reklama

Rozhodně to nebyla dokonalá jízda, směje se Bank. A divil se předčasné radosti soupeřek Ledecké

Ondřej Bank Ondřej Bank autor: ASC Dukla/Ivana Roháčková
Za úspěchem Ester Ledecké stojí také Ondřej Bank, muž který zazářil na minulé olympiádě v Soči.

Pchjongčchang - Bývalý sjezdař Ondřej Bank se v pátek večer procházel sám a cítil ve vzduchu něco velkého. "Je ideální atmosféra na překvapení," říkal si v duchu a měl pravdu. Jeho svěřenkyně Ester Ledecká se dnes v Pchjongčchangu stala olympijskou vítězkou v superobřím slalomu.

"Nekecám. Měl jsem zvláštní tušení," ujišťoval Bank, pátý lyžař z obřího slalomu před čtyřmi lety v Soči, že si nevymýšlí. "Po dlouhé době jsem byl sám a říkal jsem si, že něco visí ve vzduchu. A co k tomu dodat: Paráda!" radoval se.

Nikomu se se svou předtuchou nesvěřil a jako celý svět byl překvapený. "Je to hustý. Dík moc, Ester, že můžeme tohle prožívat," klaněl se Ledecké.

Právě kvůli vyhlídkám na podobné zážitky přijal nabídku na spolupráci s dvaadvacetiletou dívkou. "Cítil jsem něco výjimečného a baví a naplňuje mě ta práce, proto nejsem s dětmi doma a jezdím s ní po světě. Přišlo mi, že to funguje, proto to dělám," uvedl Bank.

Tušení skvělého výsledku měl Bank podložené stále se zlepšujícími výkony Ledecké na lyžích. Ve sjezdu Světového poháru v Bad Kleinkirchheimu v lednu držela na mezičasu druhé místo. "Pak udělala velkou chybu, ale její lyžování byl zážitek. Proto jsem věřil, že tady může něco sjet. Navíc jela bez tlaku," uvedl Bank.

Zlatý sen z bílého svahu. Tak snowboarďačka Ledecká pokořila sjezdařské superstar Zlatý sen z bílého svahu. Tak snowboarďačka Ledecká pokořila sjezdařské superstar Prohlédněte zde

Při prohlídce trati, která neměla zásadní obtížné prvky, Ledecké říkal, aby byla aktivní a nenadjížděla brány. "Prostě milion věcí. Bylo tam pár důležitějších bran a ty projela napůl dobře. Dole dělala chybičky, rozhodně to nebylo dokonalý," řekl Bank a doplnil: "Jsou tam ještě limity, takže dobrý, máme se kam posouvat."

Snažil se závodnici také uklidnit. Vycítil nervozitu a určitou přemotivovanost. "Říkal jsem, že kdyby netrefila linii jízdy přesně, aby se toho nelekla, že se může vrátit. Aby pracovala dál, že to funguje, že chyb pár stoprocentně udělá."

Závod sledoval na svahu v televizi a trochu se divil, že si sjezdařky už v cíli gratulují, když ještě nejela Ledecká. Důvod? V tréninku Češka podle jeho slov všechny hvězdy porážela. "Tak jsem si říkal: 'Proč to děláte?' Jestliže na startu stojí někdo, kdo mě dva dny porážel v tréninku, tak bych nepřijímal gratulace," řekl Bank.

Olympijská vítězka Ester Ledecká: Ještě teď se mi točí hlava Český olympijský výbor |  08:41

Jako trenéra ho těší, že Ledecká je schopna jeho rady výborně aplikovat při jízdě. "Ona informace chce, vnímá je a hltá," prozradil Ondřej Bank. "A když to necítí, tak se jí snažím navést, ať to řekne po svém, a funguje to," konstatoval.

Česko nepatří ke sjezdařským velmocím. Přesto má už třetí olympijskou medaili a první zlatou po bronzech Olgy Charvátové (ze sjezdu v Sarajevu 1984) a Šárky Strachové (ve slalomu ve Vancouveru 2010). "Všechno je možný. Akorát to stojí hodně slz a potu. A Ester tomu dává neuvěřitelně moc. Když to teď vidím, sám bych to nedokázal," řekl Bank.

Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Prohlédněte zde
reklama