reklama

Čtyřkajak má zdravého háčka a zase může myslet na zlato, které Dostál potřebuje do sbírky

Český čtyřkajak Český čtyřkajak
Český čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba v sobotu vyráží do finálového olympijského závodu na kilometrové trati, po které chtějí slavit zlaté medaile. Zvlášť, když se uzdravil háček.

Rio de Janeiro - Horší rozhodování v životě snad nezažil. Vzdát se olympijského startu, nebo kvůli vlastnímu mizernému zdravotnímu stavu riskovat krach medailových ambicí celého čtyřkajaku? Nakonec se háček české posádky Daniel Havel ze střevních potíží dostal a v pátek s trojicí parťáků nastoupil do rozjížděk takovým způsobem, že si suverénním výkonem zajistili rovnou sobotní finále. V něm tak mohou dokonat opravdu silný zlatý příběh.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Ještě v předvečer rozjížděk Havel nevěděl. Noc na středu prozvracel, s Janem Štěrbou pak absolvoval závod na deblkajaku jen v tréninkovém tempu, protože naplno jet nemohl. "Trochu se to zlepšuje, ale za dva dny jsem snědl suchou rýži a banány," hlásil ve čtvrtek.

Varianta byla. Na uvolněné místo mohl nastoupit Jakub Špicar, po Josefu Dostálovi druhý nejrychlejší český singkajakář. Jenže ten toho s ostatní trojicí v čtyřkajaku moc neodjezdil a háček je pro loď klíčovou postavou, udává tempo a frekvenci záběrů. Tak to Havel riskl, nechtěl nechat parťáky ve štychu.

"Domluvili jsme se, že vyzkoušíme jet rozjížďku naplno prvních šest set metrů, jestli má cenu jet o finále," přiznal po závodě Dostál. A ono to jelo tak, že po polovině kilometrové trati všechny posádky pochopily, že pro přímé postupové místo si dojede právě ta česká. 

"Musím klukům poděkovat, jsem rád, že se za mě postavili," dodal Havel a zdá se, že jeho trable se zdravím partu ještě víc stmelily. Nyní tak mohou podniknout útok na tu nejtřpytivější medaili. 

A že si na ní dělají zálusk oprávněně, je více než jasné. Od jejich společného bronzového úspěchu z olympijských her v Londýně už totiž stihli řadu úspěchů. Stali se mistry Evropy i světa, medaile vozili v podstatě z každé větší akce. A když se českému kvartetu konečně uzdravil háček, logicky pomýšlí vysoko.

Dostál: Opět tam položím duši

V sobotním finále budou jako vítězové rozjížďky startovat uprostřed ve čtvrté dráze po boku Němců, kteří se také dostali přímo do finále. Ale hlavních soupeřů bude víc. Česká čtyřka se často špičkuje se Slováky, kteří vystartují z dráhy šest. I oni si brousí zuby na ten nejcennější kov, vždyť jsou to loňští mistři světa. Zlobit mohou i Portugalci nebo Australané.

Češi mají ještě o motivaci navíc, chtějí Dostálovi zkompletovat medailovou sbírku. Ten už má z Londýna bronz, v úterý přidal stříbro ze singlu a teď chce zlato. Hned po svém prvním finále v Riu hlásil: "Nechal jsem tam duši, ale před čtverákem si ji vyzvednu, abych ji mohl položit znovu, chci to tu pozlatit".

Pánové Štěrba, Dostál, Trefil a Havel vyjedou do sobotního boje o medaile v 15:12 a vy ho můžete sledovat v naší online reportáži.

reklama