reklama

Bouře po nominaci Slováků. Naše liga je úplně jinde, řekl rozhořčený Hudáček a kritizoval trenéry

Július Hudáček chybí v nominaci na únorovou olympiádu. Július Hudáček chybí v nominaci na únorovou olympiádu. autor: Reuters
Slovensko pojede na olympiádu s poměrně nečekaným výběrem hokejistů. Diskuse vyvolalo hlavně opomenutí brankáře Júliuse Hudáčka.

Praha - Hned deset hráčů z nepříliš kvalitní slovenské ligy, jediná opora z KHL, nikdo ze Slovanu Bratislava a ani jeden z bratrů Hudáčků. Nominace Slovenska na olympijské hry v Pchjongčchangu působí hodně odvážně.

Kanadský kouč Craig Ramsay ukázal třeba na útočníka Matúše Sukeľa z Liptovského Mikuláše. Naopak vyškrtl gólmana Hudáčka, jenž podává velmi solidní výkony v ruském Čerepovci.

Bránu bude hájit buď Ján Laco, který neožil ani po přestupu do Sparty, nebo Branislav Konrád z Olomouce. Coby trojka dorazí Patrik Rybár, jenž září v Hradci.

Rozhodly výkony v přípravě a minulost na velkých turnajích.

"Jsem zklamaný," prohlásil Hudáček pro deník Šport. "V Čerepovci z toho byli v šoku. Trenér Ramsay bohužel chodil jen na slovenskou a českou extraligu. Mohl se přijet podívat i do Ruska. Viděl mě jenom v Bratislavě, kde jsem podal nejhorší výkon v sezoně."

Hudáček by prý klidně bral i post trojky, ale nikdo s ním o tom nemluvil. Přestože na klubové úrovni je zřejmě nejlepším slovenským gólmanem, v reprezentaci nikdy nezářil. Třeba na posledním mistrovství světa však s bídnou hrou mužstva těžko mohl něco dělat.

"Měli jsme špatný systém. Jiný brankář by nám nepomohl. Nefungovalo nic," řekl Hudáček. "Před posledním zápasem proti Švédům jsem už ani nechtěl jít do brány. Respektoval jsem ale rozhodnutí trenérů."

Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Prohlédněte zde

Slováci nakonec stěží udrželi elitní skupinu. Na olympiádě díky jinému systému sestoupit nemůžou. Boj o úspěch rozjedou ve skupině s Ruskem, USA a Slovinskem.

Zajímavé je, že kouč Ramsay bere na očekávaný turnaj jediného hokejistu z Kontinentální ligy - Michala Čajkovského hájícího barvy Jekatěrinburgu. Chybí Marek Viedenský a Andrej Meszároš, kteří mají jako jedni z mála Slováků výborné postavení v bratislavském Slovanu.

Slovenské mužstvo bude nejvíc stát na čtrnácti hráčích z české extraligy. Dalších deset borců dodá nepříliš kvalitní slovenská soutěž.

"Úroveň slovenské ligy je úplně jinde," zdůraznil Hudáček. "Držím klukům palce. Doufám, že překvapí, ale bude to těžké."

"Příjemně nás překvapili," řekl Ramsay o hokejistech z domácí soutěže. "Neměli problém udržet tempo na mezinárodní úrovni. Líbily se mi i zápasy slovenské ligy, mnohdy jsem viděl zámořský styl hry, o který se snažíme v reprezentaci." 

Zkritizoval asistenta Lašáka

Pokud přijdou zranění, Hudáček stále může na olympiádu proniknout, neboť je mezi náhradníky. Dodatečnou pozvánku by ale možná stejně nepřijal. "Reprezentovat jsem jezdil osm let. Možná je čas na přestávku," naznačil.

Navíc zkritizoval Ramsayho realizační tým, konkrétně nechápe přítomnost asistenta Jána Lašáka: "Nemyslím si, že brankář, který ukončí kariéru, by měl hned dělat trenéra v seniorské reprezentaci. Byl jsem na nějakých srazech mladých hokejistů a viděl jsem, že chytat a trénovat jsou odlišné věci." 

"V národním týmu není moc času na systematickou práci," reagoval Lašák, který ještě loni chytal za Liberec. "U brankářů jde hlavně o psychickou přípravu."

V nominaci Slovinska na OH je pět krajánků z Česka V nominaci Slovinska na OH je pět krajánků z Česka Čtěte zde
reklama