Aktualizováno 19. 4. 2015 21:56
Výsledky Velké ceny Argentiny silničních motocyklů.
Karel Hanika na motocyklu KTM.
Karel Hanika na motocyklu KTM. | Foto: KTM Images

Termas de Río Hondo - Karel Hanika proměnil šesté místo na startu závodu Moto3 Velké ceny Argentiny silničních motocyklů v sedmou pozici v cíli, což je jeho dosud nejlepší výsledek v krátké kariéře v MS. Jakub Kornfeil dojel čtrnáctý. Karel Abraham v kategorii MotoGP obsadil  21. pozici.

Zatímco Hanika se po startu propadl až na hranici první desítky a během závodu se postupně propracovával nahoru, Kornfeil se ze své dvacáté pozice na startovním roštu katapultoval v polovině závodu už na sedmé místo.

Pak ale v 11. kole přišla jezdecká chyba a po ní návrat zpět do bojů o poslední bodovaní příčky, v nichž zůstal až do konce Grand Prix.

"Ať už to zní jakkoliv, dnes jsem prostě měl bojovat o pódium, protože jak jsem viděl v úvodu závodu, rychlost byla vážně slušná. Jenže co nadělám, musíme se nad to povznést, neztrácet optimismus," řekl sebekritický Kornfeil.

Hanika si vybojoval sedmou pozici, čímž vylepšil dosavadní nejlepší pozici, jíž bylo deváté místo loni v Sepangu. "Dojel jsem v maximu kariéry v mistrovství světa. Jsem šťastný," napsal Hanika na týmovém twitteru.

Pro vítězství si znovu suverénně dojel Brit Danny Kent na Hondě, jenž druhému Efrenu Vasquezovi ujel o více než deset vteřin.

V závodě MotoGP obhájce titulu Marc Marquez "neustál" souboj s Valentinem Rossim a v předposledním kole si předním kolem své Hondy škrtl o zadní kolo Italovy Yamahy a spadl.

Rossi si tak dojel s jasnou převahou více než pěti vteřin pro druhý triumf v sezoně před svým krajanem Andreou Doviziosem s Ducati a Britem Calem Crutchlowem na Hondě.

Nadšený Ital, který si pojistil vedení v šampionátu, přišel na stupně vítězů v argentinském dresu svého miláčka, fotbalisty Diega Maradony.

Abraham se prakticky během celého závodu držel ve dvojici s Marcem Melandrim na tovární Aprilii kolem 22. místa. O jednu  pozici si polepšil v samém závěru po karambolu Marqueze. Od bodované patnáctky brněnského jezdce dělilo 20 vteřin.

"Ani dnes motocykl v závodě nefungoval, výrazně jsem ztrácel na výjezdu ze zatáček. Nechci se k tomu teď moc vyjadřovat. Počkám, až si budeme jistí tím, co se dnes stalo," poslal Abraham své problémy v Argentině.

Ve třídě Moto2 si po čtyřech letech dojel pro první triumf francouzský jezdec Johann Zarco na stroji Kalex. Nový lídr šampionátu měl před druhým Alexem Risnem ze Španělska v cíli náskok přes dvě vteřiny.

Velká cena Argentiny, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Termas de Río Hondo:

Moto3: 1. Kent (Brit./Honda) 38:25,621, 2. Vázquez (Šp./Honda) -10,334, 3. I. Viňales (Šp./Husqvarna) -10,396, 4. Oliveira (Portug./KTM) -10,767, 5. Binder (JAR/KTM) -11,117, 6. Quartararo (Fr./Honda) -11,195, 7. Hanika -11,388, ...14. Kornfeil (oba ČR/KTM) -12,644.

Pořadí MS (po 3 z 18 závodů): 1. Kent 66 b., 2. Vázquez 49, 3. Bastianni (It./Honda) 40, 4. Quartararo 39, 5. I. Viňales 33, 6. Binder 28, ...9. Hanika 18, 16. Kornfeil 7.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 39:44,497, 2. Rins (Šp./Kalex) -2,715, 3. Lowes (Brit./Speed Up) -4,161, 4. Kallio (Fin./Kalex) -5,310, 5. Morbidelli (It./Kalex) -7,958, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -9,408.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 18 závodů): 1. Zarco 53, 2. Rins 49, 3. Lowes 41, 4. Morbidelli 33, 5. Folger (Něm./Kalex) 32, 6. Kallio 31.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 41:35,644, 2. Dovizioso (It./Ducati) -5,685, 3. Crutchlow (Brit./Honda) -8,298, 4. Iannone (It./Ducati) -8,352, 5. Lorenzo (Šp./Yamaha) -10,192, 6. Smith (Brit./Yamaha) -19,876, ...21. Abraham (ČR/Honda) -1:03,371.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 18 závodů): 1. Rossi 66, 2. Dovizioso 60, 3. Iannone 40, 4. Lorenzo (Spanien(Šp./Yamaha) 37, 5. M. Márquez (Šp./Honda) 36, 6. Crutchlow 34.