reklama

Čerstvý mistr světa Rosberg končí kariéru. "Jsem na vrcholu, takže je to správně," prohlásil

Nico Rosberg. Nico Rosberg. autor: Reuters
Německý pilot formule 1 Nico Rosberg v pátek nečekaně oznámil konec kariéry. Čerstvý mistr světa, který v nedělním posledním závodě sezony získal celkový triumf v přímém souboji se stájovým kolegou Lewisem Hamiltonem, to oznámil na tiskové konferenci. "Pětadvacet let jsem snil o jediné věci, stát se mistrem světa ve formuli 1. Teď se mi to splnilo a jsem na vrcholu, takže je ta pravá chvíle skončit," uvedl Rosberg.

Vídeň – Čerstvý mistr světa formule 1 Nico Rosberg s okamžitou platností ukončil kariéru. Německý pilot stáje Mercedes svým oznámením šokoval pouhých pět dní po zisku titulu na tiskové konferenci ve Vídni, kde se chystá galavečer předávání cen světovým šampionům Mezinárodní automobilové federace FIA.

Hamilton taktickým úskokem proti Rosbergovi rozlítil Mercedes. Padají slova o vyhazovu Hamilton taktickým úskokem proti Rosbergovi rozlítil Mercedes. Padají slova o vyhazovu Čtěte zde

Jednatřicetiletý Rosberg překvapivé rozhodnutí zdůvodnil tím, že po mimořádně náročné sezoně nemá už k dalšímu závodění motivaci. Tlak v závěru šampionátu byl podle něho extrémní. Myšlenkou na ukončení kariéry se prý zabýval už od Velké ceny Japonska v Suzuce.

"Ziskem titulu ze mne spadlo obrovské břímě. V pondělí večer jsem se definitivně rozhodl k tomuto kroku," uvedl Rosberg, jenž obsáhlé zdůvodnění zveřejnil i na Facebooku. "Následuji své srdce. Je to hrozně jednoduché, když jsem dosáhl toho, co jsem chtěl," konstatoval a dodal, že nyní plánuje být především otcem a manželem.

Ziskem titulu si Rosberg po desetiletém působení v seriálu F1 splnil klukovský sen a vyrovnal se otci. Keke Rosberg se stal mistrem světa v prestižní automobilové disciplíně v roce 1982 v barvách stáje Williams. Nico Rosberg absolvoval během kariéry 206 Velkých cen, v nichž oslavil 23 vítězství. Všechna s Mercedesem.

20 událostí sezony F1: od Alonsovy havárie přes zázračné dítě Verstappena až po celebrity v boxech 20 událostí sezony F1: od Alonsovy havárie přes zázračné dítě Verstappena až  po celebrity v boxech Prohlédněte zde

Rosbergovo nečekané rozhodnutí, které zaskočilo i vedení týmu Mercedes, uvolnilo jeden z nejžádanějších kokpitů v F1. Mercedes vyhrál 19 z letošních 21 závodů, v posledních třech letech německý tým opanoval pokaždé Pohár konstruktérů a slavil i individuální titul. Favoritem bude i v nové sezoně, navzdory chystaným změnám pravidel.

"Bylo to od Nica statečné rozhodnutí a důkaz o síle jeho charakteru. Vybral si skončit na vrcholu kariéry. Jako mistr světa, jako někdo, kdo si splnil dětský sen," konstatoval šéf Mercedesu Toto Wolff. "Jistota, s níž k tomuto rozhodnutí došel, mě vedla k tomu, že jsem ho okamžitě bez výhrad přijal, jakmile mě o něm informoval," dodal.

reklama