Černý den českých vodáků. Deblíři jeli na zlato, ale převrátili se, Kudějová finále nezvládla

Aktualizováno 11. 8. 2016 20:37
To byla obrovská smůla smůla. Deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler v olympijském finále pár bran před cílem vedli se suverénně nejrychlejším časem, na poslední protivodné bráně ale předvedli eskymáka a skončili až osmí. Finále se navíc vůbec nepovedlo Kateřině Kudějové, která po sérii chyb dojela až desátá.
Kateřina Kudějová po dojezdu do cíle.
Kateřina Kudějová po dojezdu do cíle. | Foto: ČTK

Rio de Janeiro - Na tenhle den budou chtít čeští vodáci co nejrychleji zapomenout. Chybou v závěru se deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler připravili o olympijskou medaili.

Po poslední protivodné brance dokonce museli udělat eskymácký obrat a po dvou penalizacích obsadili osmé místo. Zlato vybojovali slovenští bratranci Ladislav a Peter Škantárové.

Finále se pak hrubě nepovedlo ani favorizované kajakářce Kateřině Kudějové, jež po sérii chyb na trati skončila až na posledním desátém místě.

Kašpar se Šindlerem jeli skvělou jízdu a drželi průběžné vedení až do branky číslo 22. Špatný záběr už náklonem nezachránili a ocitli se pod vodou. Druhý "šťouch" následoval vzápětí. Po pěti medailových úspěších v řadě od her v Barceloně po Peking zůstal český vodní slalom v kategorii C2 stejně jako před čtyřmi lety v Londýně bez medaile.

"Moje chyba, nezavěsili jsme poslední protivodu natěsno. Já to chtěl, protože jsem viděl vodu, že mi k tomu napovídá, ale neudržel jsem loď u vnitřní tyče," litoval Kašpar. Na zadáka neviděl, nemohl reagovat podle nepříjemné situace. "Mára se musel uhnout a mně na chvíli zapadlo pádlo do probublané vody a náklon byl příliš velký," vysvětloval.

Stříbro zopakovali britští vodáci David Florence, Richard Hounslow, bronz pro Francii vybojovali Gauthier Klauss a Matthieu Péché. Prvních šest deblířů projelo finálovou jízdu čistě.

Kudějová se musela vracet do branky

Mistryně světa ve vodním slalomu Kateřina Kudějová medaili v Riu nezískala, ve finále obsadila poslední desáté místo. Nenapodobila tak středeční bronzový úspěch Jiřího Prskavce. Olympijskou vítězkou v kategorii kajakářek je Španělka Maialen Chourrautová.

Kudějová doplatila na chyby ve druhé polovině trati. V brance číslo 16 si připsala dvousekundovou penalizaci a do jednadvacítky se po špatném najetí musela vracet. Nabrala proto velkou časovou ztrátu.

"Chtěla jsem to tam udělat naopak než v první jízdě, kdy jsem tam měla trochu problém, ale udělala jsem to trochu víc a objela to z druhé strany. Hrozně mě to mrzí, je to pro mě zklamání, ale co se dá dělat," litovala v cíli Kudějová. "Předtím jsem si to přetočila hodně a málem jsem šťouchla, teď jsem to tam chtěla nahnat a přehnala jsem to," doplnila.

Chourrautová se dnes v olympijském parku Deodoro dočkala životního úspěchu. Před čtyřmi lety v Londýně vybojovala bronz, dnes pokořila jako jediná hranici 100 sekund a čistou jízdou ji dokázala napodobit už jen stříbrná Luuka Jonesová z Nového Zélandu. Třetí byla Australanka Jessica Foxová.

XXXI. letní olympijské hry v Riu de Janeiro:

Kanoistika - slalom:

Muži - C2: 1. L. Škantár, P. Škantár (SR) 101,58 (0 tr. sekund), 2. Florence, Hounslow (Brit.) -0,43 (0), 3. Klauss, Péché (Fr.) -1,66 (0), 4. Anton, Benzien (Něm.) -2,00 (0), 5. Szczepanski, Pochwala (Pol.) -3,39 (0), 6. Kuzněcov, Larionov (Rus.) -5,12 (0), 7. Božič, Taljat (Slovin.) -6,15 (2), 8. Kašpar, Šindler (ČR) -6,77 (4).

Ženy - K1: 1. Chourrautová (Šp.) 98,65 (0), 2. Jonesová (N. Zél.) -3,17 (0), 3. Foxová (Austr.) -3,84 (2), 4. Dukátová (SR) -5,21 (2), 5. Kuhnleová (Rak.) -6,10 (4), 6. Pennieová (Brit.) -7,05 (4), 7. Pfeiferová (Něm.) -8,24 (2), 8. Hornová (It.) -8,57 (2), 9. Krageljová (Slovin.) -10,03 (2), 10. Kudějová (ČR) -10,11 (2).