reklama

Černý kůň české výpravy jde do akce. Kanoistu Fuksu čeká v pondělí první rozjížďka

autor: Jakub Plíhal
Moc se o něm nemluví, ale je jedním z českých kandidátů na medaili. Třiadvacetiletý rychlostní kanoista Martin Fuksa v pondělí nastoupí ke svému prvnímu olympijskému závodu v životě. Mladík z vodácké rodiny má největší strach z rozjitřené vodní hladiny, která ztěžovala v uplynulých dnech závody veslařům.

Rio de Janeiro - Dvě hodiny po poledni se vydá na svou olympijskou cestu kanoista Martin Fuksa, o kterém se hovoří jako o nástupci dvojnásobného olympijského vítěze Martina Doktora. Fuksa závodí stejně jako Doktor v kategorii C1 a stejně jako jeho předchůdce pojede závod na 1000 metrů.

Martin Fuksa je z kanoistické rodiny. Trenérsky jej vedou jeho dědeček Josef a otec Petr. Prvně jmenovaný je několikanásobný mistr České republiky, Petr Fuksa má zase dvě zlaté medaile z mistrovství světa v kategorii C4. Kromě zlatých získal také sedm stříbrných a dvě bronzové.

Nekoukám na soupeře, snažím se být pozitivní, říká rychlostní kanoista a adept na medaili Fuksa Nekoukám na soupeře, snažím se být pozitivní, říká rychlostní kanoista a adept na medaili Fuksa Čtěte zde

Nejmladší pokračovatel vodáckého klanu nasbíral zatím čtyři medaile z mistrovství světa, mezi nimi jednu zlatou. Mistrovství Evropy ovládl na různě dlouhých tratích čtyřikrát a ve třiadvaceti letech jede na svou první olympiádu.

"Před olympiádou jsem vůbec nemyslel na nějaký závod. Jen jsem pořád sledoval na sociálních sítích fotky. Je to moje první olympiáda, takže jsem se ohromně těšil a závodění pustil z hlavy,“ přiznal závodník upřímně. Své fanoušky zásobuje na sociálních sítích příspěvky ze zákulisí. Nejčastěji komunikuje přes Snapchat.

Mladý singlkanoista působí uvolněně, pohodově, někdy až flegmaticky. I on má však obavy. "Jediná věc, kterou jsem na sociálních sítích nesledoval, byly fotky z kanálu,“ překvapil a hned dodal důvod. "Ty vlny jsou šílené,“ konstatoval Fuksa.

Not much training sessions before my first OLYMPIC GAMES 🇧🇷 #3DaysToGo #Rio2016 #canoesprint

Fotka zveřejněná uživatelem Martin Fuksa (@mfuksa),

Neklidná voda v něm nevyvolává dobré pocity. „Vždycky když jsem jel ve vlnách, tak se mi ty závody nepodařily. Nejsem závodník do vln,“ poodkryl své obavy. „Modlím se za to, aby počasí bylo lepší a žádné vlny nebyly,“ dodal. Alespoň trochu jej může uklidnit fakt, že nejkritičtější části se na laguně Rodriga de Freitase vyhne, protože jeho trať je o polovinu kratší než například ta, na které závodil Ondřej Synek.

V rozjížďce na 1000 metrů, kterou se ve 14 hodin Fuksa uvede na svých prvních olympijských hrách, se čeká jeho jasný postup. Závodníka by neměly rozptylovat ani tajemné uličky životem překypujícího Ria de Janeiro. „Minulý rok jsem byl v Riu na testovacích závodech. Stihl jsem si projít všechny památky tak, aby mě při olympiádě nic nerozptylovalo,“ zakončil Fuksa.

Maká, když se jiní baví. A věří v medaili z Ria. Podívejte se, jak dře český reprezentant Maká, když se jiní baví. A věří v medaili z Ria. Podívejte se, jak dře český reprezentant Prohlédněte zde
reklama