reklama

Královi se ve formuli BMW zatím daří

Nick Heidfeld se se svým vozem BMW-Sauber krátce po startu GP USA ocitl ve vzduchu. Nick Heidfeld se se svým vozem BMW-Sauber krátce po startu GP USA ocitl ve vzduchu. autor: Reuters
Praha - Polovinu premiérové sezony v britském šampionátu formule BMW má za sebou český automobilový jezdec Josef Král.

Po nevydařeném prvním závodě v Brands Hatch si v dalších čtyřech podnicích počínal mnohem lépe a v průběžném pořadí seriálu se posunul už na třetí místo. Od vedoucího Marcuse Erikssona ze Švédska jej dělí pouze osm bodů.

Dále čtěte:

"Se sezonou jsem zatím hodně spokojený. První závod se nám nevydařil a musel jsem stahovat manko devadesát bodů, což už se mi povedlo," uvedl Král na dnešním neformálním setkání s novináři v Praze.
 
V počtu vítězství je s pěti triumfy první, ale kvůli bodovému systému šampionátu se mu ještě náskok nejlepšího dua nepodařilo zlikvidovat. "Doufám ale, že to půjde takhle dále," přál si sedmnáctiletý rodák z Dvora Králové nad Labem.

Závodníka, za kterým stojí společnost CDT Partners Davida Coultharda, Mika Doohana a Pavla Turka, mírně limituje fakt, že jeho tým Double R Racing startuje v seriálu prvním rokem.

"Chybí nám tak data z jednotlivých okruhů a je pro nás složitější nastavit vůz na začátku závodního víkendu," vysvětlil Král důvod, proč se mu tolik nedaří v měřených trénincích, které rozhodují o postavení na startu finálových jízd. Nebrání mu to však ale v tom, aby hlavně s Erikssonem bojoval o vavříny pro vítěze.

Pro Krále by měla být letošní sezona odrazovým můstkem. Jeho cílem je seriál vyhrát a uspět i ve světovém finále formule BMW, v kterém se představí nejlepší piloti i z německé, asijské a americké verze šampionátu.

Celkový vítěz získá právo testovat monopost formule jedna, do které by se český závodník jednou rád prosadil. "Předtím mě ale ještě čekají dva skoky. Nejprve formule 3 a poté seriál GP2. Časově bych to ale specifikovat nechtěl," řekl Král.

Podle Turka by vše mělo trvat tři roky. "Kdyby to bylo déle, tak jsme neudělali dobře své domácí úkoly," vysvětlil Turek. Stejně jako sám jezdec si hodně pochvaluje spolupráci s bratry Stevem a Davidem Robertsonovými, jimž patří tým a současně se angažují i ve formuli 3, do které by měl Král již příští sezonu přestoupit.

"Chceme, aby vyrůstal v jednom prostředí a každý rok dva neměnil tým. Tímto směrem se motorsport vyvíjí," dodal Turek.

reklama