reklama

Zedníkovi šlo o život. Zápas NHL se přesto dohrál

Hokejisté Floridy Richard Zedník a Olli Jokinen ještě v přátelském obětí. Za chvíli však téměř došlo k tragédii Hokejisté Floridy Richard Zedník a Olli Jokinen ještě v přátelském obětí. Za chvíli však téměř došlo k tragédii autor: Reuters
Prohlédněte si VIDEO celého incidentu

Buffalo - Hrůzostrašný okamžik zažili v neděli diváci i samotní hokejisté během utkání zámořské NHL mezi Floridou a Buffalem.

Slovenský útočník Panterů Richard Zedník byl nešťastně zasažen bruslí do krku a z otevřené rány se vyvalil proud krve. V té chvíli šlo o život.

Vážný úraz si Zedník přivodil ve třetí třetině, když se připletl do souboje spoluhráče Olli Jokinena s Clarkem MacArthurem. Útočník Šavlí finského hokejistu nadzvedl do vzduchu a ten nekoordinovaně máchl nohou naslepo za sebe. Zrovna v ten okamžik kolem projížděl Zedník a Jokinenova brusle ho trefila přesně do pravé strany krku.

Slovenský reprezentant střet sice ustál, ale okamžitě začal silně krvácet. Rychle se rozjel ke střídačce, kde se těžce zraněného hokejisty ujali lékaři, kteří s ním zamířili urychleně do kabin. Na ledě za ním zbyla jen velká kaluž krve a otřesení účastníci zápasu.

Po incidentu se HSBC Arena v Buffalu ponořila do mrazivého ticha. Nikdo nevěděl, jak vážné zranění je a jestli by se utkání nemělo přerušit.

Podívejte se na záznam celé situace (Článek pokračuje pod videem)

Youtube video Youtube video   Přehrajte zde

Mezitím dokázal lékařský tým Panterů zastavit krvácení a přepravit Zedníka do nemocnice, kam se za ním okamžitě vydala z Floridy i jeho manželka. 

Pořadatelé ještě seškrabovali z ledu krev, když se v tu chvíli arénou roznesla dobrá zpráva o tom, že Zedník je v nemocnici a jeho stav je stabilizován.

Všichni diváci do jednoho povstali a podporu slovenskému útočníkovi vyjádřili hromovým potleskem. "Richard je po operaci, která proběhla úspěšně. Nyní v nemocnici odpočívá," oznámil později dobrou zprávu mluvčí Panterů Brian Goldman.

Čtěte také:
Sýkora září vedle megastar Malkina. Byl u třech gólů
V NHL nerozhodují jen góly, ale i pěsti. Podívejte se

V tunelu vedle ledové plochy se sešel viceprezident celé NHL Colin Campbell, generální manažer Buffala Darcy Regier a hlavní rozhodčí Bill McCreary, aby se rozhodli, co bude dál. Když se dozvěděli, že stav hokejisty je stabilizovaný, dali pokyn, aby se zápas dohrál. Jejich rozhodnutí však bylo později hodně kritizováno.

Jokinen: Utkání mělo být přerušeno

Olli Jokinen po zápase řekl serveru Globesport.com: "Myslím si, že se utkání nemělo dokončit. Viděl jsem potom opakovaný záběr toho, jak moje brusle prořízla Richardovi krk. Všichni jsme z toho byli v šoku. Nikdy jsem nic takového neviděl. Byla to hrůza. V té chvíli šlo o život. Dohrání zápasu bylo až na posledním místě."

Souhlasil s ním i trenér Šavlí Lindy Ruff. "Měl bych plné porozumění, kdyby Florida chtěla zápas přerušit. Situace byla opravdu vážná. Když vidíte takovou věc, uvědomíte si, že zdraví hráče je ta nejdůležitější věc," popisoval server bezprostřední Ruffovo vyjádření.

Čtěte také: Malík se na tréninku Rangers porval s Averym. A vyhrál

Panteři se po utkání vrátili domů do Miami, v Buffalu zůstali jen generální ředitel týmu Randy Sexton a jeden z lékařů Dave Zenobi, aby byli Zedníkovi nablízku.

Víkendový program NHL měl na podobná zranění smůlu. V sobotním utkání mezi Philadelphií a New Yorkem Rangers museli lékaři sešít dvaceti stehy tvář čárového rozhodčího Pata Dapuzza, kterou trefila brusle útočníka Letců Steva Downieho.

reklama