Ledecká předvedla další úžasný výkon, medaile jí ale po thrilleru unikla

Podívejte se na fotogalerii ze závodu.
V součtu se sjezdem si připsala nečekané čtvrté místo.
Slalom přinesl řadu pádů a zklamání. Ze hry vypadla i úřadující mistryně světa Mikaela Shiffrinová z USA.
Druhá byla její krajanka Wendy Holdenerová, která s Gisinovou double patřičně oslavila.
Jasně porazila vítězku sjezdu Christine Scheyerovou a předčily ji jen výborné slalomářky.
Aleš Vávra Aleš Vávra
Aktualizováno 17. 2. 2022 7:40
Ester Ledecká skončila čtvrtá v alpské kombinaci na olympijských hrách v Pekingu. Po výpadku celé řady soupeřek nebyla daleko od medaile, tři velké favoritky ji ale nakonec odsunuly ze stupňů vítězů. Druhá česká reprezentantka Tereza Nová obsadila celkové 14. místo.

Peking (od našeho zpravodaje) - Už už se zvyšoval tep českých fanoušků, už byla na dohled další překvapivá lyžařská medaile v podání Ester Ledecké. Česká obojživelnice ale nakonec skončila v olympijské kombinaci čtvrtá, těsně pod stupni vítězů.

Zlato z Pchjongčchangu v soutěži všestrannosti obhájila Švýcarka Michelle Gisinová, stříbro získala její krajanka Wendy Holdenerová a bronz putuje do Itálie zásluhou Federicy Brignoneové.

Ledecká podala v obou disciplínách skvělý výkon. Ve startovní bráně olympijské sjezdovky The Rock se před první, sjezdovou částí zahřívala jako boxerka, o pár vteřin později agresivně vyrazila do svého posledního závodu na letošní olympiádě.

Hned v úvodní části přišel kritický moment, Ledecká vyjela hodně z ideální stopy, ztratila půl vteřiny, kritickou chvíli ale ustála. Včas se vrátila do branky a nabrala výbornou rychlost.

Pohlídala si i problematickou pasáž, na níž padly její naděje během úterního sjezdu.

Se startovním číslem 5 dojela do cíle v čase 1:32.43 a byla v tu chvíli jednoznačně nejrychlejší ženou. Z jednadvaceti následujících závodnic její čas dokázala pokořit jediná.

Trojnásobná olympijská šampionka se pod sjezdovkou omluvila televizím i novinářům s tím, že se musí jít naučit slalom, a rychle si běžela prohlédnout vedlejší kopec zvaný Ledová řeka, na který v 7 hodin středoevropského času vyrazila hned jako druhá v pořadí.

Neměla téměř žádnou možnost získat poznatky z předchozích jízd, a tak se útok na medaili zdál krajně nepravděpodobný. Jenže podceňujte Ester Ledeckou.

Slalom ve žlutých chráničích holení projela nebojácně a riskantně. Šla do vedení a poté dole s nevěřícím výrazem sledovala další šokující vývoj.

Z tratě totiž vypadávala jedna soupeřka za druhou, včetně největší favoritky Mikaely Shiffrinové. Američanka navázala na letošní olympijské nezdary a opět nezískala svou první pekingskou medaili.

Tři zbylé favorizované dívky ale svou úlohu zvládly a rozdělily si medailovou sadu.

Ledecká před kombinací přiznala, že slalom v aktuální sezoně trénovala pouze jednou

"Na Nový rok jsem přemluvila trenéry, aby mi jeden slalom postavili. Od té doby zase nic. Dělám dva sporty, takže času není nazbyt," prohlásila šestadvacetiletá Češka.

Podle fyzioterapeuta Lešáka navíc dnešní slalom absolvovala s blíže nespecifikovaným zraněním ve spodní části těla. Nyní ji čeká vyšetření.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:

Sjezdové lyžování, kombinace žen: 1. Gisinová 2:25,67 (sjezd 1:33,42 + slalom 52,25), 2. Holdenerová (obě Švýc.) -1,05 (1:33,41+53,31), 3. Brignoneová (It.) -1,85 (1:33,11+54,41), 4. Ledecká (ČR) -2,65 (1:32,43+55,89), 5. Huberová -3,13 (1:35,68+53,12), 6. Scheyerová -3,58 (1:32,42+56,83), 7. Siebenhoferová (všechny Rak.) -4,02 (1:32,56+57,13), 8. Gaucheová (Fr.) -4,37 (1:34,08+55,96), 9. Ferková Saioniová (Slovin.) -4,45 (1:33,07+57,05), 10. Pleškovová (Rus.) 5,03 (1:33,54+57,16), …14. Nová (ČR) -9,79 (1:37,07+58,39).