reklama

Vyřazení od Přerosta? Vtipné, říká Chlapík. Kouče Petra má tým rád

Filip Chlapík byl u historického stříbra české osmnáctky, na mistrovství dvacítek si však ještě nezahrál. Filip Chlapík byl u historického stříbra české osmnáctky, na mistrovství dvacítek si však ještě nezahrál. autor: ČTK
Hokejový útočník Filip Chlapík loni přišel o mistrovství juniorů poté, co ho tehdejší kouč Miroslav Přerost poměrně nečekaně vyřadil, letos má talent Ottawy pod novým koučem další šanci. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvil o kanadské juniorce, loňskem vyřazení i o nadcházejícím MSJ.

Praha/Charlottetown – Přestože Filip Chlapík loni sbíral v Kanadě jeden bod za druhým, na hokejovém mistrovství dvacítek nenastoupil. Tehdejší trenér Miroslav Přerost ho nechtěl, což mnozí nechápali. Teď má talentovaný forvard další šanci, kterou by měl využít.

Přípravného kempu, který začne 13. prosince, se zúčastní jako česká trojka z posledního draftu. Navíc v kabině nebude čelit Přerostovi, ale Jakubu Petrovi, pod nímž nastupoval při úspěších reprezentační osmnáctky.

"Kuba Petr je výborný trenér a každý hráč ho má rád, vychází s námi výborně," říká Chlapík v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Vzpomíná i na loňské vyřazení: "Trenér s námi ani nepromluvil, neřekl důvod. Po obědě jen řekl, že nás vyřazuje, protože nejsme typy hráčů, co hledá, takže jsme jeli domů."

V Ottawě doufají, že 18letý Čech jednou vykvete v centra do prvních dvou formací v NHL. Zatím Chlapík hokejově roste v juniorské QMJHL, kde druhým rokem válí za Charlottetown. S tím rozdílem, že letos nesbírá tolik bodů. Z 24 duelů jich vydoloval 22 (6+16). "Čekal jsem to o hodně lepší, ale minulý rok jsme hráli jen ofenzivně a do obrany se moc nevraceli," vysvětluje. "Teď se s trenérem hodně zaměřujeme na maličkosti ve hře, které mě můžou posunout do NHL. Není to všechno jen o bodech. Hodně hráčů už mělo přes sto bodů, ale v NHL nikdy nehráli."

Pokud tedy jde o hru obecně, cítíte, že jste na tom líp než loni?
Myslím, že určitě. Trenér má zkušenosti z NHL (Jim Hulton dva roky pracoval jako asistent trenéra u floridských Panthers, pozn. red.), ví, jak to chodí, a chce pro mě to nejlepší. Máme speciální videa a i mimo led na mě hodně dbá. Při zápasech se snažím dělat správné věci, nepodvádět a zaměřovat se na detaily, které můžou rozhodnout.

Sám ale říkáte, že jste těch bodů čekal víc. Neuškodil vám odchod produktivního Daniela Spronga, Kanaďana narozeného v Nizozemsku?
Asi ano, spolu jsme tvořili hru a dělali si, co jsme chtěli. Hlavně to je výborný střelec, já mu to připravoval. Byla mezi námi dobrá chemie.

Mimochodem, co říkáte na to, že Sprong hned po draftu nastupuje v Pittsburghu?
V 18 letech hrát za Pittsburgh, to je něco neuvěřitelného. Na druhou stranu tam ale hodně sedí. Někdy je lepší jít zpátky do juniorky, než hrát osm minut za zápas. To, co dokázal, se ale určitě nepovede každému, klobouk dolů.

Body nejsou všechno, říkali mu v Ottawě

Co vám říkalo vedení Ottawy, když vás poslalo zpět mezi juniory?
Mluvili jsme o věcech, na kterých musím pracovat. Hlavně říkali, že body nejsou všechno a že je důležité, abych se stal komplexním hráčem, protože to oni potřebují. Taky bych měl zesílit a zlepšit bruslení.
 
Brzy budete mít šanci zahrát si na mistrovství světa juniorů. Manažer dvacítky Milan Hnilička nedávno letěl do zámoří na inspekční cestu. Potkali jste se, nebo vám volal?
Pan Hnilička mi volal. Mluvili jsme o tom, jak bude probíhat kemp. Budeme hrát tři nominační zápasy. Podle mě je výborné mít porovnání, jak jste na tom oproti ostatním klukům.

Pokud dovolíte, ještě bych se vrátil k loňsku, kdy vám šampionát dvacítek unikl. Trenér Miroslav Přerost vás z týmu vyřadil, přestože jste byl nejproduktivnější Čech z kanadských juniorek. Necítil jste křivdu?
Určitě jsem byl zklamaný. Měl jsem výborný start do sezony a čekal, že by to mohlo vyjít. Nakonec jsem ale byl docela v pohodě, protože mě vyhodili po jednom dni, což mi přišlo celkem vtipné. Nemrzelo mě to tak, jako kdyby mě vyhodili těsně před turnajem.

Přerost s ním o vyřazení nemluvil

Opravdu jste vyřazení po jednom dni přípravy vzal v pohodě?
Tak byl jsem naštvaný, protože jsem zmeškal čtyři zápasy. Kemp byl navíc brzy, takže jsem byl osmnáct dní bez plánu, což mě trošku rozladilo. Trénoval jsem s juniorkou Sparty. Chci jim moc poděkovat, že jsem mohl dělat aspoň něco.

Dozvěděl jste se vlastně, proč vás trenér vyřadil?
Trenér s námi ani nepromluvil, neřekl důvod. Po obědě jen řekl, že nás vyřazuje, protože nejsme typy hráčů, co hledá, takže jsme jeli domů. Myslím si, že když trenér někoho vyřadí, alespoň mu to má říct do očí.

Sledoval jste mistrovství, přestože jste byl naštvaný?
Sledoval jsem skoro každý zápas, protože tam mám spoustu kamarádu. I když jsem byl zklamaný, že mě vyhodili, tak jsem fandil.

Jak na vás působila mediální přestřelka, která se strhla po vyřazení Česka ve čtvrtfinále?
Já přesně nevím, co se tam dělo, takže bych nechtěl říkat něco, co jsem jen slyšel.

Kouč Petr? "Každý hráč ho má rád"

Je podle vás možné, aby se něco podobného stalo i pod trenérem Jakubem Petrem? Když vedl reprezentační osmnáctku, tým vždy působil soudržně.
To si nemyslím, Kuba Petr je výborný trenér a každý hráč ho má rád, vychází s námi výborně. Mají ho rádi i lidé, takže i kdyby přišel nějaký neúspěch, což se snad nestane, myslím, že by se něco takového neopakovalo.

Jakub Petr uvedl, že mistrovství dvacítek je vyvrcholením jeho mládežnické trenérské kariéry. Je to vrchol i pro vás?
Asi ano, přestože je to jen mistrovství světa juniorů, beru to jako velkou výzvu. Každopádně si kladu vyšší cíle a doufám, že to nebude můj poslední turnaj v národním týmu.

Myslíte, že tenhle tým má dostatečnou kvalitu na to, aby Česko po deseti letech nezdarů konečně dostal do semifinále?
Myslím, že ano. Máme výborné vedení, výborný tým a super partu. Když do sebe všechno zapadne, tak se můžou stát velké věci. Když budeme chtít všichni, doufám, že se to povede.

reklama