Suverén Vettel vyhrál ve Spa rozdílem třídy

Sebastian Vettel je zpět ve vítězné formě
Start vyšel nejlépe vítězi kvalifikace Lewisi Hamiltonovi,...
... Brit ve službách Mercedesu výborně zvládl záludnou první zatáčku La Source...
... a do legendární zatáčky Eau Rouge najížděl jako první před Vettelem a Rosbregem,...
... jenže o pár set metrů už byl ve vedení Sebastian Vettel.
Radek Vičík Radek Vičík
25. 8. 2013 15:36
Obhájce titulu mistra světa Sebastian Vettel vyhrál Velkou cenu Belgie s náskokem téměř 17 vteřin.

Spa-Francorchamps - Obhájce titulu mistra světa Sebastian Vettel suverénně vyhrál Velkou cenu Belgie formule 1 ve Spa-Francorchamps.

Pilot Red Bullu zvítězil s náskokem téměř 17 vteřin před Fernandem Alonsem ve Ferrari a  jezdcem Mercedesu Lewisem Hamiltonem v Mercedesu.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Vettelovi k vítězství start cíl chybělo jen několik set metrů prvního kola, kdy ještě vedl vítěz kvalifikace Hamilton. Pak ale lídr šampionátu zaúřadoval a až do konce Grand Prix před sebe nikoho nepustil.

"Byl to od startu do cíle fantastický závod. Jeli jsme velmi dobře takticky. Pomohlo mi, že jsme hned v prvním kle předjel Lewise (Hamiltona). Báli jsme se deště, ale jinak to byl skvělý závod," řekl spokojený vítěz.

Räikkönen přišel o tři příčky

Německý jezdec si se 197 body upevnil vedení v šampionátu. Zvlášť, když jeho velký soupeř Kimi Räikkönen ve Spa odstoupil kvůli poruše brzd.Na druhé místo se tak dostal Alonso (151) a na třetí Hamilton (139).

O největší vzruch se na čelních pozicích starali Alonso a Mark Webber. Zatímco pilot Ferrari se dopředu probíjel z devátého místa na startovním roštu, Webber si za svoje "úsilí" mohl sám.

Australan ve službách Red Bullu totiž špatně odstartoval a spadl na šestou pozici. Z té si nakonec pomohl na pátou pozici.

Příliš tvrdý Maldonado

Kromě Räikkönenova probržděného předjížděcího manévru, po němž Fin se "zvadlými" brzdami okamžitě zajel do boxů, byla největším dramatem kolize Pastora Maldonada a Paula di Resty.

Shodou okolností také ve výjezdu z úseku Bus Stop Venezuelan svým Williamsem torpédoval Britův Force India tak, že di Resta byl rázem bez levého zadního kola a šancí bojovat o body.

Maldonadův útok později ředitelství závodu "ocenilo" tvrdým trestem stop & go. Jezdec tak musel na svoje boxové stání a tak deset minut zůstat stát.

Světový šampionát pokračuje 8. září Velkou cenou Itálie v Monze.

Velká cena Belgie, 11. závod mistrovství světa vozů formule 1 ve Spa-Francorchamps: 1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:23:42,196 (prům. rychlost 220,817 km/h), 2. Alonso (Šp./Ferrari) -16,869, 3. Hamilton (Brit./Mercedes) -27,734, 4. Rosberg (Něm./Mercedes) -29,872, 5. Webber (Austr./Red Bull) -33,045, 6. Button (Brit./McLaren) -40,794, 7. Massa (Braz./Ferrari) -53,922, 8. Grosjean (Fr./Lotus) -55,846, 9. Sutil (Něm./Force India) -1:09,567, 10. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -1:13,470.

Pořadí MS (po 11 z 19 závodů): 1. Vettel 197 b., 2. Alonso 151, 3. Hamilton 139, 4. Räikkönen (Fin./Lotus) 134, 5. Webber 115, 6. Rosberg 96, 7. Massa 67, 8. Grosjean 53, 9. Button 47, 10. Di Resta (Brit./Force India) 36.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 312, 2. Mercedes 235, 3. Ferrari 218, 4. Lotus 187, 5. McLaren 65, 6. Force India 61, 7. Toro Rosso 25, 8. Sauber 7, 9. Williams 1.