Černý den českých vodáků. Deblíři jeli na zlato, ale převrátili se, Kudějová finále nezvládla

Kateřina Kudějová po dojezdu do cíle. Kateřina Kudějová po dojezdu do cíle. autor: ČTK
To byla obrovská smůla smůla. Deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler v olympijském finále pár bran před cílem vedli se suverénně nejrychlejším časem, na poslední protivodné bráně ale předvedli eskymáka a skončili až osmí. Finále se navíc vůbec nepovedlo Kateřině Kudějové, která po sérii chyb dojela až desátá.

Rio de Janeiro - Na tenhle den budou chtít čeští vodáci co nejrychleji zapomenout. Chybou v závěru se deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler připravili o olympijskou medaili.

Po poslední protivodné brance dokonce museli udělat eskymácký obrat a po dvou penalizacích obsadili osmé místo. Zlato vybojovali slovenští bratranci Ladislav a Peter Škantárové.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Finále se pak hrubě nepovedlo ani favorizované kajakářce Kateřině Kudějové, jež po sérii chyb na trati skončila až na posledním desátém místě.

Kašpar se Šindlerem jeli skvělou jízdu a drželi průběžné vedení až do branky číslo 22. Špatný záběr už náklonem nezachránili a ocitli se pod vodou. Druhý "šťouch" následoval vzápětí. Po pěti medailových úspěších v řadě od her v Barceloně po Peking zůstal český vodní slalom v kategorii C2 stejně jako před čtyřmi lety v Londýně bez medaile.

"Moje chyba, nezavěsili jsme poslední protivodu natěsno. Já to chtěl, protože jsem viděl vodu, že mi k tomu napovídá, ale neudržel jsem loď u vnitřní tyče," litoval Kašpar. Na zadáka neviděl, nemohl reagovat podle nepříjemné situace. "Mára se musel uhnout a mně na chvíli zapadlo pádlo do probublané vody a náklon byl příliš velký," vysvětloval.

Stříbro zopakovali britští vodáci David Florence, Richard Hounslow, bronz pro Francii vybojovali Gauthier Klauss a Matthieu Péché. Prvních šest deblířů projelo finálovou jízdu čistě.

Kudějová se musela vracet do branky

Mistryně světa ve vodním slalomu Kateřina Kudějová medaili v Riu nezískala, ve finále obsadila poslední desáté místo. Nenapodobila tak středeční bronzový úspěch Jiřího Prskavce. Olympijskou vítězkou v kategorii kajakářek je Španělka Maialen Chourrautová.

Kudějová doplatila na chyby ve druhé polovině trati. V brance číslo 16 si připsala dvousekundovou penalizaci a do jednadvacítky se po špatném najetí musela vracet. Nabrala proto velkou časovou ztrátu.

"Chtěla jsem to tam udělat naopak než v první jízdě, kdy jsem tam měla trochu problém, ale udělala jsem to trochu víc a objela to z druhé strany. Hrozně mě to mrzí, je to pro mě zklamání, ale co se dá dělat," litovala v cíli Kudějová. "Předtím jsem si to přetočila hodně a málem jsem šťouchla, teď jsem to tam chtěla nahnat a přehnala jsem to," doplnila.

Chourrautová se dnes v olympijském parku Deodoro dočkala životního úspěchu. Před čtyřmi lety v Londýně vybojovala bronz, dnes pokořila jako jediná hranici 100 sekund a čistou jízdou ji dokázala napodobit už jen stříbrná Luuka Jonesová z Nového Zélandu. Třetí byla Australanka Jessica Foxová.

XXXI. letní olympijské hry v Riu de Janeiro:

Kanoistika - slalom:

Muži - C2: 1. L. Škantár, P. Škantár (SR) 101,58 (0 tr. sekund), 2. Florence, Hounslow (Brit.) -0,43 (0), 3. Klauss, Péché (Fr.) -1,66 (0), 4. Anton, Benzien (Něm.) -2,00 (0), 5. Szczepanski, Pochwala (Pol.) -3,39 (0), 6. Kuzněcov, Larionov (Rus.) -5,12 (0), 7. Božič, Taljat (Slovin.) -6,15 (2), 8. Kašpar, Šindler (ČR) -6,77 (4).

Ženy - K1: 1. Chourrautová (Šp.) 98,65 (0), 2. Jonesová (N. Zél.) -3,17 (0), 3. Foxová (Austr.) -3,84 (2), 4. Dukátová (SR) -5,21 (2), 5. Kuhnleová (Rak.) -6,10 (4), 6. Pennieová (Brit.) -7,05 (4), 7. Pfeiferová (Něm.) -8,24 (2), 8. Hornová (It.) -8,57 (2), 9. Krageljová (Slovin.) -10,03 (2), 10. Kudějová (ČR) -10,11 (2).