reklama

Rozhodnuto: olympiáda bude po zpřísnění koronavirových opatření v Tokiu bez diváků

Hlediště Národního stadionu i ostatních sportovišť budou při olympiádě v Tokiu bez diváků... Hlediště Národního stadionu i ostatních sportovišť budou při olympiádě v Tokiu bez diváků... autor: Reuters
Olympijské hry se po obnovení nouzového stavu kvůli koronaviru v Tokiu uskuteční bez diváků. Oznámili to zástupci organizačního výboru po dnešním jednání s vedením Mezinárodního olympijského výboru. Hry začnou 23. července.

Japonská vláda dnes v Tokiu po několika týdnech uvolnění znovu zavedla kvůli stoupajícímu počtu nakažených nouzový stav. Platit by měl do 22. srpna, olympijské hry skončí 8. srpna.

"Neměli jsme jinou možnost," řekla předsedkyně organizačního výboru Seiko Hašimotová k rozhodnutí pořádat olympijské hry před prázdnými tribunami.

Konání olympijských her podle japonského premiéra Jošihideho Sugy nouzový stav nebrání. "Myslím, že dokážeme zorganizovat olympijské hry díky těmto opatřením bezpečně," řekl novinářům.

"V řadě regionů počty nových případů (covidu-19) klesají, ale v oblasti Tokia od konce minulého měsíce stále stoupají," uvedl Suga k vyhlášení nouzového stavu v Tokiu a třech sousedních prefekturách.

"Musíme zpřísnit opatření, abychom zabránili rozšíření infekce po celém Japonsku, zvlášť s ohledem na nové mutace," dodal.

Úřady v japonské metropoli dnes evidovaly 896 nových případů nákazy, což je o třetinu více než před týdnem. Zhruba 30 procent infekcí připadá v zemi podle agentury Reuters na nakažlivější variantu delta.

Předseda MOV Thomas Bach už po příjezdu do Japonska oznámil, že je připraven podpořit "veškerá opatření, která budou nezbytná k zajištění bezpečných olympijských a paralympijských her pro všechny účastníky i obyvatele Japonska".

Už v březnu bylo rozhodnuto, že se na olympijské hry nedostanou žádní fanoušci ze zahraničí. Dosavadní plány ale počítaly tím, že domácí diváci by mohli stadiony a haly zaplnit až na padesát procent kapacity, přičemž maximum bylo stanoveno na 10 000 lidí.

Komunistům utekl po rybníce, teď nejstarší český olympionik slavil stovku v Austrálii Komunistům utekl po rybníce, teď nejstarší český olympionik slavil stovku v Austrálii Čtěte zde
reklama