reklama

Tělo mám rozbité víc než před dvěma měsíci, říká Vadlejch a už se těší na parní lázeň

Jakub Vadlejch na MS v Kataru Jakub Vadlejch na MS v Kataru autor: Ivana Roháčková
Chtěl se co nejlépe připravit na olympiádu, i proto plánoval, že stráví tři měsíce v JAR. Nejlepší český oštěpař Jakub Vadlejch ovšem musel africký pobyt výrazně zkrátit a po odložení Her v Tokiu se smířit i s úplně jiným programem. „Za dané situace musím brát sezonu jako odpočinkovou,“ říká vicemistr světa z roku 2017 v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jak jste byl spokojen s přípravou v Africe, kde jste nakonec strávil necelé dva měsíce?

Všechno probíhalo přímo skvěle, tréninků byla spousta. Oštěp jsem několikrát poslal hodně daleko, na což v tomto ročním období nejsem zvyklý. V půli března jsme se však museli vrátit domů, protože se postupně kvůli pandemii koronaviru uzavíralo mnoho letišť. Mohli jsme tam zůstat, ale do Evropy bychom se potom nedostali.

V čem pro vás bylo předčasné ukončení soustředění především nepříjemné?

V závěrečných čtyřech týdnech jsme měli přejít na kratší, ale intenzivnější tréninky s maximálním soustředěním na zvyšování kvality. To byla škoda, protože potom se nám to samozřejmě nepodařilo kvůli opatřením zvládnout ani v Praze.

Jak tedy váš sportovní život pokračoval po návratu domů?

Čtrnáctidenní karanténu jsem strávil na své chalupě na Šumavě. Nejhorší byl pro mě obrovský teplotní propad - z třiceti afrických stupňů do šumavské mrazivé nuly. Bylo to dost složité, hlavně psychicky. A bez regenerace se navíc tělo doslova rozsypává.

S postupným uvolňováním už můžete říci, že se pomalu vracíte do předchozí pohody?

Nervózní Špotáková, vytrestaný Maslák a diváci v parku. Tak začala atletická sezona Nervózní Špotáková, vytrestaný Maslák a diváci v parku. Tak začala atletická sezona Prohlédněte zde

Bohužel, na to můžu jen vzpomínat. Především hlavu nelze držet v takovém stavu, jako byla na začátku předolympijské přípravy. Zároveň se začínají ozývat všechny následky omezení z nucené přestávky. Tělo je rozbitější než před dvěma měsíci. Navíc stále ještě nejsou v provozu mé oblíbené parní lázně. Musím být spokojen s tím, že po třech měsících jsou otevřené aspoň sauny.

Tento týden jste se na kladenském mítinku představil pěkným výkonem přes 84 metru a v pondělí 8. června nebudete chybět na Odložilově memoriálu. Co pro vás účast na tomto tradičním mítinku znamená?

Je to pro mě srdeční záležitost. Je to významná domácí akce, na které jsem v posledních třech letech dosáhl pěkných výkonů, které znamenaly cenná vítězství.

A jaký máte před sebou další závodní program?

Už jen za dva měsíce mistrovství republiky. Na podzim se sice má uskutečnit několik závodů Diamantové ligy, ale zatím s nimi moc nepočítám. Moji prioritou je dostat do optimálního stavu kolena i záda, prožívat fyzickou i psychickou pohodu a v dobrém zdravotním stavu začít koncem roku s přípravou na olympijské hry. Snad se jich příští rok dočkáme…

Je to Hejnová, ne avatar. Odvolací soud dal ve sporu o známku za pravdu atletce Je to Hejnová, ne avatar. Odvolací soud dal ve sporu o známku za pravdu atletce Čtěte zde
reklama