reklama

Slalomář Gebas jako poslední postoupil do semifinále kanoistů, dál jde i Prskavec

Vítězslav Gebas v akci Vítězslav Gebas v akci autor: Reuters
Vítězslav Gebas skončil v kvalifikaci kategorie C1 až čtrnáctý, na postup do semifinále to ale nakonec stačilo. Hned první jízdou si semifinále v kategorii K1 zajistil Jiří Prskavec.

Rio de Janeiro - Čeští vodní slalomáři Jiří Prskavec a Vítězslav Gebas postoupili na olympijských hrách do semifinále. Kajakářský mistr světa Prskavec si postup zajistil první jízdou, celkově byl v dnešní kvalifikaci sedmý. Kanoista Gebas proklouzl do semifinále těsně, druhou jízdou se posunul na poslední postupovou čtrnáctou příčku.

Semifinále a finále kanoistů se na kanále v Riu de Janeiro uskuteční v úterý, kajakáři budou o medaile bojovat ve středu.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Prskavec byl v první kvalifikační jízdě třetí. Měl rychlejší čas než vítěz kvalifikace Giovanni de Gennaro, ale kvůli dvousekundové penalizaci za dotek branky za ním zaostal o 1,86 sekundy. Ve druhé jízdě Prskavec už při jistotě postupu riskoval, musel se vrátit do jedné z branek a ztratil.

"Rozhodující to bude ve středu," poukázal Prskavec na termín semifinále a případného finále. "Chtěl jsem si vyzkoušet jízdu na riziko a nějaké kombinace," vysvětlil.

Gebas se do jedné branky vracel už v první kvalifikační jízdě. Po prvním kole byl čtrnáctý, ale na začátku druhého se před něj dostalo několik soupeřů. Na startu druhé jízdy tak věděl, že se musí zlepšit, aby postoupil.

Ve čtrnácti začal, ve dvaatřiceti jede na svou první olympiádu. Jak vodák Gebas dře kvůli svému snu Ve čtrnácti začal, ve dvaatřiceti jede na svou první olympiádu. Jak vodák Gebas dře kvůli svému snu Prohlédněte zde

Navzdory několika zaváháním a těsným průjezdům předvedl čistou jízdu a svůj výkon vylepšil o více než sedm sekund. Časem 102,78 se dostal o 2,05 sekundy před Kanaďana Camerona Smedleyho, který byl patnáctý. Dvaatřicetiletý Gebas, který se poprvé v kariéře probojoval na olympijské hry, na dnes nejrychlejšího Němce Siderise Tasiadise ztratil 10,55 sekundy.

"Kdo mě zná, tak ví, že já ty kvalifikace takhle mám. Nesedí mi, když nemůžu jet naplno a musím to trochu jistit, abych neudělal nějaký větší kiks," řekl po dramatu Gebas. "Dole to byla spíš obrovská úleva než nějaká velká radost. Ale v semifinále už to bude dobré, pojedu si to svoje tempo," prohlásil.

reklama