Slováci v krizi! Vůjtek: Jsme outsideři, hrajeme o záchranu

Adam Sušovský Adam Sušovský
12. 5. 2014 18:43
Slováci jsou po katastrofickém vstupu do turnaje v Minsku v těžké situaci. Hrají o záchranu. V ohrožení je jejich účast na příštím mistrovství světa v Praze a v Ostravě.
Vladimír Vůjtek řekl svému týmu, že jsou outsideři. Slováci prohráli i s Francií a čeká je v Minsku boj o udržení v elitní skupině. | Foto: CPA

Minsk (od našeho zpravodaje) - Takhle skleslý trenér Vladimír Vůjtek už dlouho nebyl. Umí zůstat nad věcí a ovládat své emoce, jenže teď to prostě nejde. Slováci na mistrovství světa v Minsku ztratili dvoubrankové vedení a senzačně prohráli i s Francií. Jejich situace je kritická.

Co to přesně znamená? Že na postup do čtvrtfinále mohou v podstatě zapomenout, čeká je boj o udržení v elitní skupině. V ohrožení teď tedy velice vážně je i jejich účast na příštím šampionátu v Praze a v Ostravě. Asi netřeba dodávat, že to by mělo vážné následky i pro český hokej.

"Mužstvo tady žádný favorit není. S Francií, Norskem a Dánskem jsme nanejvýš rovnocenní. Itálie Francii porazila a má tři body, my máme teď jen jeden. Bude to těžký boj," řekl po utkání hodně zklamaný trenér.

O postupu do čtvrtfinále, s čímž jste sem jeli, už se tedy nemá smysl bavit?
O čtvrtfinále už bych vůbec nemluvil. Já bych mluvil o záchraně, protože nás čeká tuhý boj. Optimismus, který na Slovensku s tímhle mladým mužstvem před turnajem byl, nebyl oprávněný - to je teď vidět.

Jak se teď změní filosofie týmu?
Musí se změnit. Měli jsme rozhovor s hráči. Řekli jsme jim, že teď už žádní favorité nejsou. Že jsou outsideři v každém dalším zápase. Musíme bojovat o každý bod, abychom se zachránili. Kdybychom všechno vyhráli a ještě postoupili do čtvrtfinále, tak to samozřejmě bereme. Ale já to považuji za utopii.

Vy jste známý tím, že jako trenér zůstáváte nad věcí, ale jak vám ve třetí třetině, když Francouzi otáčeli zápas, bylo?
Když vedete 3:1 a hlídáte zápas tak, že Francie neměla v podstatě šanci a najednou přijde takový zkrat, to víte, že to se mnou zamávalo. Ten zápas se otočil v podstatě během dvaceti vteřin, to by zlomilo i silné mužstvo. A my silné mužstvo nejsme. Máme tady dvanáct nováčků. Spousta lidí si myslí, že když jsme vzali mladé kluky, že přivezeme medaili. Jenže k nadšení mladých potřebujete i umění a to chybí.

Ty fauly, které vyrovnání Francouzů předcházely, pramenily z toho, že je tým dole psychicky, nebo že mu docházejí síly?
Ani psychicky, ani fyzicky. Prostě tam byl moment, kdy Francouzi nastřelili puk a náš bek mu byl nejblíž. Místo, aby po něm šel, když je to jeho povinnost, začal se kolem sebe rozhlížet a nakonec musel faulovat. Druhý faul byl takový faul nefaul.

Ve všech třech zápasech jste tady ale dlouho vedli. Proti Česku, Kanadě i teď proti Francii. Třetí třetiny ale hrubě nezvládáte, máte v nich skóre 0:8. Čím to je?
Rozhodně ne fyzickým stavem týmu. Je to nezkušeností hráči. V poslední třetině uděláme vždycky takové chyby, jaké nedělám v průběhu celého zápasu. Proti Česku jsme neudrželi hráče před bránou, proti Kanadě jsme špatně vystřídali, dnes jsme nedojeli puk, který volně ležel u brány a z toho byl faul.

Cítíte frustraci?
Já jsem už před mistrovstvím říkal, že sem jedeme s týmem, od kterého nevíme, co můžeme čekat. Dnešních jedenáct minut ukázalo, že tohle mužstvo má problémy. Velké problémy hlavně v psychice v závěru.