Slavia uspěla v nájezdech, je ve finále

SportPlus, ČTK
5. 4. 2006 20:12
Praha - Hokejisté pražské Slavie porazili v pátém semifinále České Budějovice 2:1 po samostatných nájezdech a postoupili do finále. V dramatickém závěru znovu fungovalo kouzlo Tomáše Vlasáka, který proměnil první nájezd. Poté se k němu přidal Ivo Prorok, naopak žádný z Jihočechů na Fraňka nevyzrál.

Slavia si po prohře v úvodním zápase v semifinále trpělivě razila cestu k postupu. Ani dnes nikam nespěchala, v ochozech její vyčkávací hře přihlížela rekordní návštěva tohoto play off - 13.519 diváků. Budějovického gólmana Turka zaměstnával jen horlivý Hruška, který do poloviny zápasu nastřádal čtyři velké šance, ale ani jednu nezakončil nebezpečně.

Hosté měli během úvodní poloviny čtyřikrát výhodu přesilovky, ale teprve při třetí a čtvrté, které jim věnoval svými fauly Bednář, se dostali do šancí. Největší měl Posmyk, který zblízka napálil břevno, pak dostal Vak přihrávku do ideální parkety, ale při střele zlomil hokejku a znechuceně odjel na střídačku.

Slávisty podobná nepříjemnost nepotkala. Ocenil to především Kadlec, který krátce po vypršení poloviny základní hrací doby napřáhl na modré čáře, před Turkem se v tu chvíli pošťuchovali Duda s Gřegořkem a sotva vyklidili brankáři výhled, zapadla mu k tyči obráncova rána.

:. Zápas jsme sledovali on-line

Hráči Budějovic v tu chvíli zřetelně viděli na konec své sezony. Zvedli je jejich junioři, kteří při zranění Bělohlava, Kotrly a Hübla drží sestavu pohromadě. Před koncem druhé třetiny vyrovnal urostlý Gulaš, který letos vyhrál produktivitu budějovické juniorky. Veselého rána se s duněním odrazila za branou od mantinelu a Gulaš ji s ještě větší vervou napálil pod břevno Fraňkovy klece.

Do poslední část vstoupili domácí bez Dudy, jemuž se ozvalo dřívější zranění kotníku. I bez něj hleděla Slavia s blížícím se koncem zápasu potvrdit roli favorita. A měla k tomu bohaté menu šancí. Nájezd dvou na jednoho zakončil Beránek slabým bekhendem, Novák z výhodné pozice trefil Turka a stoprocentní možnost měl Bednář.

Brabenec za sebou metr od branky nechal puk, slávistický útočník jej snadno sebral a postupoval sám na Turka, ten ale jeho kličku do bekhendu přečetl. Čtyři minuty před koncem se téměř radovali hosté: Veselý vypálil z prostoru mezi kruhy a na první pohled gólovou střelu odrazilo břevno. Ještě větší šanci pak měl Mertl. Jeho švih Franěk jen přizvedl, puk se snášel do branky, ale rukou jej odpálil do rohu Novák.

Přivolal tak druhé prodloužení v sérii, pro Slavii první v play off na jejím ledě. Po necelých osmi minutách jej mohl ukončit Hřebejk, který se odvážně pustil mezi dva obránce, ale v zakončení mu chyběla razance. Slavia se dopředu netlačila, jako by čekala na samostatné nájezdy. Ty jí jdou a dnes to potvrdila i ve třetí zkoušce v play off. A znovu hrál klíčovou úlohu Vlasák, který jel jako první a proměnil. Ze soupeřova týmu neuspěl proti Fraňkovi nikdo, postup pak ranou pod břevno zpečetil Prorok.

Slavia prohrála v letošním play off jediný zápas a do finále bude vstupovat s nálepkou favorita.

Jejich soupeř pro duel o titul vzejde ze dvojice Sparta - Znojmo, Pražané zatím vedou 3:1. Velmi reálná je tak možnost, že se poprvé v historii o extraligový titul utkají oba velcí rivalové z metropole.

Slavia - České Budějovice 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 31. Kadlec (Tomica), rozhodující nájezd Prorok - 37. Gulaš (Veselý, Vak). Nájezdy proměnili: Vlasák, Prorok. Neproměnili: Bednář - Šimánek, Sailer, Kutlák. Rozhodčí: Homola, Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 13.519. Konečný stav série 4:1.

Slavia: Franěk - Kadlec, Graňák, J. Novák, Žižka, Žabka, Kolařík - Duda, Beránek, Tomica - Bednář, Vlasák, Sup - D. Hruška, Sobotka, Prorok - Vondrka, Divíšek, Dlouhý - Kopecký. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.

Budějovice: Turek - Posmyk, Gřegořek, Harant, Kutlák, Kotaška, Vydarený, Mucha - M. Hudec, Mertl, Brabenec - Hřebejk, Sailer, Šimánek - Veselý, Vak, Gulaš, navíc od 21. L. Květoň, od 32. J. Hanzal. Trenéři: Jandač a Kupka.