26. 3. 2008 7:52
Martin Hanzal hrdinou Phoenixu
Jaromír Jágr.
Jaromír Jágr. | Foto: Reuters

New York - Hokejisté New Yorku Rangers sehráli v úterý veledůležitý zápas NHL se svými sousedy v tabulce Východní konference - Philadelphií Flyers.

Střetnutí šestého se sedmým se pro domácí Jezdce začalo vyvíjet výtečně, to když Jaromír Jágr již v čase 1:41 překonal po přihrávce Martina Straky brankáře Letců Martina Birona.

Dále čtěte: Hejduk se přetahuje s Hemským o play off. Kdo s koho?

Jenže ve 48. minutě našel obránce Philadelphie Jaroslav Modrý volného Václava Prospala. Ten v ideální pozici ještě nahrával překvapenému Danielu Brierovi, jenž nečekaný zpětný pas využil ve vyrovnávací gól.

Rozhodnout nakonec přineslo až prodloužení. V něm udělal osudovou chybu Sean Avery, jenž namazal soupeři. Akci úspěšně zakončil centr Philadelphie Mike Richards, jehož marně stíhal obránce Marek Malík.

Flyers díky výhře 2:1 dýchají Rangers na záda s odstupem již jen jediného bodu. Devátému Washingtonu, tedy zatím prvnímu nepostupujícímu z Východu, schází na New York pět, na Philadelphii čtyři body.

Poprvé po 17 zápasech se na ledě objevil Petr Průcha, jenž nahradil zraněnou hvězdu Scotta Gomeze. Nenastoupil naopak Michal Rozsíval kvůli zranění nohy.

Podle statistik NHL Jaromír Jágr díky úternímu gólu poskočil v historických tabulkách. Po 641. trefě zámořské kariéry se vyrovnal dvanáctému nejlepšímu střelci historie National Hockey League Davidu Andreychukovi. 1591. bodem pak dokonce již předběhl Phila Esposita a patří mu devátá příčka v historické tabulce produktivity.

Po utkání však řešil jiné starosti. "Bojím se o play off. Samozřejmě, že chcete skončit v lize vysoko, nejdřív se ale musíte dostat do play off," cituje ho agentura AP.

Hanzal hrdinou Phoenixu

Jistotu play off  si na ledě New Jersey zajistil Pittsburgh výhrou 2:0.

Nashville se v Západní konferenci vrátil na devátou příčku, kterou mu v pondělí na chviličku uzmul Edmonton. Doma porazil Columbus 3:0, u všech branek byli Češi.

Zklamaný kapitán a jeho asistent. Jamie Langenbrunner a Patrik Eliáš při prohře New Jersey s Pittsburghem. | Foto: Reuters

Jan Hlaváč první gól střílel po přihrávce Marka Židlického, u druhého asistoval. Třetí vsítil Radek Bonk po nahrávce Martina Erata.

Obdivuhodný výkon předvedli mladíci z Phoenixu, kterým na 12. místě nezbývá než porážet každého, chtějí-li ještě myslet na eliminační souboje. V úterý se jim  podařilo po dramatické bitvě udolat druhý celek Západu, San Jose,  5:4 po prodloužení.

Hrdinou Kojotů se stal český útočník Martin Hanzal, jenž rozhodl v 64. minutě.

Na Východě patří 12. místo Torontu, to však svůj duel naděje doma s Bostonem vůbec nezvládlo a podlehlo 2:6. U klíčových momentů byl centr Medvědů David Krejčí. Ve 22. minutě zvyšoval na 2:0, ve 29. přihrával na vítězný gól.

Porážce Floridy na ledě slabé Tampy Bay nedokázal zabránit ani častý zachránce Panterů brankář Tomáš Vokoun. Za záda pustil dvě střely z 25, na konečných 3:1 pro domácí dával obránce Filip Kuba do prázdné brány při power play hostí.

Buffalo - Ottawa 3:6 (0:1, 1:0, 2:5)
Branky: 34. a 43. Derek Roy, 44. Pominville - 55. a 59. Alfredsson, 12. Schubert, 53. McAmmond, 59. Volčenkov, 60. Vermette

New Jersey - Pittsburgh 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 6. Malone, 60. Marián Hossa

Carolina - Washington 2:3 SN (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 20. Hamilton, 37. Cole - 28. Sjomin, 30. Ovečkin, rozhodující nájezd Viktor Kozlov

NY Rangers - Philadelphie 1:2 PP (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 2. Jágr (Straka) - 48. Briere (Prospal, Modrý), 63. Mike Richards

Toronto - Boston 2:6 (0:1, 1:2, 1:3)
Branky: 36. Jason Blake (Kubina, Tomáš Kaberle), 45. Ponikarovskij - 4. Murray, 22. Krejčí, 29. Sturm (Krejčí), 44. Shawn Thornton, 57. Kessel, 60. Reich

Tampa Bay - Florida 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky: 3. Oullet, 42. Halpern, 60. Kuba - 23. Booth. Tomáš Vokoun: 23 úspěšných zákroků z 25,  úspěšnost 92%

Nashville - Columbus 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky: 6. Hlaváč (Židlický), 16. Arnott (Hlaváč), 46. Bonk (Erat)

St.Louis - Detroit 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 23. McDonald - 16. Zetterberg, 49. Franzen

Calgary - Vancouver 3:2 (0:2, 1:0, 2:0)
Branky: 23. Iginla, 51. Langkow, 52. Phaneuf - 10. Näslund, 10. Daniel Sedin

Phoenix - San Jose 5:4 PP (0:0, 2:0, 2:4, 1:0)
Branky: 29. Morris, 39. Lisin, 43. Doan, 45. Reinprecht, 64. Hanzal - 43., 45. a 58. Joe Thornton (na druhou Michálek), 44. Vlašič