16. 3. 2009 19:38
Slavia - Vítkovice 2:1
HC Sparta Praha - HC Slavia Praha 2:3.
HC Sparta Praha - HC Slavia Praha 2:3. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Hokejisté Slavie dokonali obrat ve čtvrtfinálové sérii a po pondělním vítězství v sedmém utkání v pražské O2 Areně nad Vítkovicemi 2:1 postupují do semifinále play off extraligy.

Slávisté tak doslova přežili klinickou smrt, když dokázali vyhrát jako čtvrtý tým v historii české extraligy sérii, v níž prohrávali už 1:3. Přitom i v pondělním utkání dlouho prohrávali 0:1. Dvěma góly ve třetí třetině však zápas otočili.

Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky se tak stali posledním účastníkem semifinále, v němž se střetnou s Plzní.

Zápas jsme sledovali on-line

"Nebezpečné pro kardiaky," hlásil transparent domácích fanoušků a možná ani sami nevěděli, jak pravdivé jejich heslo bude.

Vyrovnaná úvodní třetina ještě nic moc nenaznačila. Slávisté měli díky třem přesilovkám trochu více ze hry, ale ošemetnější momenty se odehrávaly před jejich brankou.

V úvodu zápasu už dokonce zvedal oslavně ruce Klimek, jenž po Štefankově přihrávce vystřelil na brankáře Nerudu. Ale Vašíček stačil puk odpálit rukou před brankovou čarou.

Největší šanci první třetiny měli rovněž hosté. Jenže zcela volného Kvapila vychytal před brankou včas vytrčeným betonem Neruda.

Po přestávce byla blízko vstřelení úvodní branky Slavia, obrovskou šanci však spálil Bednář.

Aktivní Kvapil načal skóre

Brankář Štěpánek ležel na ledě po srážce s Krenželokem, Bednář měl puk na hokejce, ale Štěpánek proti jeho střele fantasticky zasáhl lapačkou, kterou vymrštil nad své betony.

V polovině utkání se ale zajiskřilo před brankou domácích. Nejprve nadělala Nerudovi velké problémy Kvapilova rána. Gólman ji vyrazil před sebe a dorážející Strapáč jen trefil nataženou rukavici slávistického brankáře.

Záhy už se ale Vítkovice radovaly ze vstřeleného gólu.

Strapáč atakoval za brankou klečícího Drtinu a vybojovaný puk naservíroval před Nerudu aktivnímu Marku Kvapilovi, jenž pohotovou střelou otevřel skóre.

"Slavie, do toho!" znělo na tribuně domácích.
"Slavie, do toho!" znělo na tribuně domácích. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Hosty vedoucí branka nabudila a nadechli se i ke krátkodobému náporu, během něhož Treille ve veliké šanci trefil Nerudovy betony. Do druhé sirény se však skóre neměnilo.

Ve třetí třetině pokračovali hosté ve výborné obranné práci opřenou o brankáře Štěpánka.

Slávisté se těžko dostávali do útočného pásma, ale pak přišla tříminutovka, během níž se zápas zcela otočil.

Jelínek životním gólem spustil obrat

Životním gólem srovnal skóre Petr Jelínek. Kadlec napálil puk od modré, ten se po teči dostal za bránu, odkud se nečekaně odrazil přímo na Jelínkovu hůl. Gólový zásah ještě musel potvrdit videorozhodčí.

A krátce na to se už slávisté radovali z vedení.

Bednář získal puk v souboji ve středním pásmu a pak spolu s Červenkou ujížděli na jediného obránce. Bednář dokázal přihrát a Roman Červenka střelou pod horní tyč skóroval.

Hned poté mohly Vítkovice srovnat, ale Neruda závar ve svém brankovišti uhlídal. Hostům se poté nabídla přesilovka pěti proti třem, z níž však nedokázali nic vytěžit.

Při hře bez brankáře mohl Vondrka definitivně rozhodnout, ale z úhlu netrefil prázdnou branku.

Vítkovice mačkaly Slavii v jejím obraném pásmu až do poslední sekundy, srovnání se však nedočkaly.

Sedmý zápas čtvrtfinále play off hokejové extraligy
Slavia Praha - Vítkovice Steel 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky:
44. Jelínek (Kadlec), 47. Červenka (Bednář, Vašíček) - 30. Kvapil (Strapáč). Rozhodčí: Minář, R. Polák - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 11.385. Konečný stav série: 4:3.
Slavia: Neruda - Kadlec, Vašíček, Drtina, Žižka, Sloboda, Kolařík - D. Hruška, Beránek, Tomica - Bednář, Červenka, Vondrka - Micka, V. Růžička ml., Doležal - Jelínek, M. Čermák, Endál. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.
Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, M. Barinka, Ovčačík, Stehlík, Krstev, Trnka - Varaďa, Burger, Hubáček - Klimek, J. Štefanka, Krenželok - - Ujčík, Strapáč, Kvapil - Treille, R. Hruška, Ondřej. Trenéři: Hadamczik, Konečný a Moták.