22. 10. 2007 9:30
V souboji o čelo proti Budějovicím rozhodly přesilovky
Adam Svoboda pomohl Slavii do čela extraligové tabulky.
Adam Svoboda pomohl Slavii do čela extraligové tabulky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Hokejová Slavia zatím hraje ve velkém stylu. V pátek vyprovodila se sedmigólovým přídělem Vítkovice, v neděli deklasovala dosavadního lídra tabulky z Českých Budějovic. A posunula se na jeho místo.

"Soupeř byl lepší," uznal po zápase asistent trenéra Českých Budějovic Milan Černý. "Dnes jsme bohužel tahali za kratší konec."

Hosté se několikrát snažili vrátit do hry, Slavia je ale k ničemu nepustila. "Chtěl bych hráčům za předvedený výkon poděkovat, odpracovali to velice dobře," kvitoval na tiskové konferenci trenér Pražanů Vladimír Růžička.

Slavia jde do čela, Hlinka zařídil výhru Pardubicím - čtěte ZDE

Domácí se do první velké příležitosti dostali narozdíl od hostů až v závěru druhé minuty, kdy Roman Červenka hledal před brankou Tomáše Micku, kterého zezadu fauloval Petr Sailer. Nabídnutou přesilovku Slavia za 34 vteřin využila, Hlavačka nadvakrát střílel, jeho druhou střelu tečoval Tomica tak přesně, že puk zamířil mezi Turkovými betony do sítě. Gól Slavii nakopnul, herně dominovala, hrála důrazně.

V končící čtvrté minutě se ve slibné šanci ocitl znovu Marek Tomica, tentokrát s Josefem Beránkem, ale jejich akci chyběl klid. O poznání lépe si první útok počínal o půl minuty později při vyloučení domácího Kadlece. Důrazný David Hruška vybojoval puk pro Josefa Beránka. Ten sice Turka překonal, ale českobudějovický brankář ještě stačil puk zasáhnout, takže skončil nakonec na tyči.

Zápas Slavia - Budějovice minutu po minutě ZDE

"Zkusil jsem to dát nahoru, ale to je vždycky o štěstí. Bohužel to nevyšlo," litoval po zápase čerstvý otec. Kapitánovi pražské Slavie se včera narodila druhá dcera Nela. "Je to sice krásné, když se člověku narodí potomek, ale na druhou stranu se kvůli tomu nemá cenu nějak více přemotivovávat," dodal Josef Beránek.

I hosté ale začali vystrkovat růžky, to když například Hřebejka v osmé minutě zastavil Vašíček až za cenu faulu. Jenže přesilovka hostů netrvala dlouho, na trestnou lavici záhy putoval českobudějovický Michal Hudec a hrálo se čtyři na čtyři. Domácí opět na ledě dominovali.

Budějovičtí nevyužili dvojnásobnou přesilovku

V 11. a 12. minutě ale putovali na trestnou dva slávisté: nejdříve Jiří Drtina a poté Tomica a nabídli hostům 66vteřinovou přesilovku pět na tři, ale výborný Svoboda a skvěle bránící hráči v poli hosty prakticky k ničemu nepustili. Když už se zdálo, že se zase Slavia nadechne k náporu, přišel zbytečný útočný faul Radka Dudy a bylo z toho čtyřminutové oslabení.

Ale už za 45 vteřin bylo všechno jinak, hrálo se zase čtyři na čtyři: rozhodčí Husička vyloučil Tomana za vražení na hrazení (faulovaným hráčem byl Bednář) a následně i Kotrlu, jehož faul naopak nabídl domácím 66vteřinovou přesilovku čtyři na tři.

David Hruška to sehrál skvěle, zadovkou našel před bránou neobsazeného Červenku, který se v takovýchto případech nemýlí - 2:0.

"O Romanovi jsem věděl, tak jsem to tam zkusil dát z první," popsal gólovou přihrávku po zápase David Hruška. "Jejich obránci se vytáhli hodně nahoru na beky, David mi to dal super zadovkou a i když mi to šlo trošku pod nohy, vyšlo to," dodal střelec druhého gólu Roman Červenka.

Rostoucí tlak domácích zkrotil Brabencův gól do šatny z 18. minuty, Kamil Brabenec proměnil Sičákovu příhru v kontaktní branku hostujícího celku za 89 vteřin po druhém gólu domácích a vrátil tak Jihočechy zase do hry. A moc nechybělo, aby hosté ještě před koncem první třetiny vyrovnali.

Svoboda zachránil náskok

Puk doslova tančil na brankové čáře. "To byl hodně důležitý moment, už jsem viděl gól, Adam Svoboda ale chytil puk ve vzduchu na brankové čáře," oddechl si trenér Vladimír Růžička. "Tam se ten zápas lámal," dodal.

Zbytek zápasu už byl v režii znovuprobuzeného střelce Davida Hrušky. Díky jeho trefě vpolovině zápasu odskočili domácí soupeři na dva góly. Slavia právě díky Hruškově trefě tak využila další přesilovku.

"Přesilovky rozhodly zápas," připustil David Hruška. Definitivní podobu skóre pak nejproduktivnější hráč zápasu dal necelých pět minut před koncem, kdy dorazil Dudovu teč počtvrté za Turkova záda.

Vadou na kráse byla pouze slabá divácká návštěva, na utkání do pražské Sazka Areny přišlo o pouhých 157 diváků více než v pátek na Vítkovice.

"Bavili jsme se o tom s panem Růžičkou, nevíme, co s tím. Je šlágr kola, souboj prvního s druhým, navíc v neděli od pěti hodin, kdy nic nebrání tomu, aby lidé přišli a stejně nepřijdou... Mrzí nás to," konstatoval marketingový ředitel Slavie Jan Kratochvíl. "Musíme prostě zkoušet nové a nové věci a doufat, že se diváci chodit naučí."