reklama

Motorkář Klymčiw na Dakaru: Bylo to nebezpečné

Ondřej Klymčiw. Ondřej Klymčiw. autor: Barth Racing
Nejvydařenější etapu na Rallye Dakar má za sebou český motocyklista Ondřej Klymčiw.

Iquique - Nejvydařenější etapu na Rallye Dakar má za sebou český motocyklista Ondřej Klymčiw.

Nováček na legendární soutěži se úspěšně vyrovnal s extrémně náročnými podmínkami maratonských etap a v průběžném pořadí se posunul na 21. místo. Podařilo se mu tak předstihnout i dosavadní českou jedničku Davida Pabišku, který je s odstupem patnácti minut dvě místa za ním.

"Neděle i pondělí bylo hodně náročné, ale myslím, že se mi to povedlo," uvedl Klymčiw na webu svého týmu Barth Racing. Náročné podmínky, zejména v pondělí, řádně prosely startovní pole. Podle aktuálních informací odstoupilo z rallye 15 motorkářů.

"Startovalo se do deště a nálada byla velmi pochmurná. Ráno tam byly menší potyčky s pořadateli, s ředitelem se hádal i Coma (nový vedoucí jezdec). Oni přesto nechtěli etapu zrušit, takže se jelo solnými pláněmi, kde bylo až deset centimetrů vody, což je při 170kilometrové rychlosti opravdu nebezpečné," vylíčil Klymčiw.

"Motorka se chovala jako ryba"

Jemu osobně se ale začátek etapy, do které se startovalo ve skupinkách po třiceti jezdcích, podařil. "Držel jsem plný plyn, ačkoliv se motorka chovala jako ryba. Potom mi vytekly přední tlumiče, takže se mi dostal olej do brzdových destiček a motorka přestala brzdit. Proto jsem musel zmírnit tempo," řekl český závodník.

Na osmém kontrolním bodě, tedy zhruba v polovině etapy, byl dokonce třetí, technické problémy jej ale přinutily zpomalit. Navíc nechtěl riskovat pád na trati, která byla zničená, neboť na ní v minulých dnech jezdily i kamiony.

"Chladiče byly kompletně zasolené, takže já jsem kdekoliv, kde byla voda, zastavil a snažil se škrábat (sůl). Myslím, že řada lidí na to dojela," popsal Klymčiw, který v celkovém pořadí ztrácí na nejrychlejšího Marca Comu ze Španělska téměř čtyři hodiny.

Veselý si poničil motorku

Značně vyčerpaný absolvoval maratonské etapy Jan Veselý, který přiznal, že na "výlet" do Bolívie dlouho nezapomene.

"Byla to katastrofa. V neděli pršelo, kroupy, byly tři stupně... Nemohli jsme se dostat přes řeku v horách, čekalo se, než voda trochu opadne," uvedl Veselý na sociální síti.

Zkušený český motorkář měl navíc větší pád a poničil stroj. "Druhá půle startovního pole, která se nedostala přes řeku, dojela tak podchlazená, že jezdce museli vojáci odnést do sprch a nechat pod horkou vodou rozmrazit," vrátil se k neděli.

V pondělí na sebe museli závodníci obléct mokré oblečení a pokračovat v rallye. A stejně jako Klymčiw poukázal na náročné podmínky jízdy v dešti na solné pláni.

"Začátek speciálu byla asi 160 km dlouhá solná pláň, kde místy stálo i více než pět centimetrů vody. Hodinu jsem jel na plný plyn. Tam už to některé motorky nevydržely, slaná voda se dostala všude do elektriky a bylo hotovo. Dál stály motorky s uvařenými motory, sůl zanesla chladiče," všiml si Veselý, který je aktuálně průběžně na 46. místě.

Pabiška na solné pláni pomohl Slovákovi

Ve vyrovnaných výkonech pokračuje i David Pabiška, jemuž nyní patří 23. příčka. Nejzkušenější Čech ve startovním poli v pondělí pomáhal i Ivanu Jakešovi ze Slovenska.

"Velký dík tomuto pánovi. Ivan měl problém, kvůli soli mu přestala fungovat motorka na solném jezeře. Stál tam asi 30 minut a nikdo nezastavil. Jen David, který jej roztáhl, a Ivan mohl pokračovat," děkovali Jakešovi fanoušci Pabiškovi na facebooku.

V závodě pokračuje i Pabiškův týmový kolega Milan Engel, jenž je průběžně jedenatřicátý. Comovi přenechal vedení jiný Španěl Joan Barreda, který dorazil do cíle osmé etapy s více než tříhodinovou ztrátou, navíc dostal penalizaci a propadl se až za Pabišku na 24. místo.

Souhrn včerejší náročné etapy si prohlédněte zde:

reklama