reklama

Olympijské festivaly se otevírají. V Brně se bude fandit na výstavišti, v Ostravě na stadionu

Olympijský festival se v Brně uskuteční poprvé. Aktuálně.cz |  01:02
Více než třicet sportů si budou moci vyzkoušet návštěvníci Olympijských festivalů v Brně i v Ostravě.

Brno - Čekání skončilo. Už dnes začínají olympijské hry v Pchjongčchangu a s nimi se otevírají brány Olympijských festivalů v Brně a v Ostravě. Jde se o nástupce Olympijského parku, který se před čtyřmi lety uskutečnil v Praze na Letné.

Zatímco v Ostravě bude centrem olympijského dění Ostravar Aréna a její okolí, v Brně vyrostla sportoviště na výstavišti. Organizátoři slibují bohatý program. V obou dějištích si zájemci vyzkouší více než třicet sportů.

Zastoupen je například lední hokej, krasobruslení i rychlobruslení, snowboarding, akrobatické lyžování, biatlon, ale také jízdy na bobech či saních. Mimo zimní sporty nabídnou Olympijské festivaly i některé disciplíny z letní olympiády. Veškeré sportovní vybavení bude možné zapůjčit si přímo v areálech.

"Olympijský festival, který se koná v Brně vůbec poprvé, má obrovský potenciál. Kdy jindy si můžete v centru města zajezdit na snowboardu či na běžkách? Těším se i z toho, že budeme kolektivně fandit českým olympionikům. Jistě nám za odměnu dovezou nějakou medaili," řekl brněnský primátor Petr Vokřál.  

V Olympijských parcích bude samozřejmě možné sledovat i dění přímo z Pchjongčchangu. K tomu poslouží přilehlé fanzóny. Taktéž doprovodný program v podobě exhibic, autogramiád či koncertů českých kapel je nabitý. Už v neděli přijede z Prahy do Brna speciální "Raška" vlak, který přiveze některé české sportovce včetně vnuka Jiřího Rašky Jana Mazocha.

Foto: V Brně roste olympijský park za více než 15 milionů. Návštěvníky z Prahy přiveze Raškův expres Foto: V Brně roste olympijský park za více než 15 milionů. Návštěvníky z Prahy přiveze Raškův expres Prohlédněte zde

22. únor bude věnován dvacátému výročí od zisku hokejového zlata v Naganu. Jeden den v obou dějištích Olympijských festivalů bude vyhrazen paralympijským sportům. Zakončení sedmnáctidenní sportovní akce je plánováno na neděli 25. února.

Ambasadory festivalu v Brně se stali krasobruslařka Eliška Březinová a kapitán hokejové reprezentace Martin Erat. "Tuto roli beru jako poctu. Je to přesně to, co bych chtěl dělat v budoucnu pro děti. Aby byly u sportu a co nejvíce aktivní. Když bude cokoliv potřeba, tak se budu snažit vyhovět," potvrdil Erat.

Myšlenka Olympijských parků vznikla před čtyřmi lety v hlavě předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala. "Považuji se za otce olympijských festivalů. Proto mě potěšilo, že podobnou cestou se letos už vydala Francie a Slovinsko, kde vybudovali podobné parky," uvedl Kejval.

Podívejte se, jak to vypadá v brněnském olympijském parku ČOV

"Začátky byly těžké. Nikdo nevěřil, že bude mít park takový úspěch. Získali jsme si tím velký respekt Mezinárodního olympijského výboru. Tyto akce jsou podporovány z fondu Evropské unie. Mám radost, že se realizují v dalších zemích," dodal.

Brány festivalů v Brně i v Ostravě se otevřou v pátek přesně v 9 hodin a do 11 hodin, kdy se uskuteční slavnostní zahájení, budou všechna sportoviště zdarma. Vstupné do areálu činí posléze 50 Kč.

Hráčů z NHL je mi líto, ale díky jejich absenci můžeme myslet na medaili i my, říká kapitán Erat Hráčů z NHL je mi líto, ale díky jejich absenci můžeme myslet na medaili i my, říká kapitán Erat Čtěte zde
reklama