reklama

McDavid vs. Eichel? Září jiní nováčci. A nadšený je z nich i Jágr

Supertalent McDavid má v boji o cenu pro nejlepšího nováčka NHL pořádnou konkurenci. Supertalent McDavid má v boji o cenu pro nejlepšího nováčka NHL pořádnou konkurenci. autor: Reuters
Connor McDavid vs. Jack Eichel. Zámořská média v souvislosti s cenou pro nováčka roku v NHL řeší především jména dvou supertalentů. Více však září jiní mladíci, čehož si všímá i Jaromír Jágr.

Praha - Jeden v juniorce takřka kopíroval neuvěřitelné statistiky hvězdného Crosbyho, druhý piloval talent na univerzitě, načež si zahrál na mistrovství světa dospělých v Česku. Při draftu NHL šlo jen o to, který z nich bude celková jednička. Stal se jí Kanaďan Connor McDavid, Američan Jack Eichel vyšel na pódium vzápětí.

Oba měli strhávat pozornost i na startu sezony NHL, což dělají, jenže v samotných zápasech se blýskají jen nesměle.

Jejich konkurenti v boji o Calder Trophy pro nejlepšího nováčka ligy oslňují víc. Třeba Rus Arťom Panarin, který svůj talent konečně prodává i jinde než v Kontinentální lize. Nebo Max Domi, syn slavného hokejového rváče.

Avšak NHL žije duelem McDavid vs. Eichel. Stejně jako při draftu nebo na posledním světovém šampionátu juniorů. Kanadská stanice TSN na svém webu dokonce vede online článek, v němž zaznamenává statistiky z každého utkání obou 18letých mladíků.

Před deseti roky uchvátila zámořskou soutěž nováčkovská bitva supertalentů Crosbyho a Ovečkina. Oba tehdy nastřádali přes sto bodů a patřili k nejzářivějším ozdobám ligy. Od té doby se na duo, jež by mohlo vytvořit podobnou rivalitu, čekalo.

Jágr by rád víc pozornosti pro jiné

A dost možná se bude čekat dál. McDavid (2+3) z Edmontonu je zatím v produktivitě nováčků pátý, Jack Eichel (2+0) z Buffala až dvanáctý. Oba centři, jimž se v hodnocení +/- mračí tři záporné body, přitom tráví na ledě nejvíc času ze všech zelenáčů v útoku. Vlažného startu dvou opěvovaných supertalentů si už všímají fanoušci a třeba i Jaromír Jágr.

"Když nemáte velké jméno, neznamená to, že nejste dobrý hokejista. Podívejte se třeba na ty dva nováčky – McDavida a Eichela. Všichni o nich mluví, ale já jsem tuhle sledoval Arizonu a viděl Maxe Domiho. Byl neuvěřitelný, ale nikdo o něm nemluví. Proč?“ pronesl řečnicky v rozhovoru pro TSN.

Možná proto, že Domi je o dva roky starší než zmiňované duo a hraje v nepříliš populární Arizoně. Ale jak! Patří k největším tahounům mužstva, přestože nemá ani 180 centimetrů a trpí cukrovkou, kvůli níž si musí kontrolovat hladinu cukru v krvi i během zápasů. Těch už v NHL odehrál šest a získal v nich sedm bodů (3+4).

"Není to ale jen o gólech. Líbí se mi, jak hraje, třeba v situacích jeden na jednoho. Taky vyhrává souboje, umí nahrávat a dostat se do šance. To je dost působivé, hlavně proto, že je to syn Tie Domiho,“ naráží Jágr v žertu na fakt, že Maxův otec proslul zejména jako bitkař.

Bude nováčkem roku Rus?

Kromě Domiho září v Arizoně i nováček Anthony Duclair. Také on už posbíral sedm bodů. A další konkurenti McDavida s Eichelem? "Co třeba ten kluk z Detroitu? Larkin. Skvělý hráč, už nastupuje v první lajně. Dobrý je i Lindberg z Rangers,“ upozornil český veterán na talenty napříč soutěží.

Calder Trophy může po devíti letech získat i Rus, konkrétně Arťom Panarin. 23letý křídelník, jenž loni vynikal v Petrohradu i na mistrovství světa, nikdy nebyl draftovaný a umí jen pár anglických slovíček, ale na ledě předvádí parádní kousky.

V šesti zápasech za Chicago nashromáždil sedm bodů (2+5) a hokejově si porozuměl s hvězdou týmu Patrickem Kanem. "Hrajeme podobný styl hry. Taky musím říct, že (Panarin) je hodně, hodně šikovný. Má i skvělý pohyb, takže si dokáže vytvořit prostor,“ pochválil nového parťáka hvězdný Američan.

Právě Kane v premiérovém ročníku v NHL cenu pro nejlepšího nováčka získal. Pomůže k ní i Panarinovi?

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

reklama