bekhendový pokus po vyjetí zpoza branky i následnou dorážku. Slávisté se však gólu dočkali hned vzápětí.

Čtěte více: Souboj s Růžičkou? Finále rozhodují hráči, říká Venera

Vondrka v rychlosti zavezl puk do pásma, zpoza brány přihrál Klepišovi, jeho ránu ještě karlovarský gólman vyrazil, ale na dorážku Davida Hrušky už nestačil - 2:2.

Favoritem utkání byla pražská Slavie, stejně jako celé série. V pátek ale první skórovali karlovarští, už v páté minutě se do branky Slavie trefil Jaroslav Kristek. | Foto: Ondřej Besperát

A po necelé minutě mohli jít svěřenci Vladimíra Růžičky konečně do vedení. Bednář uvolnil prostor pro Červenku, který však blafákem trefil jen skvěle nastavenou lapačku Mensatora.

Západočeši naopak svou šanci v přesilovce po vyloučení Supa zužitkovali a znovu měli o gól navrch. Řezníček našel volného Milana Krafta, tomu sice puk napoprvé utekl, ale zmátl tím Svobodu a když kotouč dostihl, poslal ho přesnou ranou pod víko.

Vstup do třetí části vyšel lépe Slavii. Po 59 sekundách se odrazila Tomicova přihrávka před branku o Bednářovu brusli do karlovarské branky a bylo vyrovnáno.

Dvoubrankový náskok rozhodl

Pak skvělým zákrokem podržel hosty Mensator, když zlikvidoval Hruškovu střelu a znovu nepustil domácí do vedení. Naopak po dalších dvou minutách se prvnímu vítězství v sérii opět více přiblížila Energie. Skuhravý přihrál hned z buly Kumstátovi, a ten propasíroval puk pod Svobodou do branky - 3:4.

Famózní představení korunoval Petr Kumstát o chvilku později, když v další přesilovce přesně našel mezi kruhy Jana Košťála, který propálil Svobodovu lapačku a zvýšil poprvé v zápase na dvoubrankový náskok.

První finále, na které si našlo do O2 Areny cestu 12 089 diváků, ještě zdramatizoval svým druhým gólem David Hruška, ale i kvůli čtyřminutovému vyloučení Vondrky už slávisté vyrovnat nedokázali.

Tři minuty před koncem utkání za stavu 4:5 zůstal na ledě ležet Jan Košťál po souboji s Vondrkou. Košťál se nakonec zvedl s roztrženým obočím, po tváři mu stékala krev. Vondrka byl nakonec na popud čárových rozhodčích vyloučen za zásah soupeře hokejkou do obličeje na 2+2 minuty. | Foto: Ondřej Besperát

Lépe tak do boje o titul vstoupili hokejisté Karlových Varů, kteří nedovolili domácím ani jednou jít do vedení a naopak sami dokázali vždy rychle odpovědět na slávistické vyrovnání.