8. 5. 2011 15:55
Triumf Red Bullu zvýraznil druhý Webber
Sebastian Vettel na trati v Istanbulu.
Sebastian Vettel na trati v Istanbulu. | Foto: Reuters

Istanbul - Absolutním triumfem stáje Red Bull skončila další část světového šampionátu formule 1, Velká cena Turecka. V Istanbulu způsobem start-cíl zvítězil německý obhájce titulu Sebastian Vettel.

Úspěch týmového kolegy podpořil druhým místem Australan Mark Webber. Na třetím místě dojel Španěl Fernando Alonso z týmu Ferrari.

Vettel vyhrál potřetí ze čtyř letošních závodů a v celkovém pořadí suverénně vede. Jeho nejbližší pronásledovatel Brit Lewis Hamilton za volantem McLarenu skončil čtvrtý. Mimo bodované pozice dojel ambiciózní sedminásobný mistr světa Michael Schumacher na Mercedesu.

Vettel ovládl kvalifikaci i v Turecku, druhý byl Webber
VIDEO Šampión Vettel v Turecku zničil svůj monopost
V Turecku se pojede F1 kvůli Ecclestonovi naposledy
Piloti si chválí nová pravidla. Formule už není nuda

Šampión Vettel v závodě opět dokonale využil pole position a hned na startu si vypracoval slušný náskok. Naopak Webber na startu zaspal, čehož využil Rosberg.

Start se vůbec nepovedl Hamiltonovi, který se propadl o dvě místa na šestou pozici.

První dramatický moment se odehrál v desátém kole, kdy spolu v boxech při prvním přezouvání soutěžily týmy Ferrari a McLarenu. Hamilton vyjel o něco dříve, Massa na Ferrari mu však nedal přednost. Ke kolizi nedošlo jen velmi těsně.

Hamilton se pak dokázal i díky chybám soupeřů dostat na čtvrté místo za Alonsa, naděje na stupně vítězů mu ale vzala třetí výměna pneumatik, kdy měli mechanici McLarenu problémy s předním kolem.

Naopak španělský pilot jel skvěle a těsně za polovinou závodu se dostal před Webbera na druhé místo. Navíc v té době jezdil rychlejší časy než vedoucí Vettel.

Red Bull však změnil taktiku, poslal německého pilota oproti očekávání počtvrté na výměnu pneumatik, a Vettel už vedení v pohodě uhájil.

Alonso nakonec přišel i o druhé místo, když ho sedm kol před koncem úspěšným manévrem předjel Mark Webber.

Velká cena Turecka, čtvrtý závod MS vozů formule 1 v Istanbulu:

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:30:17,558 (prům. rychlost: 205,596 km/h), 2. Webber (Austr./Red Bull) -8,807, 3. Alonso (Šp./Ferrari) -10,075, 4. Hamilton (Brit./McLaren) -40,232, 5. Rosberg (Něm./Mercedes) -47,539, 6. Button (Brit./McLaren) -59,431, 7. Heidfeld (Něm./Lotus-Renault) -1:00,857, 8. Petrov (Rus./Lotus-Renault) -1:08,168, 9. Buemi (Švýc./Toro Rosso) -1:09,394, 10. Kobajaši (Jap./Sauber) -1:18,021.

Průběžné pořadí MS: 1. Vettel 93 bodů, 2. Hamilton 59, 3. Webber 55, 4. Button 46, 5. Alonso 41, 6. Massa (Braz./Ferrari) 24, 7. Heidfeld 21, 8. Petrov 21, 9. Rosberg 20, 10. Kobajaši 8.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 148, 2. McLaren 105, 3. Ferrari 65, 4. Lotus-Renault 42, 5. Mercedes GP 26, 6. Sauber 8.