reklama

Světový šampionát motorek startuje v Kataru bez MotoGP a z Čechů jen se Salačem

Filip Salač na motocyklu Honda stáje VNE Snipers Team při testech v Losailu. Filip Salač na motocyklu Honda stáje VNE Snipers Team při testech v Losailu. autor: MotoGP.com
Pouze dvěma závody a s jediným českým závodníkem odstartuje v neděli v katarském Losailu už 72. ročník světového šampionátu silničních motocyklů.

Takový začátek sezony svět jedné stopy už dlouho nepamatuje. Úvodní podnik sice nebyl zrušen, ale kvůli 14denní karanténě na ochranu před koronavirem pro všechny, kteří byli nedávno v Itálii, bude Velké ceně Kataru chybět její zlatý hřeb - MotoGP.

Piloti, mechanici i inženýři stájí elitní kategorie sice byli nedávno v Losailu na testech, jenže pak se vrátili zpátky domů. A protože centrem seriálu je po jezdecké i logistické stránce právě Apeninský poloostrov, neměli by šanci stihnout program Grand Prix začínající už v pátek úvodními dvěma tréninky.

Pro třídy Moto2 a Moto3 bylo štěstím, že svoje testy odjely až minulý víkend. Všichni členové týmů zůstali  v zemi na pobřeží Perského zálivu a vyhnuli se tak karanténě.

Pro kalendář mistrovství světa to není jediná rána. Původně plánovaný druhý závod v Thajsku byl kvůli viru COVID-19 přeložen na 4. října. MotoGP tak čeká ostrý start až začátkem dubna v americkém Austinu. Tedy měsíc po původně plánované první Grand Prix. Vedení seriálu navíc nevylučuje, že v případě potřeby by se některé závody mohly odjet před prázdnými tribunami.

Bez Abrahama i Kornfeila

Jak je zredukovaný program katarského závodu, tak ubylo i Čechů na startovní listině. V MotoGP vypadl Karel Abraham. I když měl s týmem Reale Avintia Racing stále platný kontrakt, vedení ho nahradilo chráněncem Ducati Johannem Zarcem z Francie.

Komentář: Kája Padaja? Abraham mohl závodit lépe, ale posměváčkové ať se chytí za nos Komentář: Kája Padaja? Abraham mohl závodit lépe, ale posměváčkové ať se chytí za nos Čtěte zde

Koncem ledna pak přišla šokující zpráva od Jakuba Kornfeila: "Končím!". Kvůli problémům s financováním a celkovou psychickou únavou ukončil český jezdec v 26 letech svoji kariéru. Přitom i on měl už na rok 2020 podepsaný kontrakt, měl závodit za stáj Moto3 BOE Skull Rider Mugen Race.

Ve světovém šampionátu tak z tuzemských zástupců zůstal jen loňský Kornfeilův týmový kolega Filip Salač. 18letá naděje vyměnila KTM za Hondu a barvy stáje PrüstelGP za italský VNE Snipers Team.

Slibné Salačovy časy

Ve zmiňovaných testech v Losailu se mu nadmíru dařilo, zajel nejrychlejší čas. Jako jediný se dostal pod hodnotu 2:05 na kolo, navíc s náskokem 0,519 vteřiny na druhého Ai Oguru. Salačův týmový kolega Tony Arbolino skončil třetí se ztrátou půl vteřiny.

"Hned od prvních testů jsem cítil, že mi Honda sedí. Od prvních kol jsem jezdil docela rychle, i když mi přišlo, že jedu pomalu. V Jerezu (na předchozích testech, pozn. red.) i Kataru jsem myslel hlavně na to, abych zajížděl kola sám a neohlížel se na nikoho," uvedl rodák z Mladé Boleslavi.

"Už se těším na první závody. Myslím, že jsme dobře připraveni, a nečekal jsem, že na Hondě budu takhle vysoko. Moc děkuji všem za podporu," dodal Salač.

To, jestli mu forma vydrží, se ukáže už v sobotu v kvalifikaci. Vlastní Velká cena Kataru třídy Moto3 startuje v neděli ve 14:20 našeho času.

Jakub Kornfeil: "Bludný Holanďan", jehož proslavily výsledky i skok na motorce Jakub Kornfeil: "Bludný Holanďan", jehož proslavily výsledky i skok na motorce Prohlédněte zde
reklama