reklama

Závod, jaký Brno ještě nezažilo. Světový sport se vrací do Česka, hvězda ale chybí

Valentino Rossi, Yamaha ve Velké ceně České republiky třídy MotoGP Valentino Rossi, Yamaha ve Velké ceně České republiky třídy MotoGP autor: Reuters
Přes už tradiční problémy s financováním, které znásobily komplikace kolem nemoci covid-19, hostí Masarykův okruh od pátku do neděle tradiční Velkou cenu České republiky silničních motocyklů.

Bude to ale závod, který Brno ještě nezažilo. A to světový šampionát silničních motocyklů poprvé hostilo už v roce 1965. O body sice pojedou všechny tři elitní třídy, ale při první sportovní akci světové úrovně v Česku po koronavirové pauze v zůstanou tribuny prázdné.

Zlomeniny, pády a nečekaný vítěz. Tak v Jerezu konečně začala sezona MotoGP Zlomeniny, pády a nečekaný vítěz. Tak v Jerezu konečně začala sezona MotoGP Prohlédněte zde

"Mrzí nás to, ale nezbývá nám než respektovat nařízení státu, co se týče počtu diváků na veřejných akcích," vysvětlila statutární ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. 

Brněnští organizátoři zároveň prosí fanoušky, aby se nesnažili vidět své miláčky ani přes plot areálu okruhu. "Musím na všechny apelovat, ať nám nekomplikují už tak složitou organizaci, a opravdu letos zůstanou doma a nesnaží se k okruhu přiblížit," dodala Ulmanová s tím, že vnější hranice areálu bude monitorovat i policie.

Zvláštní pravidla platí i na samotném automotodromu. "Veškerý personál, který se bude pohybovat po pedoku, byl otestován na přítomnost viru v těle. Každý den se příchozím bude kontrolovat teplota a monitorovat případné symptomy," uvedla Ulmanová. "Prakticky neustále dostáváme od promotéra závodu nové poznatky k organizačnímu uspořádání."

Samozřejmostí budou roušky, které musí nosit jezdci, zhruba 1200 členů závodních týmů i na dvě tisícovky lidí, kteří Velkou cenu zajišťují. Jezdci letos vůbec nezamíří mezi fanoušky v Brně. V areálu okruhu budou i jíst a většina závodníků také spát v týmových obytných kamionech.

Dvojí motocyklové výročí

Bude to tedy zvláštní oslava dvou jubileí motocyklových závodů v Brně. Před 70 lety se jel na starém přírodním okruhu první motocyklový závod, do té doby zde soupeřili jen piloti automobilů.

A jak už padlo výše, v kalendáři mistrovství světa se tehdejší Velká cena Československa objevila poprvé před 55 lety. Bohatší historii v rámci seriálu má už jen nizozemský Assen. Tam se hvězdy řidítek utkaly už v premiérové sezoně MS v roce 1949.

Filip Salač na motocyklu Honda stáje VNE Snipers Team při GP Španělska 2020 třídy Moto3 Filip Salač na motocyklu Honda stáje VNE Snipers Team při GP Španělska 2020 třídy Moto3 Foto: Red Bull Content Pool

Letošní ročník české Grand Prix slibuje i přes osiřelé sedačky a divácké svahy velké boje. Protože ve specifické sezoně ovlivněné covidem-19 nejsou udělovány divoké karty a v programu tentokrát není ani závod Světového poháru elektrické MotoE, mohou čeští fanoušci držet palce jen Filipu Salačovi v kategorii Moto3. Přitom ještě loni se Salač v Moto3 závodil spolu s Jakubem Kornfeilem a v MotoGP jel Karel Abraham.

"Je to poprvé, co pojedu na závody do Brna až ve čtvrtek. Vždy jsem tam musel být v úterý, měli jsme tam řadu doprovodných akcí, jako byla návštěva dětské nemocnice nebo autogramiáda. Letos tohle všechno kvůli koronaviru zmizelo," řekl Salač agentuře ČTK.

"Určitě to bude specifické a trošičku nudné. Strašně mě mrzí, že v Brně, kde jsem se nejvíc těšil na diváky a kde mám nejvíc přátel, se to jede bez nich," dodal osmnáctiletý závodník.

V průběžném hodnocení šampionátu patří jezdci týmu Rivacold Snipers po problémech s poraněnými vazy v koleně 14. pozice s osmy body. Vede vítěz prvních dvou podniků sezony, Albert Arenas ze Španělska (50 b.).

Marquezovo zranění nahrává soupeřům

V prostřední kubatuře se Ital Enea Bastianini triumfem v GP Andalusie přiblížil je na dva body za lídrem Tecutou Nagašimou z Japonska (50 b.).

Zamotanější situace je v elitní třídě MotoGP. Po divokém pádu v prvním závodě v Jerezu přišel obhájce titulu Marc Marquez o opakovaný podnik na této španělské trati a kvůli druhé operaci zlomené paže.

Jezdce Hondy v Brně nahradí německý jezdec Stefan Bradl. A testovač Honda Racing Corporation si záskok zřejmě zopakuje i v následující dvojici podniků na Red Bull Ringu.

Marquezova absence nahrává jeho soupeřům. Především letošní "kometě" Fabiu Quartararovi. Francouz na satelitní Yamaze vyhrál oba dosavadní podniky MotoGP, která na rozdíl od menších tříd chyběla v březnu v Kataru.

"Brněnský okruh se mi líbí. Po loňském roce víme, že zde můžeme být rychlí a máme dostatečný výkon, i když to není ideální trať pro naše motorky," uvedl  podle ČTK jezdec týmu Petronas Yamaha SRT, který vloni v Brně dojel sedmý.

Program GP České republiky

Pátek 7 srpna:
9:00 trénink Moto3
9:55 trénink MotoGP
10:55 trénink Moto2
13:15 trénink Moto3
14:10 trénink MotoGP
15:10 trénink Moto2

Sobota 8 srpna:
9:00 trénink Moto3
9:55 trénink MotoGP
10:55 trénink Moto2
12:35 kvalifikace 1 Moto3
13:00 kvalifikace 2 Moto3
13:30 trénink MotoGP
14:10 kvalifikace 1 MotoGP
14:35 kvalifikace 2 MotoGP
15:10 kvalifikace 1 Moto2
15:35 kvalifikace 2 Moto2

Neděle 9 srpna:
8:40 warm up Moto3
9:10 warm up Moto2
9:40 warm up MotoGP
11:00 závod Moto3
12:20 závod Moto2
14:00 závod MotoGP

Nedělní dění na Masarykově okruhu budeme sledovat v celodenním online přenosu ZDE

Abraham a Ježek převedli počítačovou hru do reality Abraham a Ježek |  05:44
reklama