reklama

Pabiška: Chtěl jsme skončit výše, ale nakonec jsem spokojený

David Pabiška David Pabiška autor: Motožurnál
V náročné soutěži měl letos několik pádů a musel se vyrovnat i se zdravotními handicapy.

Praha - Motocyklový jezdec David Pabiška sice na Rallye Dakar nevylepšil své nejlepší umístění, přesto byl s čtyřiadvacátým místem spokojený. V náročné soutěži měl letos několik pádů a musel se vyrovnat i se zdravotními handicapy.

"Samozřejmě, že jsem po loňsku chtěl skončit výše, ale limitovala mě zranění a problémy, které jsme měl. Potkala mě největší havárie po roce 2009," řekl Pabiška ČTK. Závodit musel s vykloubeným palcem na pravé ruce a vykloubeným kotníkem. "Kotník se vcelku rychle srovnal, ale palec dost bolel," přiznal Pabiška, který byl loni osmnáctý.

Vabank jet nechtěl

Po propadu do čtvrté desítky průběžného pořadí už nechtěl jet na hraně rizika. Navíc se před něj na startu posunuly i čtyřkolky a na trati se tak hodně prášilo. "Pak už to bylo o tom, zda se člověk rozhodne jet vabank, nebo bude čekat, jak odpadnou soupeři. Já jsem se rozhodl příliš neriskovat, protože letošní Dakar byl diametrálně rozdílný oproti minulým. Byl strašně rychlý a technické pasáže, které mi loni vyhovovaly, tam nebyly," vysvětlil.

Pabiška letos neobhájil pozici české jedničky, na kterou se posunul nováček Ondřej Klymčiw, jenž dojel celkově dvacátý. Tím se však devětatřicetiletý motocyklista vůbec nezabývá.

"Mně šlo vždy o absolutní výsledek nebo výsledek v amatérské třídě, to je důležité. Když by se člověk soustředil na to být nejlepší z české party, tak by se asi dalo taktizováním jet na pozici v uvozovkách české jedničky. To mi ale bylo jedno," řekl Pabiška.

Slováci? To je otázka bankovek

Zatímco nejlepší čeští motocyklisté v současnosti bojují na Dakaru o umístění na rozmezí druhé a třetí desítky, Slováci Štefan Svitko a Ivan Jakeš se dokázali pohybovat v Top 10 a Svitko nakonec skončil celkově pátý.

"Je to otázka bankovek. Jak říkal můj kolega Dušan Randýsek, v tomto závodě se armáda peněz nepřetlačí. Pokud si člověk muže dovolit zlepšit přípravu a mít k dispozici o chloupek lepší motorku od fabriky, tak je to cítit. My máme profesionální tým, ale tam jsme se ještě nedostali," uvedl Pabiška. Částka, která by tým posunula, je zhruba 500.000 korun. "My už teď máme rozpočet na čtyřech milionech a shání se to těžko," řekl.

Pabiška pomáhal Jakešovi

Pabiška i na letošním Dakaru potvrdil, že ctí fair play. V 8. etapě ve složitých podmínkách pomáhal Jakešovi, který zůstal stát na solném jezeře s motocyklem, který nešel nastartovat.

"Já si myslím, že tohle je na dakarské rallye naprostý základ. Bohužel nás s klukama strašně mrzelo, že mu nepomohl nikdo jiný. Zmíněný nejlepší Čech se na něj vykašlal a nechal ho tam v blátě. To se na Dakaru nedělá, Dakar je především o přátelství. Štěstí pořád nemůže vycházet a někdy tu pomoct můžete potřebovat i vy," uvedl Pabiška.

Zároveň však zdůraznil, že Jakešovi společně s ním pomáhal i týmový kolega Milan Engel. "I jemu patří velký dík," řekl závodník, který před lety dostal Světovou cenu Fair play UNESCO za záchranu lidského života nebo cenu Fair play Českého olympijského výboru. Už dříve prohlásil, že kdyby soupeři v problémech nepomohl, musel by se propadnout do pekla.

reklama