reklama
• Olympijské hry • Tokio

Olympijské hry v Tokiu: Den -1

6:00

Dobré ráno. Vítejte u celodenního on-line přenosu z XXXII. olympijských her v Tokiu. Ty sice oficiálně odstartují až v pátek, ale už od středy se hrají fotbalové a softbalové zápasy, losují se první kola olympijských turnajů a napínavé je také dění kolem koronaviru, které nemile zasáhlo i českou výpravu. Pojďme tedy společně sledovat, co dnes ze země vycházejícího slunce přijde za zprávy. 

Olympijská pochodeň Olympijská pochodeň | Foto: Reuters
6:10

Hlavní zprávou dnešního rána je rozlosování prvního kola olympijských tenisových turnajů. Karolína Plíšková se jako pátá nasazená utká s Francouzkou Alizé Cornetovou, Petra Kvitová, která obhajuje bronz z Ria, nastoupí proti Italce Jasmine Paoliniové. Osmá nasazená Barbora Krejčíková má za soupeřku Kazašku Zarinu Dijasovou a Markétu Vondroušovou čeká šestnáctá nasazená Kiki Bertensová z Nizozemska. Jediný český zástupce mezi muži Tomáš Macháč se střetne s Portugalcem Joaem Sousou.

6:14

V ženském deblu, kde Česko také obhajuje bronz, Krejčíková s Kateřinou Siniakovou v olympijském pavouku figurují jako nejvýše nasazené a jejich soupeřkami jsou v 1. kole Hsieh Jü-čche a Hsu Čche-jü z Tchaj-wanu. Plíšková s Vondroušovou se utkají s čínskou dvojicí Čeng Saj-saj, Tuan Jing-Jing. Podrobnosti o dnešním losu čtěte zde: 

6:20

Jen pro pořádek dodejme, že soutěž v mixu, tedy smíšené čtyřhře, se bude losovat až 27. července, tedy příští úterý. Češi doufají, že do něj nasadí tenisovou i partnerskou dvojici Siniaková-Macháč.  První zápasy úvodních kol singlů se budou hrát už v sobotu. 

6:38

To vše ovšem za předpokladu, že se mezi tenisty nevyskytne žádný případ nákazy covidem-19. Ta bohužel potkala už čtyři členy české výpravy. V letadle s "pacientem 1", kterým byl neočkovaný lékař výpravy, ale údajně minulý pátek žádné tenistky neseděly. Podrobnosti o této kauze čtěte zde:

6:41

Každopádně i podle zástupců českého olympijského výboru čtyři nakažení nemusí být konečné číslo. Podle tiskové zprávy čeká další dva sportovce potvrzující PCR test. ČOV vzhledem k okolnostem odložil oznámení vlajkonošů pro páteční slavnostní zahájení.

6:46

Covid ale nemá své oběti jen mezi jednotlivci, kvůli pandemii v noci na čtvrtek odřekla svoji účast na olympijských hrách už druhá země. Po KLDR vzdala hry kvůli koronavirové pandemii také západoafrická Guinea, kterou mělo v Tokiu reprezentovat pět sportovců. 

Softbal na olympiádě v Tokiu: Japonsko vs. Austrálie Softbal na olympiádě v Tokiu: Japonsko vs. Austrálie | Foto: Reuters
6:50

Na druhou stranu, her v Tokiu by se mělo i bez Korejců a Guinejců účastnit přes 11 000 sportovců z více než 200 zemí. 

7:00

V Tokiu právě začal los olympijských turnajů v judu. Svého soupeře by se měli v následujících desítkách minut dozvědět Lukáš Krpálek, obhájce zlata z Ria, a také David Klammert

Lukáš Krpálek při odletu na olympiádu v Tokiu 2020 Lukáš Krpálek při odletu na olympiádu v Tokiu 2020 | Foto: Ivana Roháčková
7:19

Los juda začal velmi rozvláčně, teprve teď skončily úvodní formality. Pokud ho chcete sledovat i s obrazem, můžete tak učinit na tomto YouTube kanálu, v našem on-linu vás ale samozřejmě o soupeře českých judistů neochudíme.  

7:21

Už dnes se také v Tokiu, tedy přesněji řečeno ve Fukušimě, opět sportuje. Máme zatím za sebou dva softbalové zápasy a v obou se prosadily favoritky. Obhájkyně zlata z Pekingu Japonky si poradily s Mexikem 3:2, Američanky, které byly před třinácti lety druhé, porazily Kanadu 1:0. 

Softball - Women - Opening Round - Mexico v Japan Mexická softbalistka na olympiádě v Tokiu | Foto: Reuters

To nejpodstatnější ze čtvrtečního dění v Tokiu:

- Rozlosován byl tenisový turnaj v Tokiu, takto vypadají soupeři českých reprezentantů - Kvitová vs. Paoliniová, Plíšková vs. Cornetová, Krejčíková vs. Dijasová, Vondroušová vs. Bertensová, Macháč vs. Sousa

- Rozlosovány byly také turnaje judistů: Lukáš Krpálek (100+ kg) se ve druhém kole utká buďto s Němcem Freyem, nebo Íráncem Mahdžúbem, David Klammert (-90 kg) v prvním kole vyzve Izraelce Kochmana. 

- Markéta Nausch-Sluková je pátou nakaženou covidem-19 v české výpravě. Do turnaje kvůli karanténě s Barborou Hermannovou nezasáhnou. 

7:38

Lukáš Krpálek už zná své potenciální soupeře pro druhé kolo olympijského turnaje. Narazí v něm buďto na Němce Johannese Freye, nebo na íránským uprchlíkem Džaváda Mahdžúba!

7:41

Dobrou zprávou pro Krpálka také může být, že Francouz Teddy Riner, kterého i přes prodělaná zranění a nedostatek zápasů stále judistický svět považuje za velkého favorita, se nachází v opačné polovině pavouka, takže na sebe mohou narazit až v bojích o medaile. 

7:46

David Klammert musí na rozdíl od Krpálka v kategorii do 90 kilogramů absolvovat už první kolo. V něm se utká s Izraelcem Li Kochmanem, stříbrným z mistrovství Evropy 2019.  

David Klammert na MS 2017 David Klammert na MS 2017 | Foto: ČTK
7:51

Takto vypadá kompletní pavouk kategorie nad 100 kilogramů, ve které figuruje Lukáš Krpálek

Los olympijského turnaje v judu nad 100 kilogramů Los olympijského turnaje v judu nad 100 kilogramů
8:07

Organizační výbor olympijských her v Tokiu dnes odvolal vedoucího týmu zodpovědného za zahajovací a závěrečný ceremoniál kvůli vtipu, který pronesl v roce 1998 o holokaustu. Informovaly o tom dnes světové agentury s odvoláním na předsedkyni organizačního výboru Seiko Hašimotovou.

8:08

Nejedná se o první skandál, který pořadatele her postihl. Před několika dny rezignoval hudebník Keigo Ojamada, jehož hudba měla zaznít na slavnostním zahájení her. Skončil kvůli tomu, že na škole šikanoval spolužáky

Už v únoru odstoupil šéf organizačního výboru Joširo Mori kvůli sexistickým výrokům a později přišel o místo kreativní ředitel zahajovacího a závěrečného ceremoniálu Hiroši Sasaki poté, co urazil populární japonskou umělkyni.

8:22

Zajímavou zprávu přinesly agentury o softbalovém turnaji, který se včera rozběhl ve Fukušimě. Město údajně v posledních dnech obchází potenciálně nebezpečný medvěd, jenž byl několikrát spatřen v blízkosti softbalového stadionu. Minulou noc se ho pokoušeli pořadatelé vypátrat či alespoň vystrašit rachejtlemi, ale šelma nebyla k nalezení. Ani dnes se zatím na softbal podívat nepřišel. 

Softbal na olympiádě v Tokiu Softbal na olympiádě v Tokiu | Foto: Reuters
8:31

Když už je řeč o softbalu. Aktuálně se hraje ve Fukušimě poslední zápas dnešního programu, Itálie v něm zatím vede nad Austrálií 1:0. 

Sport
Sport
22. 7. 2021
reklama