reklama
2:30 • Olympijské hry v Tokiu • Den 14

Olympijské hry: Den 14

16:57

Fotbalistky Kanady vybojovaly na olympijských hrách v Tokiu premiérové zlaté medaile. Ve finále v Jokohamě porazily Švédky 3:2 na penalty. V normální hrací době i po prodloužení skončil zápas 1:1.

Seveřanky poslala do vedení v 34. minutě Stina Blacksteniusová. Po změně stran vyrovnala v 67. minutě z pokutového kopu Jessie Flemingová. V dramatickém penaltovém rozstřelu zaváhalo hned sedm ze 12 exekutorek. Rozhodující penaltu proměnila Julia Grossová.

Kanaďanky, které v semifinále vyřadily držitelky rekordních čtyř olympijských titulů Američanky, získaly po bronzech z let 2012 a 2016 třetí olympijskou medaili ve fotbale. Naopak Švédky prohrály druhé olympijské finále za sebou. Před pěti lety v Riu de Janeiro nestačily na Němky.

16:05

Štafetu mužů v běhu na 4×100 metrů na olympijských hrách vyhráli Italové a po triumfu Lamonta Marcella Jacobse na 100 metrů se postarali o další senzaci. Favorizované štafety Jamajky a USA skončily bez medaile. Američané vůbec nepostoupili z rozběhu. Jamajčané, kteří v éře Usaina Bolta slavili dvakrát po sobě, dnes pokazili hned první předávku a doběhli na pátém místě.

Britové vybojovali stříbro, stejně jako před dvěma lety v téměř totožné sestavě na mistrovství světa v Dauhá. Do cílové rovinky sice vbíhali na vedoucí pozici, ale v závěru je o setinu předstihli Italové, jejichž vítězný čas 37,50 je vylepšením národního rekordu o 45 setin sekundy.

15:53

Jamajské sprinterky po trojnásobném triumfu na stovce ovládly i štafetu na 4×100 metrů. Elaine Thompsonová-Herahová získala na hrách v Tokiu třetí zlato a celkově už páté olympijské. Američanky, které vyhrály na dvou předchozích olympiádách, doběhly druhé. Bronz má britská štafeta a Dina Asherová-Smithová si tak alespoň trochu vynahradila zklamání z individuálních tratí.

15:45

Volejbalistky Brazílie splnily roli velkých favoritek a v semifinále olympijského turnaje porazily Koreu 3:0. O zlato se utkají s Američankami.

15:43

Házenkářky Ruska porazily v semifinále olympijského turnaje hlavní favoritky na zlato Norky 27:26 a v repríze finále z Ria si zahrají s Francií.

15:26

Liou Š'-jing vyhrála v Tokiu olympijskou soutěž oštěpařek jako první Číňanka v historii. Rozhodla hned prvním hodem dlouhým 66,34 metru.

15:18

Zlaté medaile v kumite získali karatisté Luigi Busa z Itálie (do 75 kg) a Srbka Jovana Prekovičová (do 61 kg).

15:10

Premiérovou olympijskou vítězkou ve sportovním lezení se v Tokiu stala favorizovaná Slovinka Janja Garnbretová. Dvojnásobná mistryně světa v kombinaci po pátém místě v rychlosti ovládla bouldering i lezení na obtížnost a celkovým součinem pět suverénně zvítězila před Japonkami Miho Nonakaovou a Akijo Nogučiovou.

15:07

Čeští jezdci se do desetičlenného finále v parkuru družstev nedostali. Ondřej Zvára, Anna Kellnerová a Aleš Opatrný skončili patnáctí.

15:06

Stolní tenisté Číny potvrdili roli největších favoritů a vyhráli soutěž družstev také počtvrté, kdy je v olympijském programu. V dnešním finále porazili zástupci asijské velmoci 3:0 Německo a jejich hvězda Ma Lung získal jako první stolní tenista v historii páté zlato pod pěti kruhy. Bronz vybojovali domácí Japonci po výhře 3:1 nad Koreou.

15:04

Basketbalistky USA zvítězily v semifinále nad Srbskem 79:59 a zahrají si o sedmé zlato za sebou. V nedělním finále narazí na domácí Japonky, které překvapivě porazily Francii 87:71 a slaví největší úspěch v historii.

14:56

Kristiina Mäki končí ve finále na posledním, třináctém místě. Zaběhla čas 4:11,76.

14:55

V běhu na 1500 metrů vítězí Keňanka Faith Kipyegonová v olympijském rekordu 3:53,11 a obhajuje zlato. Sifan Hassanová z Nizozemska tři zlata nezíská, ve svém druhém finále doběhla třetí. Stříbro bere britská mistryně Evropy Laura Muirová.

14:55

Poslední kolo, odstup Kristiiny Mäki se zvětšuje

14:52

Kristiina Mäki je od začátku závodu na chvostu startovního pole.

14:48

A už nastupují účastnice finále běhu na 1500 metrů. Jako první vstoupila na plochu česká atletka Kristiina Mäki.

14:47

Shaunae Millerová-Uibová z Baham obhájila zlato v běhu na 400 metrů v čase 48,36 sekundy. Do cíle doběhla s obrovským náskokem, osobní rekord vylepšila o setinu, přestože v závěru už mohla zvolnit. Druhá skončila Marileidy Paulinová z Dominikánské republiky, která už má stříbro ze smíšené štafety. Pětatřicetiletá Američanka Allyson Felixová na třetím místě získala desátou olympijskou medaili, další může přidat v sobotu ve štafetě. Víc jich žádná atletka nemá.

14:39

Finále v běhu na 5000 metrů vyhrál v Tokiu v čase 12:58,15 světový rekordman Joshua Cheptegei z Ugandy, který už má stříbro z desítky. Druhý doběhl Kanaďan Mohammed Ahmed a třetí Američan Paul Chelimo, který byl před pěti lety v Riu de Janeiro stříbrný.

14:35

Do startu finále běhu žen na 1500 m zbývá už jen čtvrthodina a poprvé na velké sportovní akci od roku 1983 se v něm představí i česká reprezentantka. Kristiina Mäki na senzační úspěch dosáhla jen sedm měsíců poté, co porodila syna Kaapa.

14:22

Australští pozemní hokejisté chtěli zapít porážku ve finále s Belgií pivem, za což skončili s důtkou a v izolaci v hotelových pokojích. Pětice hráčů se vydala nakoupit alkohol mimo areál olympijské vesnice a porušila tím koronavirová pravidla tokijských her. Dvě skupinky Australanů se vyplížily z vesnice v noci na dnešek, několik hodin po porážce na nájezdy s mistry světa Belgičany. Šéf australské výpravy Ian Chesterman uvedl, že hráči se vedení týmu k nočnímu porušení nařízení ráno přiznali.

"Pokárali jsme je. Zůstanou ve svých pokojích. Je jim to líto, protože nechali ve štychu své spoluhráče. I když rozumíme zklamání z porážky ze zápasu o zlato, dali jsme naprosto jasně najevo, jaké chování od výpravy v Tokiu očekáváme," uvedl Chesterman. Všichni provinilci měli po nočním výletu negativní test na covid-19 a domů se vydají v sobotu.

Sport
Sport
6. 8. 2021
reklama