Pouze Karel Abraham dokázal z tria českých zástupců bodovat ve Velké ceně Argentiny silničních motocyklů. Poprvé v této sezoně skončili bez bodů Jakub Kornfeil i Karel Hanika v Moto3.
Jakub Kornfeil, KTM.
Jakub Kornfeil, KTM. | Foto: Team Calvo

Termas de Rio Hondo - Pouze Karel Abraham dokázal z tria českých zástupců bodovat v dnešní Velké ceně Argentiny silničních motocyklů, když v MotoGP obsadil 13. pozici.

Poprvé v této sezoně skončili bez bodů čeští mladíci v závodě třídy Moto3. Navíc Jakub Kornfeil i Karel Hanika se dnes seznámili s tvrdostí asfaltu na okruhu Termas de Rio Hondo.

Hra na kočku a myš

Abraham v sedle Hondy se hned od startu dostal na "dostřel" první desítce a třináctou pozici si jistil až do konce závodu.

Argentinská Velká cena byla jedním z nejdramatičtějších závodů za poslední rok. Skvěle odstartoval Jorge Lorenzo na Yamaze, který se v prvním zatáčce dostal do vedení. Pak ale udělal chybu a do vedení se dostal Andrea Iannone na Ducati. Pak se závod o vedoucí pozici proměnil v úchvatný souboj Lorenza, Valentina Rossiho, Iannoneho, Andrey Doviziosa a Stefana Bradla.

Vítěz prvních dvou závodů seriálu Marc Marquez se na souboje před sebou díval s mírným odstupem. Pak ale ve čtvrtém kole jaoby přepnul na vyšší rychlost a rázem se posunul na druhou příčku. 15 kol před  byl už za Lorenzovým výfukem.

21letý obhájce titulu si počkal na nevhodnější okamžik a za dalších šest kol byl už v čele. Aby toho pro frustrovaného Lorenza nebylo dost, ještě ho v posledním kole předjel Dani Pedrosa, takže Honda mohla slavit double.

Marquez pokračoval v Argentině ve skvělém startu do sezony, jako první jezdec po 43 letech dokázal vyhrát třetí první tři Grand Prix z pole position.

Pády hned v prvním kole

Kornfeil se na startu o jedno místo propadl ze své čtvrté pozice, ale to bylo z jeho bojů se špičkou vlastně všechno, protože český pilot šel hned v první zatáčce k zemi.

Černý den Čechů v Moto3 podtrhl o pouhých pár zatáček později Hanika, který po souboji s Italem Andreou Locatellim také spadl. Ležící rodák z Brna  měl navíc štěstí, že jo nepřejel závodník těsně za ním.

Oba Češi sice rychle nasedli na svoje motorky a vrhli se na stíhací jízdu, ale první bodovaná patnáctka byla už nedostižná. Hanika navíc tři kola před koncem spadl podruhé a závod tak pro něj definitivně skončil.

Kornfeil se nevzdal a v cíli byl klasifikován na 20. místě s téměř minutovou ztrátou na vítězného Romana Fenatiho z Itálie. Vítěze prvních dvou Grand Prix této sezony Jacka Millera dokázal v dramatickém finiši doslova kolo na kolo porazit také Španěl Alex Marquez.

Ve třídě Moto2 si pro druhé vítězství v sezoně dojel Španěl Esteve Rabat na stroji Kalex, který se držel ve vedení od první zatáčky až do cíle.

Velká cena Argentiny, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Fenati (It./KTM) 38:34,451, 2. Á. Márquez (Šp./Honda) -0,099, 3. Miller (Austr./KTM) -0,540, 4. Loi (Belg./Kalex KTM) -0,624, 5. Rins -5,530, 6. Vázquez (oba Šp./Honda) -5,653, ...20. Kornfeil -58,925, Hanika (oba ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 18 závodů): 1. Miller 66 b., 2. Fenati 49, 3. Vázquez 42, 4. Á. Márquez 40, 5. Rins 35, 6. Masbou (Fr./Honda) 24, 7. Kornfeil 21, ...17. Hanika 8.

Moto2: 1. Rabat (Šp./Kalex) 40:06,114, 2. Simeon (Belg./Suter) -2,094, 3. Salom (Šp./Kalex) -3,702, 4. Aegerter (Švýc./Suter) -4,868, 5. Corsi(It./Forward KLX) -5,010, 6. De Angelis (San Mar./Suter) -8,564.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 18 závodů): 1. Rabat 70, 2. Kallio (Fin./Kalex) 42, 3. M. Viňales (Šp./Kalex) 38, 4. Corsi 33, 5. Aegerter 29, 6. Lüthi (Švýc./Suter) 26.

MotoGP: 1. M. Márquez 41:39,821, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -1,837, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,201, 4. Rossi (It./Yamaha) -4,898, 5. Bradl (Něm./Honda) -15,029, 6. Iannone (It./Ducati) -19,447, ...13. Abraham (ČR/Honda) -45,178.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 18 závodů): 1. M. Márquez 75, 2. Pedrosa 56, 3. Rossi 41, 4. Dovizioso (It./Ducati) 34, 5. Iannone 25, 6. Bradl 24, ...17. Abraham 8.