reklama

Kocourkov ve vápně rozhodl o sparťanské výhře. Lafata mě okopával, hájí se Rada

Tři minuty, které otřásly Duklou a Spartě zachránily naději Podívejte se na klíčový okamžik středeční dohrávky 19. kola Synot ligy - penalty v nastavení, která rozhodla o výhře Sparty 2:1 na hřišti Dukly. Foto: Milan Kammermayer
Hodně sporná situace rozhodla o výhře Sparty nad Duklou Praha. Ve vápně týmu z Julisky patrně došlo hned k několika přestupkům proti pravidlům, z nichž si rozhodčí Tomáš Kocourek byral penaltu pro Spartu a vyloučení Filipa Rady. Proměněný pokutový kop Bořkem Dočkalem rozhodl o výhře Sparty 2:1.

Praha - Byl to hodně dramatický závěr utkání mezi Duklou Praha a Spartou. Ještě dvě minuty před koncem základní hrací doby vedli domácí díky gólu Daniela Tetoura 1:0. Poté vyrovnal povedenou ránou Lukáš Juliš, ale opravdová zápletka se zrodila v samém závěru nastavení.

Sudí Tomáš Kocourek nařídil penaltu za ránu do obličeje Davida Lafaty, kterou mu uštědřil brankář Filip Rada. Plus jako bonus viděl Rada červenou kartu. Penaltě musel čelit v bráně obránce Ondřej Vzral, protože Dukla měla v té době vystřídané všechny hráče. 

Byla to hodně zamotaná situace. K hlavičce se po faulu na Josipa Jurendiče ve vápně dostal zřejmě v ofsajdové pozici postavený Petr Jiráček, poté patrně zahrál Lukáš Štětina rukou. Tu však nechal rozhodčí Tomáš Kocourek nejdříve bez povšimnutí. Hra pokračovala a po strkanici Davida Lafaty s brankářem Filipem Radou vznikl klíčový moment zápasu. Gólman domácích situaci psychicky neustál a praštil útočníka Sparty do obličeje. 

Rada: Lafata fauloval třikrát

Shrnuto: Ofsajdové postavení a faul Petra Jiráčka, ruka Lukáše Štětiny, faul Davida Lafaty na Filipa Radu a ruka Rady v obličeji Lafaty. Výsledek? Penalta pro Spartu a vyloučený Filip Rada. Nic nebyly hráčům Dukly platné dohady s rozhodčím. V oficiálním zápise o utkání je informace, že červená karta byla za ruku v obličeji Davida Lafaty v nepřerušené hře, důvod pokutového kopu nezveřejněn.

"Chytil jsem míč ve vápně. Od Davida Lafaty tam byly tři fauly najednou. Okopával mě jak brambory a já pak slyšel písknutí, na které jsem reagoval. Myslel jsem, že je faul na mě. Poté jsem Davida trochu zasáhl rukavicí do obličeje, nebylo to nic tak zásadního, jak to vypadalo,“ bránil se po zápase vyloučený brankář Rada. 

"Když to tak řeknu, byli jsme okradení o tři body. Sparta za celý zápas nic neměla. Byla to ode mě klukovina, ale měl jsem dostat červenou kartu, protože jsem myslel, že byla přerušená hra. Což bych sice oslabil tým, ale už byl konec utkání, tak by se nic zásadního nestalo,“ pokračoval brankář Dukly. 

Do branky na penaltu se postavil Vrzal

Jelikož trenér Luboš Kozel měl provedené všechna tři střídání, musel se do branky k pokutovému kopu postavit obránce Ondřej Vrzal. "Chtěl jsem to zkusit. Já si před tréninkem občas zachytám. Filda (Filip Rada) mi říkal, že to kope na moji pravou stranu. Možná jsem tam měl skočit o trochu dříve,“ litoval po zápase Vrzal. 

Netradiční situace to byla i pro exekutora penalty Bořka Dočkala. "Bylo to nepříjemné. Myslím, že je důležité mít před penaltou čistou hlavu, ale když se vám tam převléká hráč, tak se mi honily v hlavě myšlenky, které bych tam mít neměl. Řekl jsem si, že vyberu stranu a on snad nebude mít takové gólmanské kvality, aby mi ji chytil. Já ho znám už od dětství a vím, že on do brány lezl rád a celkem tam mrštný byl, tak to nebyly úplně příjemné pocity.“

Brabec: Přestal jsem už věřit

Pro sparťany to celkově nebylo povedené utkání. V sestavě jim opět chybělo dost hráčů základní sestavy a bylo to znát. Po celý zápas si nevytvořili výraznější šanci.

"Vypadalo to, jako by na nás všechno dolehlo. Nic se nám nedařilo. Až díky tlaku v závěru se nám podařilo otočit,“ byl po utkání nakonec spokojený stoper Jakub Brabec. "Přiznám se ale, že jsem v otočení zápasu přestal věřit už před vyrovnávacím gólem, protože sem viděl, že dneska těch sil nemáme dost. Jsem rád, že to nakonec takto dopadlo,“ pokračoval sparťanský obránce.

Trenér Sparty Zděněk Ščasný nakonec hodnotil zápas také pozitivně. "Samozřejmě převažuje radost z vítězství. Po většinu utkání jsme byli lepším týmem. Byli jsme unavení. Vytvořili jsme si šance, vůle hráčů rozhodla.“

"Chytli jsme Duklu v době, kdy hraje v pohodě, takže to byl pro nás velmi těžký zápas. Závěr utkání nám určitě vlije krev do žil před nedělním zápasem,“ vzpomenul trenér Sparty na prestižní zápas proti vedoucí Plzni.

Trenér domácích Luboš Kozel už tak spokojený nebyl. "Samozřejmě jsem zklamaný, protože jsme ztratili dobře rozehrané utkání. Byli jsme Spartě vyrovnaným soupeřem a až do nějaké sedmdesáté minuty jsme hráli opravdu dobře. Chyběla tomu gólová pojistka. K penaltovému závaru se vyjadřovat nebudu. Myslím, že to každý viděl.“

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama