reklama

Berdych měl přemýšlet obráceně, tvrdí Petera. Na olympiádě měl větší šanci než na grandslamu

Tomáš Berdych. Tomáš Berdych. autor: Reuters
Udělal Tomáš Berdych chybu, když se rozhodl necestovat na olympijské hry v Riu de Janeiro? Někdejší tenisový trenér Tomáš Petera si myslí, že ano. Berdych měl prý na turnaji hraném na dva vítězné sety větší šanci porazit ty nejlepší soupeře.

Praha - Tomáš Berdych udělal chybu, když zrušil svou účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Tvrdí to bývalý tenisový trenér Tomáš Petera, který komentoval olympijský turnaj ve svém sloupku na specializovaném webu tennis-arena.cz.

Berdych se z Ria odhlásil jen několik týdnů před začátkem olympiády, kvůli obavám z viru zika.

Čtyři Češi, Federer i slovenská hvězda. Kdo všechno bude chybět na olympijských kurtech? Čtyři Češi, Federer i slovenská hvězda. Kdo všechno bude chybět na olympijských kurtech? Prohlédněte zde

"Tomáš Berdych si zhodnotil všechna pro a proti svýma očima a rozhodl se, že špičkové hráče potřebuje porazit spíš na grandslamu než olympiádě," poznamenal Petera. "Být v jeho kůži, přemýšlel bych přesně obráceně. Myslím, že na hrách je jeho šance porazit nejlepší větší než na turnajích velké čtyřky, kde se hraje na tři vítězné sety," dodal někdejší kouč Petra Kordy, Bohdana Ulihracha či Martina Damma.

Správnější přístup než dlouholetá česká jednička podle něj prokázaly dvě největší současné hvězdy bílého sportu, tedy Srb Novak Djokovič a Brit Andy Murray.

"Djokovič s Murraym nechtěli o šanci na olympijské zlato přijít. Je to dáno tím, že si na titul věří a medaili prostě chtějí mít doma. Jdou za svým cílem. Že pro ně hry hodně znamenají, ukázal Djokovič po těžké prohře s Del Potrem, když při odchodu z kurtu neudržel slzy," zastavil se Petera u brzkého vyřazení světové jedničky.

Další senzace. V Riu končí i hvězdná Serena, Kvitové se uvolnila cesta k medaili Další senzace. V Riu končí i hvězdná Serena, Kvitové se uvolnila cesta k medaili Čtěte zde

Podle tenisového experta může velké množství olympijských omluvenek vrhnout špatné světlo na tenis jako takový. "Platí obecné mínění, že ve sportu není nic víc než olympiáda. Je tedy pravda, že sportovní fanoušek nemusí mít pro absenci hvězd, které na hrách reprezentují vlastní zemi, pochopení," vyjádřil se bývalý nehrající kapitán fedcupového týmu.

Dle jeho soudu nicméně nejsou olympijské hry pro tenisty atraktivní už tradičně. "Je to dáno tradicí tohoto sportu na olympiádě. Kdyby byl tenis v programu sto let, byla by účast nejlepších hráčů větší. Je tam ale teprve od roku 1988, takže u některých přetrvává názor, že hodnota OH není taková, jakou mají grandslamové podniky. Domnívám se, že za pár let bude pro tenisty účast na olympiádě mnohem prestižnější," uzavřel Petera.

reklama