reklama

Nekoukám na soupeře, snažím se být pozitivní, říká rychlostní kanoista a adept na medaili Fuksa

Martin Fuksa Martin Fuksa autor: Jakub Plíhal
Rychlostního kanoistu Martina Fuksu čekají na olympijských hrách rozjížďky na kilometrové trati, na které by měl patřit k jednomu z favoritů na medailové umístění.

Rio de Janeiro - Na internetu kanoista Martin Fuksa viděl fotku, na níž slavný plavec Michael Phelps plave a hledí vpřed, o kousek za ním je jihoafrický soupeř Chad Le Clos a dívá se na něj. A u ní slogan: "Vítězové se soustředí na vítězství, poražení na vítěze." To přesně chce Fuksa naplnit svým přístupem na olympijských hrách v Riu, kde ho čekají v pondělí rozjížďky na kilometrové trati.

Fuksa i čtyřkajak získali v testu před OH tituly na kilometru Fuksa i čtyřkajak získali v testu před OH tituly na kilometru Čtěte zde

Mohl by si stěžovat. Na skromné bydlení ve vesnici, na nevýraznou stravu v tamní jídelně. Na zdlouhavou dopravu na jezero Rodrigo de Freitas, na tamní podmínky na trénink při závodech veslařů i na vysoké vlny způsobené častým větrem od moře.

Fuksa není náročný

"Nejsem žádný megarozmazleňák, aby mě tady něco štvalo, jsem naprosto spokojenej," prohlásil Fuksa v Olympijské vesnici. "Co se týče závodiště, pádloval jsem už na regulérnějších, ale neřeším nic, je to prostě olympiáda a já se budu snažit co nejvíc," slíbil.

Na zádrhele a nepříjemnosti je připravený. Nehodlá se jimi zabývat. První dojmy z vesnice? "Naprosto v pohodě a suprácký, těšil jsem se sem hrozně moc, všechno splnilo moje očekávání," uvedl vicemistr světa na kilometru na své první olympijské misi.

Podmínky jsou pro všechny stejné

Nějaký problém v přípravě? "Naprosto bez problémů," ujistil. V Riu je šest dní, má za sebou tréninky, při kterých si překáželi na jezeře s veslaři. "Jsou to pro všechny stejné podmínky," řekl.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Neděsí se ani větru a vysokých vln, které notně potrápily veslaře. "Věřím, že na ty naše závody vítr ani vlny nebudou. Samozřejmě, že mi to nevyhovuje, ale ostatním závodníkům také ne, máme rádi klidnou hladinu. Ale takhle to prostě je a my s tím musíme počítat," konstatoval.

Fuksa: Snažím se být pozitivní

"Netrápí mě nic. Ani nesmí. Jsem pozitivní, i když není všechno stopro. Snažím se brát to pozitivně a věřit tomu, že na ten náš čas bude všechno v pohodě," prohlásil.

Zabydlel se, najel si na své rituály, které nerad mění. Nevyužije proto ani byt na Copacabaně, v blízkosti laguny, aby měl blízko na závody. "Mám všechny věci tady, mám to tady v klidu. Samozřejmě cesta tam je delší, budu muset vstávat dřív, ale pro mě to bude výhoda," bral to zase pozitivně. "Budu dřív na nohách a dřív rozhejbanej," pousmál se.

Maká, když se jiní baví. A věří v medaili z Ria. Podívejte se, jak dře český reprezentant Maká, když se jiní baví. A věří v medaili z Ria. Podívejte se, jak dře český reprezentant Prohlédněte zde

Soustředím se na jen na sebe

V Riu nasává atmosféru a zatím nepociťuje výraznou nervozitu z blížícího se životního závodu. "První napětí přišlo, když jsem se díval na veslaře Ondru Synka. To jsem byl nervózní i za něj, protože mě to za chvíli čeká. Jinak jsem úplně v pohodě, až se tomu divím. Nervozita a všechno okolo přijde. Ale teď je to dobře, po týdnu v nervozitě bych na start ani nemusel chodit," domníval se.

Zprávy o tom, v jaké formě je třeba největší soupeř Němec Sebastian Brendel, nemá. Nevyhledává je a nechávají ho naprosto klidným. Přesně podle sloganu u fotky Phelpse. "To já přesně udělám. Nekoukám na soupeře, budu se soustředit sám na sebe a to, myslím, bude nejlepší," řekl.

reklama