reklama

Hamilton vyrovnal Schumachera. Sedmý titul získal v Turecku, závod vyhrál

Dojatý Lewis Hamilton v cíli Velké ceny Turecka F1 2020 Dojatý Lewis Hamilton v cíli Velké ceny Turecka F1 2020 autor: Reuters
Lewis Hamilton si vítěstvím ve Velká ceně Turecka formule 1 zajistil sedmý titul mistra světa a vyrovnal tak dosavadní rekord Michaela Schumachera.

Poslední zbývající Hamiltonův vyzyvatel Valtteri Bottas v Istanbulu nebodoval a definitivně tak ztratil šanci Brita bodově překonat. Do konce sezony chybějí poslední tři Grand Prix.

"Prostě nevím, co říct. Celému týmu patří můj obrovský dík. A taky děkuju fanouškům, kteří při mně celou tu dobu stáli. A také mojí rodině. Něco takového jsem si opravdu nedokázal představit," řekl v cíli dojatý Hamilton.

Britský jezdec se stal mistrem světa v letech 2008 (McLaren), 2014, 2015 a 2017 až 2020 (Mercedes),  Schumacher ovládl formuli 1 v sezonách 1994,  1995 (Benetton) a 2000 až 2004 (Ferrari).

Za Hamiltonem byl v neděli druhý Sergio Pérez v Racing Pointu, třetí skončil Sebastian Vettel s Ferrari. Čtyřnásobný šampion hned po závodě Hamiltonovi pogratulovat k úspěchu.

Do Velké ceny odstartoval z pole position Lance Stroll v Racing Pointu. Kanaďan se držel v čele závodu do té doby, dokud byl okruh stále hodně mokrý. S tím, jak trať postupně osychala, začal ztrácet půdu pod nohama a vítězství v kvalifikaci dokázal zúročit pouze ve dva body v deváté místo.

Na vítězství si podle vývoje první poloviny Grand Prix dělal čáku Max Verstappen. Jenže když se pilot Red Bullu dostal za vedoucí duo Racing Pointů, dostal smyk a musel předčasně do depa. V cíli byl nakonec klasifikován šestý.

Naopak Hamilton startující až ze třetí řady byl s každým dalším kolem rychlejší a rychlejší. Ve 38. okruhu předjel Péreze, ujal se vedení a svým soupeřům se začal rychle vzdalovat. V cíli měl na Mexičana náskok přes 26 vteřin.

Úplně odlišný závod zažil Bottas. Fin dostal krátce po startu smyk a propadl na chvost závodního pole. Ani to, že jako první přezul se mokrých gum na přechodné, mu příliš nepomohlo. V závěru Velké ceny ho Hamilton dokonce předjel o celé kolo.

O umístění na zbývajících dvou stupních vítězů za Hamiltonem se rozhodlo až v posledních stovkách metrů. Charles Leclerc úspěšně zaútočil na Péreze, jenže po vlastní chybě se z druhého místo neradoval dlouho. Jezdce ve Ferrari předjel Mexičan v Racing Pointu i Vettel. Naštvaný Monačan tak skončil až čtvrtý.

Jezdcům znovu vládl Hamilton a mezi týmy Mercedes. To byla zkrácená sezona F1 Jezdcům znovu vládl Hamilton a mezi týmy Mercedes. To byla zkrácená sezona F1 Prohlédněte zde
reklama