reklama

VIDEO Bouračka v NASCAR, která rozdělila Ameriku

Clint Bowyer způsobil v závěru závodu v Richmond velké pozdvižení, youtube.com
Zámořskou sérií NASCAR otřásá skandál s úmyslnou bouračkou, který je jako opsaný z nedávné historie formule 1.

Richmond - Zámořskou sérií NASCAR otřásá skandál s úmyslnou bouračkou, který je jako opsaný z nedávné historie formule 1.

Pamatujete si, jak před pěti lety šéf Renaultu Flavio Briatore nařídil Nelsonu Piquetovi mladšímu v GP Singapuru úmyslně bourat? Díky tomu tak získal výhodu jeho týmový kolega Fernando Alonso, který pak skutečně vyhrál - video z havárie najdete ZDE.

Bezohledný sprint

Tak téměř to samé se v sobotu zopakovalo na druhé straně Tichého oceánu, v závodě NASCAR v Richmondu. A američtí fanoušci se teď do krve hádají, která strana sporu má pravdu.

Ovál ve Virginii byl pro průběh sezony důležitý. Na něm se rozhodovalo o dvanáctce vyvolených, kteří se ve zbytku sezony utkají o korunu krále NASCAR.

Boj o  místo v "Chase for the Sprint Cup" byl velmi vyrovnaný. O poslední dvanácté místo soupeřili Ryan Newman a Martin Truex junior.

Když už to vypadalo, že Newman v Richmondu vyhraje a zajisti si tak místo v Top 12, začaly se na trati dít věci.

Sedm kol před koncem dostal Truexův týmový kolega Clint Bowyer zprávu: "Číslo 39 (Newman) vyhraje závod."

"No to je na houby," opáčil Bowyer a během okamžiku se jeho vůz ocitl ve smyku.

"To se otočil schválně?"

Protože Newman ještě nebyl v boxech, za zaváděcím vozidlem měl pomalejší zastávku v depu, čímž se propadl na třetí místo a do "Chase" zamířil  Truex.

Podivný manévr ovšem hned vzbudil podezření. "To se otočil schválně?" okamžitě se z kokpitu ptal zkušený Dale Earnhardt junior. On o tom musí něco vědět, protože právě Earnhardt v roce 2004 v Bristolu předvedl podobný „kousek“.

A nebyl sám, komu byl sporný závod v Richmondu divný. Okamžitě ho začali vyšetřovat šéfové NASCAR, jejich ortel byl tvrdý. Truexův a Bowyerův tým Michael Waltrip Racing byl potrestán ztrátou 50 bodů pro každý vůz, což rázem mezi elitu poslalo zpět Newmana.

Trest ano, ale důvod jiný

Ovšem rozhodnutí nepadlo za úmyslný smyk, ale za to, že tým manipuloval zastávkami v boxech svých jezdců tak, aby blokovali Truexovy soupeře.

Sám aktér podivného manévru Bowyer si tak drží své osvědčené písničky: "Nebyl v tom úmysl. Měl jsem už sjeté gumy a na oválu se prostě takové věci stávají."

Jo, občas se na trati dějí opravdu divné věci...

reklama