reklama

Armstrong a doping? Federální soud je na straně cyklisty

Lance Armstrong Lance Armstrong autor: Reuters
Federální soud v texaském Austinu dvě a půl hodiny vyslýchal kvůli údajnému dopingu Lance Armstronga zástupce Americké antidopingové agentury (USADA).

Austin - Federální soud v texaském Austinu dvě a půl hodiny vyslýchal zástupce Americké antidopingové agentury (USADA), když zjišťoval oprávněnost snah organizace vyšetřovat údajný doping sedminásobného vítěze Tour de France Lance Armstronga.

Soudce Sam Sparks se zajímal i o argumenty právníků slavného cyklisty, kteří se snaží soudním sporem zabránit, aby USADA doping mohla prošetřit ve vlastním řízení.

Soudce zkritizoval UCI a také USADA

Agenturu zkritizoval za vágnost jejích obvinění a neochotu případ postoupit Mezinárodní cyklistické unii (UCI). Zapochyboval také o tom, zda by u USADA Armstrong měl možnost se spravedlivě bránit.

USADA Armstronga podezřívá z toho, že mu k vítězstvím na Tour v letech 1999-2005 pomáhal krevní doping EPO, testosteron, růstový hormon, steroidy a nepovolené transfuze.

K dispozici má údajně 38 krevních vzorků, které vykazují podezřelé výkyvy. Právě tyto vzorky byly hlavním motorem, proč se v červnu rozjelo opětovné vyšetřování. Armstrongovi hrozí doživotní zákaz startu a ztráta získaných titulů.

Sportovec zakázané praktiky popírá a tvrdí, že řízení USADA porušuje jeho ústavou zaručené právo na spravedlivý proces. Agentura tvrdí, že Armstrong s možností arbitrážního procesu souhlasil už tím, že získal profesionální licenci.

Bitva právníků bude ještě pokračovat

Případ k soudu prý vůbec nepatří. "Armstrong nemůže žádat soud, aby rozhodoval v otázkách mezinárodního sportovního práva," namítl advokát USADA Bill Bock.

Právníci obou stran nyní dostali týden na dodání dokumentů. Rozhodnutí soudu zřejmě padne před 23. srpnem, dokdy má podle pravidel USADA Armstrong buď rozhodnout přijmout trest, nebo případ poslat před arbitráž.

Podle agentury AP nešlo z chování soudce vyčíst, k jaké straně sporu se pravděpodobně přikloní.

reklama